fbpx

Kontserdikaja: Arderi-Fite’i südamlik duo võttis ajataju

11. veebruar 2008

Helin-Mari Arderi ja Andy Fite´i kontserdi publik tõdes, et lauljatar avas end sel kontserdil hoopis uuest küljest.

Kevadjazzi esimesel kontserdil 6. veebruaril sai Tallinna publik BonBon Jazz Lounge’is nautida meie oma Helin-Mari Arderi ja rootsi juurtega ühendriiklasest Andy Fite’i humoorikat ja samas jazzitraditsioone jälgivat kava. Helene Urva käis kuulamas ja uuris ka publiku arvamust.

Juba kontserdi algul lubas Arder scat’ilikku õhtut, mis ka saabus ühes Fite´i kitarrisoolode, Arderi vaimukate vahepalade ja mitme lisalooga. Muusikute koostöös oli Eesti lavade jaoks ennenägematult palju mängurõõmu, lõõpi ja vabadust.

Helsingis õpetaja-õpilase suhtest välja kasvanud duo kutsus publiku kaasa romantilisele, kuid samas vaimukale rännakule eemale Tallinna sombusest veebruarist. „She gave me her CD, I gave her mine – and now we are friends,” sõnas Fite enda ja Arderi vahelise sõpruse seletuseks.

Enne loo „What is this thing called love?” esitamist lubasid muusikud kinkida plaadi inimestele, kes esitavad neile hingestatud ja vaimuka vastuse kirjalikult kontserdi lõpuks. Siiski mõtlesid nad kohe ümber, sest kartsid, et vastuseid tuleb liiga palju. Saali jagus elevust tegelikult kogu kontserdi vältel – eriti eredad hetked seoses lugudega „I had sex with my ex” ja „I won’t have an affair with you”. Viimase olla Fite Arderi sõnul kirjutanud just temale mõeldes. Valgre “Õiget valikut” palus Helin-Mari ka publikul kaasa laulda, et tõestada Andy’le, et ka saalisolijail see õnnestub. Seepeale demonstreeris Andy Fite oma eesti keele oskust, teenides ära veelgi suurema heakskiidu ja naerupahvakud publikult. Üldrahvalikult tuntud Valgre laulu sai kuulda ka inglise ja rootsikeelsena.

Ehkki klubisse tekitati lisaistekohti, pidi osa publikust hoolimata sellest leppima seisukohtadega. Kontsert oli välja müüdud ja BonBoni ukse taga lookles väike sabagi. Siiski oli saalist väljuv rahvahulk rõõmsatujuline ja helge. Just samasugune kui muusika, mida Fite ja Arder publikuni tõid.

Publiku arvamus:
Arvo, pensionär:”Fantastiline, väga hea! No kuidas öelda, hästi vaba esinemine oli!”

Eve (27), tegeleb cateringiga:”Väga mõnus oli. Hästi humoorikas, see mulle meeldis. Eriti meeldisid Andy oma laulud.”

Maarika (25), haridustöötaja:”Kontsert kestis poolteist tundi, aga kordagi ei tulnud selle peale, et nii palju aega on mööda läinud, enne kui öeldi, et järgmine lugu on viimane lugu. Kordagi ei vaadanud kella. Arderit pole varem kontserdil kuulnud, aga eks tulevikus peab seda viga parandama – selleks sain küll tõuke.”

Maret (35), medõde:”Ma olen Helin-Mari Arderi fänn. Ta meeldib mulle väga. Ta on sensuaalne, väga intiimne. Täna oli eriline see, et ta näitas end hoopis uuest küljest. Tal on muidu hoopis teistmoodi stiil. Talle väga sobib portugali teema – nagu viimane plaat oli. Aga jäin väga rahule.”

Kristina Arder, veebilehe toimetaja:”Väga lahe. Mul on see häda, et ma väga tihti ei saa teda (Kristina Arder on Helin-Mari Arderi õde) kuulamas käia, aga kui ma käin, siis mulle ikka alati meeldib. Ja minu meelest oli väga erinev tavalisest. Hoopis teistsugune koosseis. Ma alguses arvasin, et kui on ainult kaks inimest, et ei tea kas sellest midagi välja tuleb. Aga väga hästi tuli välja minu arvates! Just omavaheline suhtlus oli eriline. Mari (Helin-Mari) on muidu lugude vahel väga napisõnaline, aga seekord oli teistmoodi.”

Margo (41), tegeleb arvutite ja programmidega: „Väga hea kontsert. See ruum siin – ma ei oleks arvanudki! Minule on BonBon olnud alati mingisugune diskoklubi, aga et selline jatsu-üritus siin tehti, see on väga tervitatav. Helin-Mari Arderit olen varem kuulnud ka, mulle väga meeldib tema hääl.”