fbpx

COURTNEY PINE’I “RESISTANCE” TURNEE täna Tallinnas!

14. detsember 2005

Courtney Pine on briti jazzmuusika superstaar, helilooja-interpreet, kes oskab valmistada hõrke segusid maailmamuusikast, tänastest rütmidest ja kõladest. Tema muusika läheb korda nii urbanistlikele tüüpidele kui ka looduslastele. Tunnustust on ta pälvinud kuhjaga, arvukate plaadiauhindade kõrval kuulub talle ka 1999. aastal Inglise kuninganna poolt omistatud briti orden OBE (Order of the British Empire), Westminsteri Ülikooli audoktori kraad, kuues koht Briti auväärsemate mustanahaliste ühiskonnategelaste edetabelis jne. Courtney Pine, 41 aastane muusik, on kadestamistväärselt palju suutnud korda saata briti jazzis.

90-aastate plaadid Modern Day Jazz Stories ja Underground tõstsid ta moodsa jazzmuusika tippude hulka. Ta jazzisaade Jazz Crusade BBC Radio 2-s on kuulajate seas populaarne. Originaalselt tutvustab noortele jazzi Pine’i stsenaariumil põhinev animafilm JazzDazz, ta on kirjutanud muusika BBC dokumentaalfilmile Nelson Mandelast, ta annab workshope kogu maailmas jne. jne.

Courtney Pine nendib:
“Kõik, mida ma siiani teinud olen, on olnud etteennustatav. Mida minu kohta teatakse – okei, ta on mustanahaline, ta teeb reggae’t, ta teeb ska’d, ta teeb hiphop’i. Aga seekord teeb ta hoopis teistsugust muusikat …”.

25 aastat on möödunud ajast kui Courtney Pine andis välja debüütalbumi Journey To The Urge Within, mis asetas moodsa jazzi esmakordselt British Top 40 albumite edetabelisse. Pine’i debüüt oli palavikuline avaldus ja muusikasõbrad mäletavad tolleaegset elevust, mis kaasnes Briti jazzi taaselustamisega. Miski pole seni suutnud Courtney Pine’i tema teekonnalt kõrvale juhtida – endiselt on talle oluline, et briti moodne jazz liiguks edasi ja jõuaks paljude kuulajateni.

Viimase plaadiga “Resistance” liigub ta lihtsuse ja loomulikkuse suunas- ühelt poolt see on eklektiline ja samas ka rõõmsalt funkylik-tantsuline muusika. Pine’i sõnum on globaalne – ta pöördub plaadiga inimeste poole eri kontinentidel. Nii saigi plaadiümbrise kujunduseks plaadi nimi neljakümne viies maailma erinevas keeles, kusjuures eestikeelne “Vastupanujõud” on kõige silmatorkavamal kohal – otse inglisekeelse pealkirja all.

CD Resistance ilmus oktoobris 2005. Seda kava on Pine tutvustanud alates 4. novembrist 40 kontserdil Inglismaa linnades sh. ka Londoni jazzifestivalil. Eesti jazzisõpradel on õnn kuulda uut kava juba homme, ühtlasi paneb kontsert punkti Jazzkaare kümnendale Jõulujazzile.

Kontsert toimub täna 15. detsembril Rock Cafes.
21.00 Broken Time Orchesta (Est)
22.30 Courtney Pine (UK)
Vanusepiir 18.

Kontserti toetab: British Council