fbpx

Armastatud Taavo Remmeli mitu nägu

07. oktoober 2014
Minna Sild

Pühapäeva õhtupoolikul sumises Kumu auditoorium pidulikus ja ootusärevas meeleolus. Kohe oli silmapaaride ja kaamerasilmade ees lavale astumas hinnatud kontrabassimängija Taavo Remmel oma 50. sünnipäevale pühendatud kontserdiga. Nagu juubelikontserdile kohane, oli lavale oodata ka tema muusikutee olulisimaid kaaslasi. Kontserdist annab ülevaate Minna Sild.

Taavo Remmel pidas lavale astudes südamest tuleva tagasihoidliku kõne, millest jäi kogu kontserdi ajaks kõlama sõnum, et muusika on suurem kui meie ning selle mängimine muudab alandlikuks. Seejärel asus muusik valgusvihus üksi oma ligi 2-meetrisest muusikainstrumendist hüpnotiseerivaid bassikäike välja võluma. Need kasvasid elektroonika toel üha võimsamaks ning kuulaja jaoks tundus silmi sulgedes võimatu, et seda heli tekitab vaid üks pillimees. Rütmide labürinti ilmusid ka viis tantsijat, kes esialgu üsna ettevaatlikult ning siis üha jõulisemalt muusikat läbi tantsu väljendama asusid. Kehadega erinevaid kujundeid joonistades, jätsid nad kaasaegsele tantsule kohaselt rohkelt tõlgendamisruumi vaatajale endale. Tantsijate lähenemiskatsed muusikule kulmineerusid kontrabassi ühisembusega.

Kontserdi teises pooles liitusid sünnipäevalisega pojad Joel ja Heikko ning Joeli abikaasa Laura Remmel. Esimese kontserdipoole tume ja minimalistlik lavakujundus oli järsku muutunud valgusküllaseks ning erinevad muusikainstrumendid ootasid laval, et keegi neist kõrvupaitavaid helisid välja võluma hakkaks. Publikule pakuti kuulamiseks eriilmelisi koosseise ja palasid – Laura, koos Joeli ja Taavoga, vürtsitas hääleimprovisatsioonidega ruumi „Tabasco“ nimelise looga. Järgnevalt viis ta kuulaja koos Joeliga nostalgiareisile läbi lihtsa ja kurbliku meloodia. Pere noorima muusiku, Heikko, kirjutatud instrumentaalpala klaverile, kontrabassile ja trummidele liikus mängeldes ruumi seinast seina, luues helgust ja kirgast tonaalsust. Publiku seas järelkasvu esinemist nautinud Taavo tänas hääle värinal oma poegi ning nentis, kui hea on tunda, et elu läheb edasi – see südamest tulnud tänu andis kuulajale aimu, mida ja keda juubilar ise oma elutööks pidada võib.

Järgmisena täitis lava Andres Mustonen Jazzkvartett. Need mehed hoogu koguma ei pidanud, vaid alustasid kohe täistuuridel. Esitusele tulid Bachi 3 Goldbergi variatsiooni, mis jazzivõtmes äärmiselt nauditavad olid. Võimatu oli uskuda, et lavalolijate keskmine vanus jääb 50. eluaasta kanti, kuna energia oli nooruslik ja õhinat täis, justkui oleks tegu verinoorte muusikutega. Koosseis lasi särada kõigil pillidel ning väga kauneid hetki pakkus viiuli ja elektrikitarri kahekõne. 

Justkui täpp „i“ peal oli kontserdi viimane lugu – humoorikas bluusipala kahel kontrabassil. Nüüd oli ametlik osa tõesti läbi ning võis lipsud lõdvemaks lasta. See ei kehtinud küll kahe bassimängija kohta, kes sõna otseses mõttes higi tilkudes publikule võimsat bluusielamust pakkusid. Ja publik ei jätnud nende pingutust tänamata, plaksutades hõisete saatel püstijalu seistes välja ka lisaloo.

Auditooriumi treppidest väljapääsu poole kõndides võis salaja pealt kuulata diskussioone teemal, kui eriilmeline ja mitmekülgne mees on Taavo Remmel. Nii hinnatud lavapartner ja muusik jõuab järgmise 10 aasta jooksul kahtlemata veel omanäolisi projekte ette võtta nii, et jääme huviga ootama 60. tähtpäeva kontserti!

 

Kumu auditoorium, 21. september 2014, kell 17.00

Taavo Remmel 50

Koosseis:

Taavo Remmel – kontrabass

Heikko Remmel – kontrabass

Joel Remmel – klaver

Laura Remmel – vokaal

Andres Mustonen – viiul

Jaak Sooäär – kitarr

Tanel Ruben – trummid

Fine 5 – tantsijad