fbpx

ERKI PÄRNOJA / DOMINIC MILLER GROUP (UK)

Winter Jazz 2020
ERKI PÄRNOJA / DOMINIC MILLER GROUP (UK)

 

Talvejazzi fookuses on maailma parimaks plaadifirmaks valitud ja 50. sünnipäeva tähistava ECM Recordsi artistide ja Eesti muusikute ühiskontserdid. Kontsertidel kuuleb Inglise kitarrilegendi Dominic Millerit kõrvuti kodumaise instrumentaalvirtuoosi Erki Pärnojaga ning kontserdil on oodata ka kahe armastatud kitarristi ühisimprovisatsiooni.

ERKI PÄRNOJA

kitarr, elektroonika

Helilooja, kitarrist ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja on tuntust kogunud mitmekülgse artistina, ta on oodatud nii jazz-, pop-, folk- kui ka rockmuusika koosseisudes. 2015. aastal ilmus Pärnojalt laialdast tähelepanu äratanud debüüt-EP „Himmelbjerget”, mis sai väärilise jätku elu lõplikkust käsitleva albumiga „Efterglow” (2017). Albumi nimiloole tegi režissöör Ingel Vaikla tundliku lühifilmi, mis pälvis esimesel Eesti Muusikavideode festivalil peapreemia. „Efterglow” pärjati Eesti Muusikaauhindadel Aasta Indie-alternatiiv albumi auhinnaga ja autor ise Aasta Meesartisti auhinnaga. Lisaks on Erki “Efterglow” üles astunud olulisematel jazzifestivalidel nii kodu- kui ka välismaal nagu EFG London Jazzfestival ja Pori Jazz.

 

Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks ja festivali Jazzkaar 2018 avamiseks kirjutas Erki Pärnoja muusika žanriülese suurteosele „Saja lugu”, mis portreteeris Eestit läbi siinsete inimeste. „Saja lugu”. Kontsertsalvestusest ilmus ka samanimeline album, mis pälvis Eesti Muusikauhindadel 2019 nominatsiooni Aasta Jazzalbumi kategoorias. Erki Pärnaoja lugu “Ranna I” albumilt “Saja lugu” on Spotify-s kogunud juba üle 2,3 miljoni kuulamise.

 

Veebruaris avaldab Erki Pärnoja oma neljanda albumi “Leva”, mis viib ta sel korral plaadiesitlustuurile sooloartistina. Seitsmest palast koosnev kauamängiv on autori eelnevate albumite mõjutustega, kuid kõla ja sisu poolest siiski täiesti värske ja iseseisev tervik.

DOMINIC MILLER GROUP (UK)

Rahvusvahelise haardega kitarrist Dominic Miller on tuttav Eesti muusikasõpradele — ta on siin korduvalt esinenud armastatud laulja Stingiga. Oma ansambliga tutvustas Miller Jazzkaare kuulajatele oma eelmist ECM-i albumit “Silent Light”. Värske ECM-i albumi “Absinthe” kavaga annab Dominic Miller Group Euroopas 38 kontserti ja Tallinnal on olla au väljavalitute seas.

Elutee on viinud iiri-ameerika päritolu kitarristi nii staadionilavadele kui ka jazziklubidesse. Globaalne muusikaline haare väljendub ka tema heliloomingus. “Kui Dominic puudutab kitarri, on ta võimeline haarama kogu emotsioonispektrit oma kõigis varjundeis, tema heliarhitektuur on     ehitatud nii vaikusest kui erilistest kõladest, tema väljendusviis on võimeline tõstma inimhinge kõrgemate väljadeni,” ütleb oma ansambli kauaaegse kitarristi kohta Sting.

Lavadebüüdi tegi Dominic Miller 15-aastaselt koos Wisconsini soul-bändiga. Kitarriõpingud             jätkusid Londonis ja Ameerikas, mänguoskusi täiustas ta brasiilia kitarristi Sebastião Tapajóse käe all. 80ndail sai Millerist briti alternatiivrokkbändi Word Party ja rokkgrupi King Swamp kitarrist. Stuudiomuusikuna on ta koostööd teinud legendaarsete artistidega nagu Phil Collins, Level 42, Tina Turner, Youssou N’Dour, Placido Domingo, Paul Simon jpt. Kõige olulisemaks võib pidada Milleri 1991. aastal alanud koostööd Stingiga, kellega ta on salvestanud 10 albumit ning osalenud Stingi arvukatel kontsertidel ja maailmaturneedel.

 

Tuuritamise ja stuudiotöö kõrvalt on Dominic Miller salvestanud 13 sooloalbumit, millest esimene, “First Touch” ilmus 1995. aastal ja viimane “Absinthe” 2019. aastal, see on artisti teine ECM-i             firmamärgi alt ilmunud album. Plaat salvestati Lõuna-Prantsusmaal La Buissonne stuudios, kus salvestuse juures viibis ka Manfred Eicher isiklikult. Milleri muusikas on mõjutusi inglise, maroko ja kuuba folkmuusikast ning leiab vihjeid ka ameerika rnb’st, briti progerokist ja prantsuse                       šansoonidest. Kitarristi loomingulist haaret näitab ka 2003. aastal avaldatud klassikaplaat, kus ta       interpreteeris Bachi, Beethoveni, Elgari ja Albinioni teoseid.

 

Kui Dominic Milleri eelmise albumi “Silent light” skaala oli intiimne soolo või kahekõne, siis uus album “Absinthe” on mitmekesise olustikulise atmosfääriga, siin võib tajutada muusikalisi mõjusid mitmest maailmanurgast, ansamblisse on lisaks rütmigrupile kaasatud ka argentiinlaste lemmikpill bandooonium. Milleri võime väljendada oma emotsioone kitarri kaudu on hämmastav ja ka bändi suurepärased muusikud annavad endast maksimumi. Kohtumiseni kontserdil!