fbpx

Ameerika jazzi tänased tähed

25. aprill 2012

K 25.04 kell 18 Merepaviljonis Christian McBride Trio ja Aces of Basses
N 26.04 kell 18 Merepaviljonis Rudresh Mahanthappa Quartet ja Joel Remmel Trio
R 27.04 kell 19 Nokia Kontserdimajas Lizz Wright

Jazzkaarele jõuavad seekord USA uue generatsiooni jazzistaarid. Oma ansamblitega kolm Grammy auhinda võitnud bassist Christian McBride (39) on täna laval oma trioga ja homme esineb viimased kolm aastat parimaks altsaksofonistiks tituleeritud Rudresh Mahanthappa (40) oma kvartetiga ja reedel võrratu häälega lauljatar Lizz Wright (32) oma kvartetiga.

Christian McBride’i on USA enimnõutud bassist ja kriitikutelt esikoha pälvinud nii bassikitarril kui kontrabassil. Ta mängib kogu USA jazzi koorekihiga, tema bassi võib kuulda rohkem kui 300 heliplaadil. Suur osa ta sõpradest nagu Chick Corea, Sting, Angelique Kidjo, George Duke jt. esinevad McBride’i viimasel albumil Conversations with Christian. McBride’i uude triosse kuulub 22-aastane pianist Christian Sands, kes on salvestanud juba kolm albumit ja on esinenud paljudel mainekatel festivalidel. 26-aastase trummari Ulysses Owensi valis ajakiri Modern Drummer Magazin 2011 aastal ta kolme parima USA trummari hulka, oma esimese Grammy võitis trummar koos Kurt Ellinguga. Christian McBride’iga samal kontserdil esinevad täna meie uue generatsiooni bassiässad Peedu Kass, Mai Jõgi, Mihkel Mälgand koos Raul Vaiglaga. Trummipulki hoiab Reigo Ahven.

Rudresh Mahanthappa on mees USA jazzi uute tippude seast. Kõikvõimalikes viimaste aastate küsitlustes on ta hääletatud parimaks altsaksofonistiks. Hetkel töötab ta oma seitsme ansambliga. Ja veel võib tema saksofoni kuulda Jack DeJohnetti, Danilo Perezi, Viyai Iyeri, Jason Morani jt. tippmuusikute ansamblites ja heliplaatidel. Viimase albumi „Samdhi” kavaga alustas ta seekordset turneed New Yorgi Carnegie Hallist. 21. Aprillist – 10. Maini esineb veel Saksamaal, Soomes, Baltimaades, Austria ja Itaalias. Kvartetis mängivad koos saksofonistiga veel tippkitarrist David Gilmore (Cassandra Wilson, Wayne Shorter jt. ) , bassist Rich Brown (Steve Coleman jt) ja trummar Gene Lake (Marcus Miller, Joe Zawinul jt.) Seega on tegemist allstars kvartetiga.

RudreshMahanthappa2 Mark_Duggan_1_-_Copy

Kontserdi esimeses osas esineb mullu noore jazzitalendi preemia pälvinud Joel Remmeli trio oma debüütalbumi kavaga. Kontserdil saavad jagatud ka tänavused jazziauhinnad.

Lizz Wright’i esinemine on soe, lihtne ja siiras. Publikut võlub ta sügavsametine hääl ja muusika, mis tuleb südamest, liigutab kuulajate hinge. Wright segustab jazzi, gospeli, poprümid ja rhythm blues’i voolavaks helikangangaks, mis kogu köidab kogu kontserdi jooksul tähelepanu. Lauljatarilt on maineka plaadifirma „Verve” alt ilmunud neli albumit, mis kõik on pälvinud kriitikutelt ja kuulajatelt hulga kiitust. Koos Lizz Wrightiga astuvad lavale kitarrist Robin Macatagnay, klahvpillidel Glenn Patscha, bassil Nicholas D’Amato ja trummidel Jonathan Rix – muusikud, kes on tuntud ka Cassandra Wilsoni, Willie Nelsoni, Patti Austini jt. ansamblitest.

LizzWright1

USA artistide kontserte toetab USA saatkond.

Festivali toetavad Tallinna linn, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, välisinstitutsioonid ja kohalikud koostööpartnerid. Jazzkaare kuldsponsor on Elion, peasponsorid Eesti Päevaleht ja ERGO, aastasponsorid lennupartner Estonian Air, Aktaprint, Tallink ja Info-Auto ning partnerid RGB, Tallinna Sadam, Clazz jpt. Festivali majutuspartner on MyCityHotel.

Jazzkaare Merepaviljoni täpne asukoht Vanasadamas on Admiraliteeribasseini ääres asuva Sadamaturu esisel parkimisplatsil, Kai ja Kuunari tänava nurgas, ametliku aadressiga Sadama 25/4. Paviljon püstitakse koostöös festivali produktsioonipartneri RGB ning Tallinna Sadamaga.

Jazzkaar 2012 piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee. Jan Garbareki ja Lizz Wrighti kontsertide piletid on saadaval ka TicketPro müügikohtades. Elioni kliendile on festivali piletid saadaval 20% allahindlusega! Sooduspileteid on piiratud koguses. Jazzkaare piletiinfot saab numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee

Kohtumiseni Jazzkaarel!