fbpx

Bossanoova taassünd Bossarenovas

16. detsember 2014
Marje Ingel

Väide, et Eesti publikule meeldib bossanoova, ei vaja ilmselt enam tõestamist. Kui Jazzkaar kaugelt maalt taas mõne artisti siia lennutab, on saalid täis ja kingapaarid pingivahedes rütmiliselt kaasa tatsumas, kinnitab Jazzkaare veebireporter Marje Ingel.

 

Lugematute bossanoovat esitavate artistide hulgas ning kümnete Eestis gastroleerinute seas eristub tänavusel Jõulujazzil üles astunud Bossarenova oma värske lähenemisega. Bossat ei peljatud tempida räpi, beatbox’i või muude kaasaegsete popmuusika vahenditega. Teisest küljest ei tundnud trio liigset aukartust ka klassikalise muusika heliloojate Villa-Lobose või Schumanni ees, kelle teoseid mõnuga töödeldi. Niisuguseks julgustükiks pole ilmselt mitte iga bossanoova-artist suuteline. Trompeti säravad helid tekitasid siin ajuti seoseid barokkmuusikaga, klaveri kiired korduvad käigud aga meenutasid ragtime’i või rock’n’roll’i.

Kõike esitatavat käsitseti ühtviisi fantaasiarikkalt, noppides musitseerimiseks vahendeid rikkalikust arsenalist, millel traditsioonilise bossanoova-ansambliga just palju ühist polnud. Näiteks kõlasid üle klaverikeelte tõmmatud akordid täpselt nagu kodune eesti kannel. Vahvalt mõjus vilega unisoonis mängitud klaverimeloodia ja spetsiaalne vilesoolo.

Huvitav oli kuulda üht Michael Jacksoni lugu vaid klaveri, trompeti ja hiljem trompetisti hääle biitboksivas esituses. Teiste hulgas esitati ka laul „Blackbird“ biitlite loomingust, mis sedapuhku oli toredasti bossanoovaks pööratud.

Lustlikku kavva mahtus ka lauluke jalgpallist, mis sakslastest ja brasiillasest koosnevat triot teadagi ükskõikseks jätta ei saa. Iseasi, et juba enne suviseid maailmameistrivõistlusi selgeks õpitud loo „Üks-null“ pealkirja järgi ei saanud tookordse Saksamaa-Brasiilia omavahelise jalgpallimatši tulemust küll ennustada.

Niisamuti nagu ansambli Bossarenova nime järgi poleks osanud ennustada, et bossa renoveerimise asemel on tegu innovatsiooniga ning kümneid kordi kuuldud bossahitid selle trio käsitluses uuesti sünnivad.

 

Paula Morelenbaum & Bossarenova 5. detsembril 2014 Vene kultuurikeskuses

 

Koosseis:

Paula Morelenbaum – vokaal

Ralf Schmid – klaver

Joo Kraus – trompet