fbpx

KIRKE KARJA / MATHIAS EICK QUINTET (Norra)

Talvejazz 2020
KIRKE KARJA / MATHIAS EICK QUINTET (Norra)

 

Talvejazzi fookuses on maailma parimaks plaadifirmaks valitud ja 50. sünnipäeva tähistava ECM Recordsi artistide ja Eesti muusikute ühiskontserdid. Norra säravat trompetisti Mathias Eicki kuuleb kõrvuti pianist Kirke Karja sooloprojektiga ning väljakutseks tõotab kujuneda ka Kirke Karja ja Mathias Eicki koosmusitseerimine.

Kirke Karja

klaver, soolo, jazz

Kirke Karja on oma generatsiooni väljapaistev jazzmuusik, keda jagub musitseerima paljude muusikutega ja lisaks on ta ka Eesti Jazzliidu esimees. Ta on lõpetanud klassikalise klaveri bakalaureuse ja jazzmuusika magistrantuuri Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on õppinud ka kompositsioonI ja tegelenud vabaimprovisatsiooniga ning hetkel täiendab ta end esimese kodumaise jazzmuusikuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris ning töötab vabakutselise muusikuna. 2014. aastal pälvis ta Noore Jazzitalendi auhinna.

Kirke Karja on liider mitmetes ansamblites: Pae Kollektiiv, Kirke Karja Quartet ja rahvusvaheline ansambel Captain Kirke and The Klingons, kes esitavad peamiselt tema omaloomingut. Kirke Karja Quartet on üles astunud ka mainekatel festivalidel nagu 12points, Jazzahead! ning Tampere Jazz Happening jt, ühtlasi pälvisid nad auhinna Aasta Jazzansamblel 2018.

 

Nüüd on fookusesse tõusnud Kirke Karja soololooming: „Olen jazzmuusikuna üksinda mängimist pikka aega pisut peljanud. See on kummaline, sest olen kaua õppinud klassikalist klaverit ning olnud üksinda laval palju tunde. Minu jaoks on olnud mõjuvaimad mõned kontserdid just erinevatelt sooloartistidelt nagu trompetist Axel Dörner ja trummar Etienne Nillesen. Kaks aastat tagasi hakkasin intensiivsemalt sooloklaverile muusikat kirjutama, sest tahtsin oma hirme ületada ning see osutus väga põnevaks protsessiks. Esialgne kartus pöördus vastupidiseks. Ansamblikaaslaste puudumine osutus suureks plussiks, sest tekkis võimalus minna oma muusikaga sinna, kuhu ise soovin. Korraga on mu ees hoopis teistsugused valikud ja võimalused — pea töötab hoopis teistmoodi. Klaver on nii rikkalik instrument, et selle avastamine on lõputu protsess. Mul on endal väga põnev.

 

Soolokava olen esitanud Prahas jazzpianistide festivalil, Itaalias Suoni Mobili festivalil ning The Great Escape’i festivali Brightonis. EMTA uues saalis tekib väga eriline tunne. Kas põhjustab selle tunde suurepärane klaver või kauaigatsetud saali valmimine — ma ei teagi täpselt. Aga seal olles tajun meie muusikakultuuri suurust hoopis teisiti ning see tunne on väga soe.”

 

MATHIAS EICK QUINTET

instrumentaal, jazz

Mathias Eick on Norra uue jazzipõlvkonna eredamaid esindajaid. Noore trompetimängijana peeti teda paljulubavaks talendiks ja nüüd 40-aastasena on ta oma olulisust kuhjaga tõestanud. ECM firmamärgi alt ilmunud Eicki neli albumit on saanud väga sooja vastuvõtu osaliseks. Tema mängu võib nautida kokku rohkem kui 100 heliplaadil, lisaks trompetile mängib Eick veel bassi, vibrafoni, klaverit, kitarri ja nagu ta ise ütleb „kõike, mida vaja”. Muusik jätkab Nordic sound-traditsiooni, mille teerajajad on Norra jazzihiiglased eesotsas Jan Garbarekiga. Mathias Eicki helikeel on põhjamaiselt lüüriline, kus karged meloodiad kohtuvad kaasaegsete biitidega.

Aastal 2008 ilmus maineka plaadifirma ECM Records alt Eicki ansambli album „The Door”, 2011. aastal järgnes sellele teine kauamängiv „Skala”, mis on lahedasti kuulatav ka neile, kes pole varem jazziga kokku puutunud. 2015 veebruaris ilmus ECM Recordsi alt Mathias Eicki kolmas kauamängiv „Midwest”, kus ta esmakordselt kasutas bändis viiulit. 2018 lisandus neljas album „Ravensburg”. See on hingeminev muusika, kus joonistuvad välja trompeti ja viiuli liinid, tumedad bassid ja julged löökpillid. Plaat on nime saanud Eicki vanaema kodulinna Ravensburgi järgi. Siin köidab autorit just kodune õhkkond, oma inimesed ja nende tunded ning suhted. See on muusika, mis teeb südamed soojaks igas maailmanurgas.

 

Mathias Eick on esinenud koos jazzmuusika superstaaridega nagu Chick Corea, Pat Metheny, Mike Stern ja Manu Katché. Teda tuntakse ka ansamblist Jaga Jazzist, mille koosseisus esines ta esmakordselt Tallinnas. Mathias Eicki kahe trummariga ansambli kontsert 2015. aasta Jazzkaarel oli erkordselt menukas. ECM Recordsi 50. sünnipäeva tähistava kontsertide sarjas esines trompetist 2019. aasta kevadel koos Kristjan Randaluga jazziklubis Philly Joe’s. Talvejazzil on võimalus nautida Mathias Eicki ja tema kvinteti kaunist muusikat viimaselt albumilt „Ravensburg” ning ka varasemaid lemmikpalu.