fbpx

23. Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar 2012 kolib mere äärde!

14. veebruar 2012

VAATA KAVA SIIT!

Päike käib juba kõrgemalt ja peagi on muusikasõpradel põhjust hakata ootama kevadist suurt jazzipidu – Jazzkaar saabub tavaliselt koos esimese suure soojalainega. Jazzkaare kodu on sel korral mere ääres – spetsiaalselt Jazzkaarele püstitatud unikaalses Merepaviljonis Reisisadamas.  Tegemist on 1170 m2 elegantse paviljoniga, mis mahutab ca 1000 kuulajat ja kuhu on selleks ajaks loodud mõnus festivaliala. Kaarja katuse ja läbikumava fassaadiga Merepaviljon koos meeleoluka publikuala, kohvikute, näituste ja selle ümber loodava keskkonnaga on tervik, mis täidab festivali vajadused ja annab külalistele võimaluse nautida mereäärset linnakeskonda koos jazzmuusikaga.

Festivali peaesinejad

Festivali peaesinejad on Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu (Norra-India), Lizz Wright (USA), Brand New Heavies (UK) ja Amadou & Mariam (Mali). Kahekümne kolmandat korda toimuv rahvusvaheline festival toimub 20. – 29. aprillil ja kutsub seekord esinema muusikud Prantsusmaalt, Inglismaalt, Indiast, USA-st, Malist, Luksemburgist, Saksamaalt, Sloveeniast, Taanist, Soomest, Norrast, Rootsist, Austriast jm. Tallinna kõrval jõuab Jazzkaar ka kuueteistkümnesse Eesti linna ja asulasse. Festivali avakontserdil esineb maailmamuusika ansambel Amadou ja Mariam, kes on Euroopa turneel oma uue albumi esitluskontsertidega. Ansambli superstaarid, kaks pimedat Mali juurtega muusikut, on end laulunud kuulajate südameisse.

Esimese nädalavahetuse märksõnad on noor euroopa jazz, perekesksus ja linnaruum

Festivali alguse fookus on suunatud noorele publikule ja noortele esinejatele. Külakosti toob Jazzkaarele sel korral Euroopa noorte professionaalide festival „12 Points“, mille mullused kolm parimat kollektiivi Kaja Draksler Acropolis Quintet (Sloveenia), Elifantree (Soome-Rootsi) ja MeTall-O-PhoNe (Prantsusmaa) esinevad neljas Eesti linnas. Kõige väiksematele muusikasõpradele pakub külakosti imearmas taani ansambel Djanzz, mis viib lapsed ja nende vanemad lõbusate fantaasiate maale. Pühapäeval, 22. aprillil kutsub Jazzkaar avastama Kalamaja põnevaid paiku nagu Kalamaja park, kultuurikilomeeter, Kalju kirik, F-hoone, Estonia klaverivabrik – toimuvad publikule tasuta sissepääsuga mõnusad kammerlikud ja atmosfääri esiletõstvad kontserdid, Merepaviljonis toimub sel päeval suur vastloodud Folkorkestri kontsert – ka sinna on sissepääs prii.

Eesti muusikud fookuses

Eesti muusikud on sel korral esindatud suurte projektidega nagu Estonian Vocal Gala, kus esinevad kümme suurepärast jazzilauljat; Tõnis Mägi koos suure bluusiansambliga esitab kavas “Muus-Bluus” oma bluusilikke lugusid; Eesti bassiässad eesotsas Raul Vaiglaga on laval koosseisus Aces of Basses. Veel on festival esinemas mullu Noore Jazzitalendi preemia pälvinud Joel Rasmus Remmel oma trioga, Oleg Pissarenko, Jaak Sooäär, Raivo Tafenau, Meelis Vind, Villu Veski ja paljud teised.

