fbpx

20 aastat elamusi prantsuse jazzitähtedega

26. oktoober 2016
Anne Erm

Eesti kontserdilavadel kõlab sagedasti prantsuse jazz, mis köidab alati uute ideede, põnevuse ja elegantsiga. Kõige sagedamini on prantsuse muusikute kontsertide korraldamises „süüdi“ tagasihoidlik, kuid kindlameelne prantsuse produtsent Charles Gil, kes tuli üheksakümnendate keskel Soome elama ja asutas seal 20 aastat tagasi oma kontsertagentuuri Vapaat äänet.

 

Oma mõtetest ning mälestustest kirjutab Anne Erm.

 

Kohtusin Charles’iga täiesti juhuslikult 1993. aastal Pariisis festivalil Banlieues Bleues, vaimustudes festivali korraldusest ja erilistest esinejatest. Charles oli minu vestluspartner ühel vastuvõtul. Millest me rääkisime, seda enam ei mäleta, kuid kohtusime taas Tampere Jazz Happeningil, kuhu Charles sagedasti artiste pakub, ja peagi sai alguse ka meie koostöö.

 

20 tegevusaasta jooksul on Vapaat äänet organiseerinud üle 1300 prantsuse muusikute kontserdi ja workshop’i Soomes, Rootsis, Norras ja Baltimaades. Eestis on Charles Gil’i agentuuri kõige sagedasem partner olnud Jazzkaar, aga ka Eesti Kontsert ja teised Eesti linnad. Festivalidel ja hooaegadel on kuulajatele pakutud ligi 150 vägagi eriilmelist kontserti, kus on nii maailmamuusika rütme, Pariisi akordionimuusika hõngu, kui ka 21. sajandi säravat mõttelendu. Kui Charles artiste juba siiakanti toob, siis enamasti õnnestub tal kokku panna turnee. Muusikud on sellega väga rahul ja korraldajad ka, sest nendele turneedele leiab Charles Gil alati toetajaid Prantsusmaalt nagu Adami, Spedidam, Sacem jt. Eestis on kontserte tihti toetanud Prantsuse Instituut. Kokku on Vapaat äänet korraldanud sadakond turneed. Kui esimestel aastatel piirduti peamiselt Soome ja Tallinnaga, siis viimastel aastatel ulatuvad prantslaste kontserdireisid ka teistesse Eesti linnadesse, samuti Lätti ja Leetu. On tekkinud ka toredad ja väga menukad muusikute koostööprojektid. Nii on mitmeid kordi käinud Eestis soome akordionisti Kimmo Pohjose ja prantsuse trummari Eric Echampardi duo, koos on antud üle 40 kontserdi. Muideks, Jazzkaarel on Echampard mänginud ka Taavi Kerikmäega. Väga oodatud on siinmail ka kitarrist Marc Ducret’ kontserdid ja legendaarne pianist Andy Emler, kes on siin esinenud nii solistina kui ka oma Megaoktetiga. Seekordne Eesti turnee on muusikule neljas.

 

Helilooja ja pianist Andy Emler kutsub sel korral Eesti, Läti ja Soome kuulajaid oma fantaasiamaailma, mida ta jagab surematu Maurice Raveliga. Kas sellest sünnib ka uut laadi „Boléro“, on raske ennustada, aga impressionistlik värvi- ja rütmirikas Ravel on kahtlemata Emleri inspireerinud. Turnee viimasel nädalal ühinevad Emleriga mõneks kontserdiks bassist Claude Tchamitchian ja trummar Eric Echampard, pakkudes kuulajaile hõrku lüürilist muusikat. Trio ja kõik tema liikmed eraldi kuuluvad Euroopa jazzi absoluutsesse tippklassi ja nad on võitnud korduvalt prantsuse mainekaid muusikaauhindu.

 

Andy Emleri ja tema trio turneega, mis hõlmab kokku 17 kontserti Eestis, Soomes ja Lätis, tähistab agentuur Vapaat äänet oma 20. sünnipäeva. Palju õnne Charles, aitäh, et sa oled tutvustanud meile nii palju head ja erilist prantsuse jazzi, mis on alati loominguline ja inspireeriv ka meie muusikutele. Kohtumiseni 30. oktoobril Kumus!