fbpx
Osta pilet

Tänavuaastase Jõulujazzi esimese advendi pärliks on kahe erineva kultuuriruumi kohtumine põhjamaises valguseootuses – kokku saavad kodumaine vokaaalnsambel Vox Clamantis ja India sitarimängija Nishat Khan.

 

Nishat Khan on India säravamaid sitarimängijaid. Tema vanaisa Enayat Khan oli üks klassikalise sitarimängu suurimaid meistreid. Nishat on esinenud koos selliste maailmakuulsustega nagu helilooja Philipp Glass, kitarrist John McLaughlin, ja löökpillimängija Evelyn Glennie. Oma esimese kontserdi Euroopas andis ta juba 1977. aastal Londonis musitseerides 12-aastasena kõrvuti Ravi Shankari, Ali Akbar Khani ja Alla Rakhaga. Ta on esinenud New Yorgi Carnegie Hallis, London Albert Hallis jpt maailma mainekamates kontserdipaikades. Teda on esinema kutsunud ka näiteks Carlos Santana, Jeff Beck ja Eric Clapton. Sitarivirtuoos tuuritab jätkuvalt nii Euroopas kui USAs.

 

Gregooriuse laulu traditsioonilisele esitusvormile pühendunud Vox Clamantis on avarapilgulise kooslusena otsinud alati uusi väljendusvahendeid ja võimalusi asetada arhailist laulutraditsiooni uude konteksti. 1996. aastal loodud ansambel on teinud koostööd paljude muusikutega üle maailma, nimekamatest Dhafer Youssef, Ariaana Savall ja Jean Boyer. Vox Clamantise loomingut on avaldanud mainekad plaadifirmad Arion, Mirare ja ECM Records. 2013. aastal pälvis Vox Clamantise osalusel valminud CD “Arvo Pärt. Adam’s Lament” Grammy parima koorimuusika esituse kategoorias. Lauljaid, heliloojaid, instrumentaliste ja dirigente koondav ansambel esitab varajase polüfoonilise muusika kõrval ka nüüdismuusikat ja neile on uudisteoseid kirjutanud mitmed eesti heliloojad – Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Toivo Tulev, Andres Uibo ja Tõnu Kõrvits. Vox Clamantis on esinenud koos rahvusvaheliselt tuntud organistide Jean Boyeri, Wernwe Jacobi, Jon Laukviki, Peter van Dijki ja Edgar Krappiga ning andnud kontserte koos Hortus Musicuse, NYYD Ensemble’i, Weekend Guitar Trio, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga. Lisaks kontsertidele Eestis on ansambel esinenud veel Lätis, Soomes, Norras, Tšehhis, Austrias, Belgias, Prantsusmaal, Luksemburgis, Portugalis, Saksamaal, Šveitsis, Inglismaal, Itaalias, Kreekas, Liibanonis ja Kanadas. Vox Clamantise kunstiline juht ja dirigent on Jaan-Eik Tulve.

Koosseis:

Nishat Khan
sitar
Vox Clamantis:
Anna Mazurtsak
sopran
Liisi Promet
sopran
Mari-Liis Urb
sopran
Jaanika Kuusik
sopran
Kadri Hunt
alt
Mari Kalling
alt
Miina Pärn
alt
Lodewijk Van Der Ree
tenor
Sakarias Jaan Leppik
tenor
Sander Pehk
tenor
Ahto Õnnis
tenor
Taniel Kirikal
bariton
Tõnis Kaumann
bariton
Aare Külama
bass
Ott Kask
bass