Tänase jazzimaailma suunanäitajad

Euroopa tänase jazzi erinevaid suundumusi ja tipptaset esindavad ansamblid Das Kapital (Saksamaa-Prantsusmaa-Taani), Tingvall Trio (Saksamaa), The Flow (Austria), Jo Stance (Soome), Vigleik Storaas Trio (Norra), festivali 12 Points Plus esinejad ja muidugi festivali peaesinejad-superstaarid Jan Garbarek Group (Norra), kus teeb kaasa maailmakuulus India löökpilliguru Trilok Gurtu ja inglise klubimuusika legend The Brand New Heavies. Jazzi kodumaa Ameerika staaridest on kohal maailma altsaksofonististide esinumber Rudresh Mahanthappa india muusikast inspireeritud kavaga Samdhi, ameerika kõige hõivatumaid ja armastatumaid bassiste Christian McBride, kes võitis pühapäevasel Grammyde jagamisel oma orkestriga teise Grammy ja noor sametise häälega lauljatar Lizz Wright.

6. korda antakse üle Jazziauhinnad

Jazzkaare kuldsponsor on Elion, kelle toetusel antakse kuuendat korda välja Jazziauhinnad. Jazziauhindadena antakse üle 3200 euro suurune stipendium, noore Jazzitalendi auhind ning Jazziedendaja preemia.

„Kui kasutada metafoori, siis jazz on muusikastiil, mis nagu voolav veenire püüab kivisel maastikul leida teed suurema veekoguni ehk publiku südamesse. Teekond on kohati keeruline, kohati ootamatu, kuid alati läbib see seni veel tundmata rada. Jazziga on see ju samuti nõnda, et uued helilised katsetused viivad publiku ennenägematutele helimaastikele pakkudes kõrvale üllatusi ning avastamisrõõmu. Elion Jazzkaare toetajana hindab festivali korraldajate soovi pakkuda publikule uusi helilisi naudinguid ning käia mööda tallamata radu. Uudsus, uute radade avastamine ning jõudmine neid radu pidi inimeste südameni – need on põhimõtted millest lähtub ka Elion ja seetõttu oleme Jazzkaart ka nii pikaajaliselt toetanud,“ rääkis Elioni juhatuse esimees Arti Ots.

Jazz üle linna!

Eesti noored muusikud Otsakoolist ja mujalt täidavad Tallinna tänavad ja pargid hoogsa muusikaga, neid võib esinemas kuulda ka sadamas, kaubanduskeskustes, trammis ja mujal. Noored talendid esinevad ka lõunakontsertidega Teater NO99 Jazziklubis, hoogu saab juurde Jazzimaali projekt ja leidub muudki põnevat. 

Sel aastal saab esmakordselt teoks ka jazziturismi projekt, koostöös EASiga, mille raames ootame Tallinnasse jazzihuvilisi kultuurituriste Põhja-Euroopast, aga ka Saksamaalt ja Venemaalt. Festivali kajastavad operatiivselt vabatahtlikud reporterid ja fotograafid, mitmetest kontsertidest toimuvad otseülekanded ja salvestused Eesti Rahvusringhäälingu vahendusel. Jazzkaar teeb festivali raames koostööd Eesti Jazzliidu, Georg Otsa nimelise Muusikakooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Eesti Kontserdiga, samuti festivalidega April Jazz, Rigas Ritmi ja Kaunas Jazz.

 

Festivali toetavad Tallinna linn, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, välisinstitutsioonid ja kohalikud koostööpartnerid. Jazzkaare kuldsponsor on Elion, peasponsorid Eesti Päevaleht ja ERGO, aastasponsorid lennupartner Estonian Air, Aktaprint, Tallink ja Info-Auto ning partnerid RGB, Tallinna Sadam, Clazz jpt. Festivali majutuspartner on MyCityHotel.

Jazzkaare Merepaviljoni täpne asukoht Vanasadamas on Admiraliteeribasseini ääres asuva Sadamaturu esisel parkimisplatsil, Kai ja Kuunari tänava nurgas, ametliku aadressiga Sadama 25/4. Paviljon püstitakse koostöös festivali produktsioonipartneri RGB ning Tallinna Sadamaga.

 merepaviljon 01_1

merepaviljon 03

Jazzkaar 2012 piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee alates 15. veebruarist. Jan Garbareki ja Lizz Wrighti kontsertide piletid on saadaval ka TicketPro müügikohtades. Elioni kliendile on festivali piletid saadaval 20% allahindlusega! Sooduspileteid on piiratud koguses. Jazzkaare piletiinfot saab numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee 

Kohtumiseni aprillis!