fbpx
Osta pilet

Tänavu möödus 270 aastat helilooja, organisti ja mitmekülgse muusiku Johann Sebastian Bachi surmast. Tema loominguga algas Saksa ja Euroopa muusikakultuuri kõrgaeg. „Mitte „ojaks“ vaid „mereks“peaks teda nimetama“, on öelnud Bachi muusikast vaimustunud Beethoven („Bach“ – saksa k „oja“). Kõigi aegade suurima helilooja Bachi looming on inspireerinud paljusid kaasaja heliloojaid ja interpreete, jazzmuusikudki pole erandiks.

 

„Minu tutvus Bachiga sai alguse keskkooli ajal, kui klassivend klimberdas vahetunni ajal tema kuulsa klaverisüidi algusnoote. Siis komistasin juhuslikult Rostropovitši salvestatud tšellosüitide peale ja olin kohe võlutud. Bachi helikeel tähistab minu jaoks väga paljude asjade algust – meloodiliselt, harmooniliselt ja rütmiliselt. Kui kuulan tema muusikat, siis imestan iga kord, kuidas üks inimene oli võimeline seda kõike looma,“ meenutab Peedu Kass.

 

„Idee seada auväärt Johann Sebastian Bachi muusikat mõjus põnevalt ja meeldivalt kõhedustekitavaltki – nagu peaks Jumala enda noote hakkama puudutama. Oma arranžeeringutega olen püüdnud panna helilooja muusika essentsi kaasaegsesse kõlapilti, kus kohtuvad kammerlik minimalism ja põhjamaine lüürilisus. Akustiliste ja sünteetiliste kõlade sidumine on mind huvitanud juba mõnda aega ja Bachi ajatu looming pakub suurepäraseid võimalusi tõlgitseda seda jazzilikus võtmes. Õnneks oli ka Bach suurim improvisaator klassikute seas, igal jumalateenistustel pakkus kirikuliste uusi meeldivaid helirännakuid.“

 

Jõulujazziks kokkukutsutud ansambli muusikud ei ole Bachi pärandi regulaarsed interpreteerijad, igaühel neist on iskupärane loominguline mõtteviis, mistõttu ongi põnev usaldada Bachi looming nende helirändurite hoolde. Robert Jürjendali ja Tarvi Kulli maalitud helimaastikel saab kuulda Marianne Leiburi ja Lauri Saatpalu karismaatilisi hääli, Meelis Vindi bassklarneti tämber on otsekui loodud kõlama koos kontrabassiga, et siduda erinevad helid tervikuks.

 

Kontserdil kõlavad aariad Bachi jõuluaegsest suurvormist „Magnificat“, (ehk Maarja kiidulaul) ja töötlused erinevatest instrumentaalteostest. Kui Bach oleks meie seas, küllap ta tuleks rõõmuga kontserdile, et nautida kaasaegset nägemust oma muusikast ja improviseerida koos meie suurepäraste muusikutega.

Koosseis:

Peedu Kass
kontrabass, arranžeeringud
Marianne Leibur
vokaal, viiul
Lauri Saatpalu
vokaal
Meelis Vind
bassklarner, klarnet
Robert Jürjendal
kitarr, elektroonika
Tarvi Kull
klahvpillid, elektroonika