fbpx

Kontserdikaja: Dynamite Vikings pakkus ootamatusi igas ajahetkes

15. oktoober 2005

13. oktoobril esines Sügisjazzi raames Von Krahli baaris Taani-Rootsi-Eesti ansambel The Dynamite Vikings. Jazzkaare veebitoimetuse reporterid uurisid, kuidas mõjus lahe improviastsioon publikule.

Viikingitrio pakkus Von Krahli publikule 13. oktoobri õhtul erinevatest muusikastiilidest läbipõimunud pöörase free-jazz-etenduse.

Trio koosseisu kuuluvad omanäolisemaid Eesti jazzkitarriste Jaak Sooäär, silmapaistev rootsi bassist Thommy Andersson ning energiline löökpillimängija Karsten Mathiesen Taanist.

Georg Brinkmann ja Miina Mälgand Jazzkaare veebitoimetusest vahendavad kontserdimuljeid.

Neljapäeval Von Krahli baaris esinenud trio The Dynamite Vikings muusikas segunenud lennukate improvisatsioonide spontaansus ning elemendid funk’ist, rütmibluusist ning rahvamuusikast lõid unikaalse dünaamilise ja vaba heliruumi.

Esitati muusikat 2003. aastal ilmunud esiksalvestiselt “Vikingology” kui ka peagi uut albumit tõotav värske materjal. Spontaansusest pakatav vorm lubas muusikutele piiridest väljumist, mille eredaimaks näiteks Mathiesen, kes kasutas lisaks trummikomplektile löökriistadena ka baariinventari ning –sisustust. Jõulisi rütmikõlasid täiendasid Sooääre tehniline kitarrimäng ning Thommy Anderssoni filigraanne kontrabassiheli.

Kolme silmapaistva moodsa jazzartisti suurepärase koostöö tulemina kuulajateni jõudnud eklektiline muusika pakatas ootamatustest ning üllatustest, ent samas viimistletud tehnilisusest, mistõttu oli The Dynamite Vikingsi kontsert nii mõnelegi märkimisväärne elamus.

Publikuarvamus:
Kristi, muusikatudeng:”Midagi uut. Trummar jäi neist kolmest just silma. Samas kiidan ka oma õpetajat Jaaku ning kontrabassisti. Jube lahe, et ka Eestis sellist asja üha rohkem tehakse. Mõned aastad tagasi polnud selliseid bände võimalik kuulda. Laivis on nad ka palju-palju paremad. Ma ei usu, et nad plaadilt kuulates nauditavamad oleks. Samuti on oluline elekter – selleta poleks nagu midagi.”

Ringo, ettekandja:”Trummar, nagu alati, kõige parem. Tal jätkuks energiat rohkemakski. Hüperenergiline! Peab uurima, kus ta veel mängib, vaevalt on see tema ainus projekt.”

Stiina (23), Sotsiaalministeeriumi projektijuht:”Muljed on lakoonilised. Üldiselt meeldivad sellist tüüpi kontserdid, kus saab ka muusika ajal juttu rääkida. Selline muusika on põnev, ei oskagi seda stiili kirjeldada. Lõõgastav on ta peale kõige veel ka.”

Laura (22), üliõpilane:”Üldiselt kuulan ma veel rohkem improvisatsioonilist muusikat, kuid see meeldib ka väga. Tundus selline traditsiooniline ning samas kohati hüppeline.”

Tiina (27), raamatupidaja:”Üldmulje oli positiivne. Meeldis hüppamine ühe pilli soololt teisele. Samas jäi mulje, nagu oleks kogu tähelepanu koondunud trummarile, vähemalt mulle tundus see nii. Just hetkel, mil hakkasin juba veidi tüdinema, tõusis trummar, võttis pulgad ning leidis musitseerimiseks sobiva paigana olevat trepiastmed ning plekktoru. See tõi asjasse põnevust juurde. Mõned motiivid tundusid veidi tuttavatena. Need olid nagu äratavaks teguriks lugude ajal. Huvitav bänd, kes teeb huvitavat muusikat.”