fbpx

Airtist viis ürgsele tantsupeole

10. detsember 2013
Kaisa Keizars

6. detsembril Von Krahlis üles astunud ansambel Airtist on ainulaadne projekt, milles didgeridoo, parmupill ja inimhääl sulanduvad ühtseks tervikuks. Kontserdil viibis Kaisa Keizars.

 

Energiast pakatavad didgeridoo helid loos „Simcha“ juhatavad sisse ainulaadse muusikaprojekti Airtist kontserdi Von Krahli laval. Airtist kasutab iidseid instrumente nagu didgeridoo, parmupill ja inimhääl beatboxi näol. Pealiskaudsel kuulamisel jääb mulje, et tegu on väga ühekülgse esitusega, kuid sarnaselt Shai Maestro Triole kehtib Airtisti puhulgi põhimõte, et tähtis on teekond. Tee ürgse tantsumuusika nirvaanasse on põimunud läbi aerofonidest voogavatest šamanistlikest rütmidest ja loomulikest vibratsioonidest. Ja Von Krahlis pole vist inimest, kelle jalg iseenesest kaasa ei tatsuks. Publiku hulgas võib tantsimas näha isegi fotograafe – mis teha, kui teisiti ei saa.

 

Airtisti sündi võib pidada kokkusattumuseks. 2006. Aastal leidsid ühel Iisraeli didgeridoofestivalil end ühelt lavalt koos Iisraeli beatbox-artistiga jämmimast parmupillimängija Aron Szilagyi Ungarist ning didgeridoomängija Markus Meurer Austriast. Järsku hakkasid 4000 inimest 5-6 minutilise esinemise jooksul tantsima. Asi otsustatud ja nii sündiski Airtist. 

 

Jõunud Euroopasse, kutsusid Markus ja Aron enda kõrvale Ungari virtuoosseima beatboxeri Döme (Dömötör Tamas). Markus Meurer oli eelnevalt aastaid metal-bändis basskitarri mänginud, kuid kunagi ei tundnud ta end päris kodus. Siis otsustas ta proovida teisi instrumente ning kohtumine didgeridooga võtis ta südame. Aron Szilagyi on parmupilli mänginud alates kolmandast eluaastast tänu oma isale, kes on üks maailma kuulsaimaid parmupillide meistreid. Ja nagu Eestis on ka Ungaris parmupill üks osa traditsioonilisest rahvafolkloorist. Ülistuslaul parmupillile kõlab loos nimega „Bruck Jam“.

 

„Dhaulagiri“ intro annab selgelt Döme vokaalidega aimu nii Tiibeti kui Nepali muusikapärandist ja loob transmeditatiivse atmosfääri. Seejuures on Airtisti muusikal oma feng shui, kus harmoneeruvad tuhandeid aastaid helisid tekitanud iidsed instrumendid beatboxi ja techno’ga. Airtist jääb esivanemate juurte juurde ega kasuta sämpleid, arvuteid ega luupereid – meie silme all luuakse kõige elementaarsemat tantsumuusikat. Energilise jalgadetrampimise saatel teeb Airtist tänutäheks meile kaks lisalugu. Isegi Airtist, keda hoiatati tagasihoidliku eesti publiku eest, on publiku kuuma vastuvõtu üle ülimalt üllatunud.

 

Airtist

6. detsembril kell 22 Von Krahli Baaris

Koosseis:

Áron Szilágyi – parmupillid

Markus Meurer – didgeridoo

 Döme – beatbox