fbpx

Aasta suurimaid kitarripidusid algab järgmisel nädalal

08. oktoober 2014

14. – 18. oktoobril toimub seitsmes Viljandi Kitarrifestival, mis paneb helisema Prantsusmaa, Soome, Rootsi, Inglismaa, Ameerika Ühendriikide ja Eesti kitarrid. Festivali kontserdid toimuvad õdusas Viljandi linnas, kus kontserdipaikadeks on Pärimusmuusika Ait, Viljandi Jaani kirik, Viljandi Nukuteater, kohvik Fellin aga ka Viljandi Vana Veetorn, kus on võimalik osa saada eksklusiivsest südaöisest kontserdist. Nimelt täidab öise Viljandi kitarrihelidega Eesti üks silmapaistvamaid kitarriste Kristo Käo. 

Festivali kunstiline juht Ain Agan on öelnud, et Viljandi Kitarrifestival ei ole kindlasti mitte ainult kohalikku kultuurielu elavdanud ja kuulajat harinud, vaid tegu on Eesti mastaabis olulise sündmusega, mis igal aastal kuulajaid üle Eesti kokku toob.

 

Kaugeimaks ja kirgi kütvaimaks külaliseks on sel korral Jonathan Kreisberg Quartet (USA), kes on tõusnud üheks säravaimaks täheks džässimaailmas. Kitarri, saksofoni ja klaveri, bassi ja trummide saatel on oodata ülevat kontserdielamust. Võimsaid emotsioone pakuvad teisedki esinejad, näiteks toimub kitarrifestivali raames tervelt kolme armastatud koosseisu uue albumi esitlus. Kauaoodatud plaadiesitluskontserdid annavad Viljandi Guitar Trio (EST), Mart Soo & KULGEJAD (EST) ning Paul Daniel Band (EST).

 

Üheks oodatuimaks kontserdiks Viljandi Kitarrifestivalil on Inglismaalt pärit revolutsiooniliselt virtuoosse mängustiiliga Jon Gommi etteaste. Ta kasutab ühte ainsat akustilist kitarri, et tekitada trummi-ja bassihelisid ning keerukaid meloodiaid kõike üheaegselt. Seevastu on rõhutunnetus siiski tundlikel vokaalidel ja laulukirjutamisel. Jon Gomm tuuritab üle maailma. 2012. a. jaanuaris sai tema loo “Passionflower” video veebis üle 3 miljoni vaatamise. Hiiglasliku fännide hulga tulemuseks on olnud tuurid Austraaliast, Kanadast ja USAst kuni Hiina ja Lõuna-Aafrikani. Tema debüütalbum Hypertension on müünud üle 50 000 eksemplari, järgmine album Don’t Panic müüdi 3 päevaga Amazon’is läbi, Tema videod saavad Youtube’i ilmumisel juba esimestel tundidel kümneid tuhandeid vaatamisi.

 

Viljandi Kitarrifestivalil jagub muusikat igale kitarrihuvilisiele. Prantsusmaalt jõuab Eestisse muusik, helilooja, improviseerija ja multiinstrumentalist Kalevi Uibo. Uibo tuuritab ja salvestab erinevates koosseisudes, alates keskaegsest muusikast kuni eksperimentaalse death metal’i ja džässrokini ning kirjutab ja esitab muusikat Prantsusmaa teatrites. Viljandi Jaani kirikus on aga võimalik osa saada kaunist ning kitarrifestivalil pisut tavatust kooslusest – kannel ja kitarr! Kontserdil astuvad üles ainulaadne kandlemängija Olga Shishkina(FIN) ja Ain Agan (EST). 

 

Viljandi Nukuteatri erilises atmosfääris toimub armastusväärse Robert Jürjendali (EST) soolokontsert. Festivali reedel täitub aga Pärimusmuusika Aida suur saal bassihelidega, sest Raul Vaigla (EST) on kokku kutsunud Eesti parimad bassistid, esineb ansambel Aces of Basses. Vaigla astub festivalil üles ka koos Jarmo Saariga (FIN), kes on oma põlvkonna üks originaalsemaid kitarriste.

 

Viljandi Kitarrifestival jätkab ka Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia väljaandmise traditsiooni. Eelmise aasta preemia võitja Erko Niit (EST) avab käesoleva aasta Viljandi Kitarrifestivali koos trummar Tõnu Tubliga (EST). Noored muusikud on nüüdseks koos mänginud juba 7 aastat ning selle ajaga on nad leidnud ühise muusikalise keele. Avakontserdil esineb ka Håkan Goohde Trio Rootsist. Stockholmis elades on Håkan tegutsenud bändide eestvedajana ja liikmena üle 20 aasta. Ta on koos musitseerinud paljude rootsi džässiskene parimate mängijatega.

 

Lisaks kontsertidele toimuvad festivali jooksul tudengitele mõeldud töötoad ja kitarrimeistrite päev. Töötubadesse on oodatud kitarriõpilased Eestist ja välismaalt ning läbiviijateks on festivalil üles astuvad artistid – see kõik kulmineerub tudengite soolonumbrite ja festivali kitarriorkestri meeleoluka kontserdiga. Kitarrimeistrite päevale on aga oodatud kõik kitarrihuvilised inimesed. Päeva jooksul tutvustavad Eesti parimad pillimeistrid oma käsitsi valmistatud instrumente ning samuti on kohapeal võimalus neid proovida ja tutvuda õppematerjalidega. Lisaks annavad pillimeistrid nõu ja abi, kuidas oma instrumendi eest hoolt kanda.Festivali melu saadavad ka meeleolukad õhtused jämm-sessioonid  Tegelaste Toas.

 

“Ei ole midagi kaunimat kui kitarri kõla… Välja arvatud ehk kahe kitarri kõla“

Frédéric Chopin

 

Lisainfo: www.viljandiguitar.ee 

 

Pressikontakt:

Marili Jõgi

Viljandi Kitarrifestival

marili.jogi@gmail.com

+372 5343 2949