fbpx

Eesti jazz elab praegu väga hästi!

01. mai 2016
Silvia Luik

Tänavusel Jazzkaarel jagati juba kümnendat korda eesti jazzi auhindu. Nende aastate jooksul on saanud tunnustust ühed eesti juhtivamad ja andekamad jazzmuusikud. Sellel aastal võitis Jazzkaare ja Danske Banki peaauhinna saksofonist, helilooja ja ansamblijuht Maria Faust, kes rõhutab oma muusikas sidet juurtega. Ta on omanäoline, julge ja otsiva vaimuga helilooja ning interpreet.

 

Eilsel galakontserdil esinesid Raivo Tafenau sõnutsi maailma parimad eesti jazzmuusikud, kes lisaks laval musitseerimisele jagasid videoklippides, mis rikastasid kontserti vahepaladena, omi mõtteid selle auhinna saamisest, muusikast ja muusikuks olemisest.

 

Tunnustus inimese elu ajal mängib tema jaoks suurt rolli: see annab enesekindlust, võtab positiivses võtmes kokku tema tegevuse, annab jõudu, indu ja motivatsiooni ka edaspidiseks. „Jazziauhinna saamine teeb õnnelikuks,“ kinnitas 2008. aasta laureaat Tanel Ruben.

 

Muusikud tõdesid, et tänane eesti jazzimaastiku olukord järjest paraneb. Siim Aimla sõnas videoklipis: „Eesti jazz jõuab praegusel ajal uuele tasemele just tänu noortele, andekatele, vihastele muusikutele, kes on saavutanud kodumaal märkimisväärse taseme ning saanud ka välismaal headesse koolidesse sisse. Eesti jazzil läheb praegu väga hästi“. Ka tänavuse auhinna saanud Maria Faust nõustus: „Ma arvan, et eesti jazz ei ole kunagi olnud paremas seisus kui praegusel hetkel – asjad liiguvad, uut muusikat tuleb peale ning muusika ei pea enam olema n-ö restoranijazz. Eesti jazz on praegu täpselt selline nagu ta olema peab – arenev kunstivool“.

 

Muusikud esitasid oma loomingu eredamaid lugusid. „Muusika kirjutamine on fantaseerimine – see on isiklik, egoistlik unistamine,“ seletas Tanel Ruben. Siim Aimla kirjeldas, kuidas teda inspireerivad tihti muusikat kirjutama erinevad impulsid ning et mõnikord on lool juba varem pealkiri olemas, mõnikord vastupidi, nimi tuleb alles pärast loo valmimist. Villu Veski seletas publikule, et valis esitamiseks oma loo „Arrival“, sest pole ise seda tihti mänginud, teised muusikud seevastu küll.

 

Eilne jazziauhindade galakontsert andis hea ülevaate eesti tippjazzmuusikutest ning nende repertuaarist. Arvestades publiku ovatsioone ning palavat aplausi, usun, et paljud, kes kontserti kuulama olid tulnud, ei pidanud pettuma. Publik nõudis järjekindlalt lisalugu, mis seekord jäi tulemata, kuid kindlasti on võimalus meie maailma parimaid eesti jazzmuusikuid kuulama minna tulevastele kontsertitele.

 

 

Galakontsert „JAZZIAUHINNAD 10“
29. aprillil 2016. a kell 18:00 Vabal laval

 

Koosseis:
Jaak Sooäär – kitarr
Tanel Ruben – trummid
Siim Aimla – saksofonid, flööt
Raivo Tafenau – saksofonid
Kristjan Randalu – klaver
Villu Veski – saksofonid
Taavo Remmel – kontrabass

Kadri Voorand – vokaal, klaver

Maria Faust – saksofon

 

Vaata kontserdi fotosid siit.