fbpx

Ambrose Akinmusire müstiline musikaalsus

28. aprill 2018
Christopher Toomberg

25. aprillil vallutas Vabal Lava ameerika trompetisti Ambrose Akinmusire kaasahaarav kõlamaailm. Esmalt haaras saali sisenenud külastaja silma klassikaline ja väga stiilne jazzilik lavaseade: klaver nurga all vasakul, trummid paremal, bassimängija nende vahel ning solist, siinkohal trompet, ees keskel. Eestlase jaoks võis mehe nimi ehk olla natuke võõras, kuid kõiksugused kartused kadusid niipea, kui trompetimängija tõstis pilli huulile. Sel hetkel avanesid kuulajate kõrvad ning kõik hakkasid rääkima ühes ja samas muusika keeles. Asjata pole säravat trompetisti pärjatud Thelonious Monki ja Paul Acketi nimeliste auhindadega. Lisaks on noor talent pidevalt muusikute ja kriitikute soosingus ning lausa kolmel aastal (2014–2016) on jazziajakirja Down Beat kriitikud valinud ta USA trompetistide esinumbriks. Akinmusire kõlatämber on uudne, särav ja julge – ta ei karda eksperimenteerida ega olemasolevaid trompetibarjääre kompida.

Akinmusire ansambli muusikat võib lühidalt kirjeldada märksõnadega, nagu „avagardistlik“, „pisut ekstsentriline“, „tormiline“ ja „väga energiline“. Hüppelised bebop‘ile omased akordijärgnevused, kiire ja tormiline rütm, mille eestvedajaks on lustiv ning naljaka tutimütsiga trummar Justin Brown. Sügavat harmooniat loob klaveril ning Rhodes’il pianist Sam Harris, mattes loomingu aeg-ajalt atonaalsuse laviini alla. Kõige kõrgemal, muusikat ehtides, särab muidugi koosluse eredaim täht, ei keegi muu kui Ambrose Akinmusire ise.

Tormiliste lugude ajal paneb ta publiku ahhetama oma ebainimlikult kiirete trompetikäikudega, mis lisavad ainult tõestust, et trompet on tõepoolest mehe teine suu. Aeglased lood on enamasti valsi taktimõõdus, ballaadimõõtu palad, kus meister demonstreerib isklikult, mida tähendab kombata trompetibarjääre ning neid ka muuseas lõhkuda. Eriti meeldejääv on lugu, milles luuakse tõelise Aafrika savanni keskkond ning kus trompetist imiteerib pillil sealsete loomaliikide häälitsusi. See on muidugi ainult üks võimalikest viisidest, kuidas pala tõlgendada.

Akinmusire musikaalsus ning interpreteerimisvõime on uskumatult vabad. Sageli võib ka kõige kogenenumal kuulajal jääda hoomamatuks teose taktimõõt, helistik või muu musikaalne iseärasus. Kuid see polegi olulisim: USA trompetisti loomingut tuleb kuulata tervikuna, tajuda üldpilti. Kui bänd on kuulajate meeled üles kruttinud mõne äreva ja keeruka looga, järgneb sellele rahustuseks pala, või oleks õigem öelda – keskkond, millesse muusikud kaasaelajad mureta sisse mässivad ning pikaks ajaks meeleküllust pakuvad. Ambrose Akinmusire ja Co. avardavad meeli, loovad närvipinget ning uinutavad kuulajaid oma müstilise kõlaga.

Ambrose Akinmusire
25. aprillil 2018 Vabal Laval

Koosseis:
Ambrose Akinmusire – trompet
Sam Harris – klaver
Harish Raghavan – bass
Justin Brown – trummid

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.