ECM: püüdmas helisid, mis vaikusega võrdväärselt kaunid - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

03/05/2018 ECM: püüdmas helisid, mis vaikusega võrdväärselt kaunid

Arvustused Rahel Ollisaar

Punase Maja punase lounge´i õhk on eelseisva juturingi eel sume ja kompromissitu. Diivanile on end istuma seadnud kolm suurkuju: ECM Records’i asutaja Manfred Eicher ning sama plaadifirma alla kuuluvad eesti artistid Tõnu Kaljuste ning Kristjan Randalu. Kõigist kolmest õhkub eneseteadlikku rahu, Manfredi näol muheleb naeratus. ECM-i artistid on Jazzkaare lavadel esinenud festivali alguseaegadest alates ning seekord on aeg piiluda legendaarse plaadifirma telgitagustesse. Jazzijuttu Teekond ECM´i poole  juhib Immo Mihkelson. Asume rännakule.

 

Mis siis seisab nende kolme tähe taga? ECM ehk Edition of Contemporary Music on 1969. aastal Saksamaal Münchenis asutatud plaadifirma, mille eestvedajaks on muusik ja produtsent Manfred Eicher. Plaadifirma esimeseks väljalaskeks oli Ameerika jazzpianisti Mal Waldron’i album nimega „Free at Last”. Eicheri sõnul leidis see materjal üllatuslikult väga positiivset vastukaja Jaapanis ning just sealt saadi rahalist toetust tegevuse jätkamiseks. Tänaseks on ECM-i artiste ligi 200 ning nimistu hulgas ka sellised prominendid nagu Pat Metheny, Chick Corea, Keith Jarrett, Arvo Pärt ning mitmed teised, kelle nimi eelnevate kõrval samuti julgelt seista võiks. Peamiselt jazzile keskenduva, kuid ka klassikalist ja maailmamuusikat kajastava firma motoks on “The Most Beautiful Sound Next to Silence” ning on tunda, et Eicheril on sellega tõsi taga. Mees, kes plaadifirma taga (ja Punases Majas meie ees) seisab, on kogu hinge, südame ning mõistusega muusikas ega näi numbritest hoolivat.

 

Olles ise Berliini Muusikaakadeemias õppinud ning ka kontrabassistina tegutsenud, on Manfred Eicher produtsendina iga salvestava artisti lotovõit. Hingelt muusik, on Manfred loonud maailma, kus plaadifirma ja artisti vahel valitseb loominguline usaldus. ECM-is on salvestamisprotsess loovtöö ja seda kinnitab ka pianist Kristjan Randalu, kes tõdeb, et tema jaoks oli tegemist esimese kogemusega, kus plaadifirma muusikasse niivõrd intensiivselt sekkub, andes sellele teinekord täiesti uusi, ootamatuid suundi. Väite illustreerimiseks meenutab Randalu üht salvestussessiooni, kus pianist ise oli juba loo lõpetanud, ent Manfredi hääl kõrvaklappides palus tal siiski mängimist jätkata. Eicher ise kommenteerib juhtumit põhjendusega, et ta usub rännakutesse ning kuna ta tundis, et Randalu ei olnud veel tolle rännu sihtpunkti jõudnud, paluski ta pianistil mängimist jätkata.

 

See on üks vähestest värvikatest näidetest, mis annab aimu sügavusest, millega Manfred Eicher töötab. Produtsent võrdleb albumi loomist jutustamisega – oluline on, et teosest tervikuna moodustuks lugu. Seepärast kaalutakse koos heliloojaga põhjalikult läbi lugude järjestus, üleminekud ühelt palalt teisele ning sätitakse sekundi täpsusega paika lugudevaheliste pauside pikkused. Eicheri sõnul tuleb see lugudevaheline vaikus välja teenida.

 

Oma positiivsest koostöökogemusest jutustab ka dirigent Tõnu Kaljuste, varjamata oma vaimustust. Dirigent meenutab, et suurim üllatus oli tema jaoks ECM-i sound ja kvaliteet, mida ta varem kuulnud ei olnud. Kaljuste ja Eicher tõdevad, et ka ümbritsev keskkond mängib salvestuse tulemusel olulist rolli ning ühiselt meenutatakse Arvo Pärdi teose „Te Deum” salvestusprotsessi Eesti Filharmoonia Kammerkoori ning Tallinna Kammerorkestriga. Selle arvuka kollektiiviga veedeti mitmed hommikud ühiselt õhtusse, salvestades eraldatult vaikses Lohja kirikus. Kaljuste jagab idüllilisi mälupilte ning usub, et teadlikult valitud atmosfäär jõudis mingil moel ka teosesse.

 

ECM on enamat kui produkti tootev ja müügile orienteeritud äri. See on loodud teenima muusikat, mitte raha. Ettevõtte keskmes ei seisa ärimees, vaid muusik, kes suhtub oma artistidesse kui võrdne võrdsesse. Juturingist jääb kõlama Manfredi korduvalt väljendatud mõte, et heas loovas partnerluses peavad mõlemad osapooled saama olla iseseisvad, ent üheskoos: „To be independent, together.” Oleme kohal.

 

Jazzijutud: „Teekond ECM’i poole“

24. aprill, Punane Maja

 

Vestlesid: Kristjan Randalu, ECM-i esindaja Manfred Eicher, Tõnu Kaljuste

Modereeris: Immo Mihkelson

 

Vaata vestlusringi pildigaleriid siit!