fbpx
Osta pilet

Ameerika jazzlaulja Kurt Ellingu siiras, tundeline ja virtuoosne esitus paneb südamed sulama nii kuulajatel kui ka kriitikutel. Parimaks meeslauljaks on Ellingu valinud maineka jazziajakirja Down Beat kriitikud lausa 15 korda, lugejad 9 korda ja maailma jazziajakirjanike ühendus JJA 10 korda. Viimastel aastatel on tema positsiooni suutnud kõigutada vaid Gregory Porter, kes on vahel napsanud esikoha, kuid viimati kuulus see taas Ellingule. Laulja 13 albumist 12 on nomineeritud Grammy auhinnale ja võit tuli 2010. aastal albumiga “Dedicated To You”. Elling annab aastas sadu kontserte ja on oodatud kõikjal üle maailma. Festivalile Jõulujazz toob Kurt Elling oma jõululaulude kava „The Beautiful Day“.

 

Kurt Elling ja Chicago on olnud lahutamatud 40 aastat. Kodulinnas õppis ta ülikoolis teoloogiat, kuid ta südame vallutas siiski muusika. Kurt Ellingust sai Chicago jazziklubi regulaarne esineja ja sealses Green Mill jazziklubis on salvestatud ka 2000. aasta album „Live in Chicago“. Loomulikult osaleb ta ka sel suvel kodulinna jazzifestivali 40. sünnipäeval.

 

1995. aastal sõlmis Blue Note Records andeka lauljaga lepingu seitsme plaadi salvestamiseks. Juba esimese albumiga võitis Kurt Elling kuulajate südamed. Tähelepanu äratasid ta 4-oktaviline hääleulatus ja ainulaadne oskus improviseerida luuletekstidel. Ta on kuulsate instrumentalistide nagu Wayne Shorter, Keith Jarrett, Pat Metheny jt improvisatsioonidele loonud võrratuid tekste ja neid talle omase loomuliku kergusega esitanud. Alates 2006. aastast on Elling maineka plaadifirma Concord Jazz artist.

 

Eestis on artistil rohkelt fänne. Lauljatar Hedvig Hanson kiidab muusikut: „Ellingu laulutekstid pole mitte lihtsalt sõnad, mis riimuvad, vaid tõeline poeesia. Ta ei laula ainult armastusest, ta laulab jazzist, elust… surmast. Ta on õppinud teoloog-filosoof – milline vägev taust jazzlauljale! Ellingus on aristokraatlikkust, ta esineb väljapeetult – alati ülikonnas, juuksed üle pea kammitud ja aeg-ajalt ilmuv miljoni-dollari-naeratus mehelikus näos, annavad talle 40ndate filmitähe välimuse! Tema huumor, mida kuuleb ta live esitustel, on peen, vahel doseerituna eluterve irooniaga. Kui Ellingu esimesed plaadid on ehk enam tehnilised, näitamaks uustulnuka virtuoossust, siis viimaste plaatidega rõõmustab ta ka romantikuid.“   Nende albumite hulka kuulub kindlasti ka maailmamuusikahõnguline „Passion World“ (2015), kus ta esitab erinevate maade muusikat Piafist Björkini. Ellingu viimane album (2018) “Questions” oli taaskord nomineeritud Grammy auhinnale.

 

Kurt Ellingu eelviimane album „The Beautiful Day“ (2016) on eriline, intelligentne ja tundeküllane. Kriitikud on nimetanud seda üle aastate haaravaimaks jõulualbumiks, kus Elling ei ole silmas pidanud kerget edu, vaid on pannud albumisse oma parimad loomingulised oskused. Tuntud lood kõlavad põnevates seadetes ja plaadil on ka laule, mida just tihti jõulualbumitel ei kohta. Kontsert Alexela Kontserdimajas toob eheda jõulutunde südameisse.

Koosseis:

Kurt Elling
vokaal
Marquis Hill
trompet
Stu Mindeman
klaver, Hammond’i orel
John McLean
kitarr
Clark Sommers
bass
Christian Euman
trummid