Eesti Jazzliit: Euroopa vabaimpro tipp Marc Ducret Eestis

29. november 2009

Eestis oma truud fännklubi omav kitarrivirtuoos Marc Ducret annab sel korral kontserdi Tartus ja Tallinnas.

3. detsembril esineb Tartus Genialistide klubis ja 4. detsembril NO99 džässiklubis Euroopa üks isikupärasemaid ja ettearvamatumaid kitarriste Marc Ducret Prantsusmaalt. Eesti Jazzliidu sügishooaja kontserdisarja raames astub Ducret publiku ette duos Leedu džässi säravaima saksofonisti Liudas Mockunasega.

Ducret kuulub tänapäeva originaalseimate improvisaatorite hulka, kes ei piiritle end ühegi stiiliga ja keda iseloomustab metsik viskan-tugitooli-läbi-akna hoiak. Mockunas on Leedu džässi noorema põlvkonna julge eksperimenteerija ning muusikuna vähemalt sama mitmekülgne kui Ducret.

Marc Ducret on Euroopa modernse džässi tippmuusik. Iseõppinud, kuid erakordselt andeka kitarristi sulest pärinev on alati ootamatu ning omapärane. Olgu selleks tema elektrikitarri testosteroonist pakatavad pursked või peened impressionistlikud abstraktsioonid, post-bopilikud helivaringud või hoopis pilguheit flamenco ja klassikalise muusika maailma.

Ducret´ varustuses on nii akustilisi kui elektrilisi, nii bass- kui baritonkitarre. Ta loob ainulaadset heli, milles on segatud kõikvõimalikud vormid ja stiilid. Ducret on ise öelnud: “Ainus, millest ma huvitun, on kõla. Tahan mähkuda kõlasse. Sellest moodustub kõigelisus. Kogu see mitmekesisus, meeleolude muutumine ja liikumised.”

Ducret sündis Pariisis 1957. aastal ning alustas karjääri muusikuna 1975. aastal. Kitarristina debüteeris ta 1986. aastal Patrice Caratini oktetis. Samal aastal sai temast Orchestre National de Jazz´i liige. 1991. aastal tõi koostöö Ameerika saksofonisti Tim Berne´iga Ducret´le tuntuse ka džässi sünnimaal. Sellest ajast peale on Ducret kaasa löönud paljudes Tim Berne´i projektides. New York Factory liikmena on Ducret hetkel üks vähestest Euroopa muusikutest, kes teisel pool Atlandit astub üles regulaarselt.

Marc Ducret´ on teinud koostööd muuhulgas Larry Schneideri, David Friedmanni, Michel Portali, Joachim Kühni, Didier Lockwoodi, Enrico Rava, Bobby Previte´i jpt-ga. Jazzkaarelgi käinud Bobby Previte´iga esineb ta duona ning tal on arvukalt omaenda ansambleid. Eestis käis ta viimati esinemas 2007. aasta Sügisjazzil.

Liudas Mockunas on suurte kogemustega muusik, kes on mänginud mitmel pool Euroopas, USA-s, Hiinas, Iisraelis ja Türgis. Ta lõpetas Leedu muusikaakadeemia 2002. aastal ning Kopenhaageni rütmimuusikakonservatooriumi 2005. aastal. Mockunas on liider seitsmel albumil ning lisaks neile mängib ta veel viieteistkümnel.

Mockunase pilk muusikuna on eelkõige pööratud eksperimentaalse džässi poole. Ta on mänginud koos Vladimir Chekasini, Jaak Sooääre, Andrew Hilli, Nasheet Waitsi, Mats Gustafssoni, Barry Guy jpt-ga. Ent ta tegeleb ka akadeemilisemat laadi muusikaga. 2004. aastast õpetab Mockunas saksofoni Leedu muusikaakadeemia džässiosakonnas. Ta on üks Leedu Jazzliidu asutajaid.

Ducret ning Mockunas on varem mänginud ansamblites Megaphone ja Toxikum. Nende debüütalbum duona kannab nime “Silent Vociferation”.

Eesti Jazzliit esitleb:
Marc Ducret (Prantsusmaa) – Liudas Mockunas (Leedu)
3. detsembril kell 21.00 Genialistide klubis Tartus
4. detsembril kell 21.30 NO99 džässiklubis Tallinnas