Augustis alustame Aafrikaga! - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

13/06/2007 Augustis alustame Aafrikaga!

Uudised

African Project feat. Aly Keita & Linley Marthe (Mali-Kongo-Mauritius-Prantsusmaa)

N 16. august kell 20.00
Viljandi Kultuurimaja Suvehoov
R 17. august kell 20.00
Kadrioru lossi lilleaed
L 18. august kell 20.00
Pärnu Kontserdimaja

Ansambel African Project, mis sai alguse 15 aastat tagasi, on tänaseks välja andnud 6 albumit. Bändi idee sündis aastal 1992 Kamerunis, kus saksofonist Philippe Sellam ja kitarrist Gilles Renne andsid hulga kontserte mängides laval paljude kohalike muusikutega. See oli uus ja inspireeriv kogemus. Järgmisel aastal lisasid nad oma turneekavva ka Kesk-Aafrika Vabariigi, Guinea ja Kongo.
Läbi imeliste kohtumiste ilmavalgust näinud ansambli muusika peegeldab bändi loojate Aafrika elamusi. Traditsioonilisele Aafrika muusikale on lisatud jazz’i essentsi ja seikluslikke improvisatsioone.

Philippe Sellam (Prantsusmaa) – altsaksofon
Mängib ka grupis noJazz, mis lummas ja üllatas Jazzkaare publikut juba aastal 2003. Tal on ette näidata ka Paris La Defense’i rahvusvahelise jazzkonkursil parima saksofonisti tiitel aastast 1987. Euroopas tuuritas ta koos Gil Evansi ja Lumiere’i bigbandiga ning kuulus Orchestre National de Jazz (ONJ) ridadesse. Ta on mänginud veel Andy Emleri, Pandemoniumi, Francois Jeanneau ja Megaoctet’iga. Tema saksofonimängu võib kuulda rohkem kui 50. jazziplaadil.

Gilles Renne (Prantsusmaa) – kitarr
Alustas autodidaktina mängides kirglikult bluesi ja rocki, hiljem lummas teda jazz. Oma muusikaalaseid teadmisi täiendas Los Angeleses õppides Guitar Institute of Technology’s, kus tema õpingukaaslasteks olid muuhulgas Pat Martino, Robben Ford jt. 1984 võitis ta esikoha Paris La Defense’i rahvusvahelisel jazzikonkursil. Ta on mänginud koos Emmanuel Bex’iga ning ansambliga Quoi de Neur Docteur esinenud paljudel Euroopa ja USA festivalidel. 1988. aastast on ta kitarriprofessor C.I.M.is. Pedagoogina on ta oodatud meistrikursustele paljudes riikides. Gilles Renne on ka mitme improvisatsiooniõpiku autor.

Aly Keita (Mali) – balafon
Üks parimaid balafoni mängijaid. Sündinud Elevandiluurannikul, kuulub ta suurde Griot’ muusikute perekonda, kus laulu- ja pillimänguoskusi antakse edasi põlvest põlve. Ta on ka diatoonilise balafoni leiutaja, mis võimaldab mängida väga erinevat muusikat, ka jazzi. Oma instrumendid ehitab ta ise, tema balafonimänguoskus on tuntud üle Aafrika ja tema jazzialased kogemused on toonud talle edu nii Euroopas kui USAs. Aly Keita on balafonimängu sobitanud erinevatesse helikeeltesse ja teinud koostööd väga mainekate muusikutega USA-st, Euroopast ja Aafrikast nagu Pharoah Sanders, Rhoda Scott, Lukas Ligeti, Camel Zekri, Masahiro Sayama, Joe Zawinul jpt.

Deba Sungu Kumbi (Kongo Demokraatlik Vabariik) – laul ja perkussioonid
Kuulub ka ansamblisse Kekele, mis lummas publikut mullusuvisel Maalimaküla festivalil. Lisaks African Projectile esineb koos mitmete Prantsusmaal elavate aafrika muusikutega.

Pascal Reva (Prantsusmaa) – trummid ja laul
Mängib ka grupis noJazz, kus ta on saanud hüüdnime Bilbo. Teda tuntakse pöörase löökpillimängijana, kelle energia on ammendamatu. Ta on kirjutanud ka mitmeid päris edukaid poplaule.

Linley Marthe (Mauritius) – basskitarr
Teda on nimetatud Post Jaco Pastoriuseks. 2003. aastast on ta legendaarse ansambli Joe Zawinul Syndicate bassist. Lisaks oma põhipillile basskitarrile mängib ta ka klaverit, trompetit, flööti, trumme ja laulab. 1993. aastast, mil ta elab Pariisis, on ta tuuritanud vendade Belmondodega, mänginud paljude nimekate maailmamuusikute ja jazzistaaridega nagu Michel Portal, Richard Galliano, Louis Winsberg, Nguen Le, Oliver Ker Ourio, Trilok Gurtu, Mino Cinelu, Cheb Mami jt. Tal on aukartustäratavalt suur austajaskond.

Tallinnas piletid 200.- ja 150.- (õpilane, üliõpilane, pensionär)
Pärnus 150.- ja 100.- (õpilane, üliõpilane, pensionär)
Piletid müügil Piletilevis ja Piletimaailmas.

Vaata kogu sügishooaja kava!