Eesti jazzmuusikud Viinis edukad - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

24/06/2007 Eesti jazzmuusikud Viinis edukad

Uudised

19. juunil toimus Viinis Austria riigiraadio korraldatud kontserdiseeria European Jazz Night, mis oli pühendatud Tallinnale. Loe muljeid ja vaata fotosid.

European Jazz Night – Tallinn

Osalesid Hedvig Hanson-Andre Maaker, Free Tallinn Trio (Jaak Sooäär, Anto Pett, Anne-Liis Poll), Raivo Tafenau ansambel (Taavo Remmel, Ain Agan, Tanel Ruben)

19. juunil Viini RadioKulturhausi suures saalis
ORFi ja Eesti Viini Suursaatkonna koostöös

Meie muusikud kohalikule jazzifännile tuttavad
Austria pealinn Viin. RadioKulturhausi suur saal. „Olete Eestist? Kas see bassimängija osales mõne nädala eest INNtöne festivalil Coltrane´ile pühendatud missa esituses?“ uurib kuulaja tagareast sosinal, kui lavale tuleb Taavo Remmel Raivo Tafenau bändi koosseisus. Üllatavalt hästi teatakse meie jazzmuusikuid!

Küsijaks osutus jazziajakirjanik, kes sõitis Bratislavast Viini just selleks, et kuulda Eesti jazzmuusikuid ning intervjueerida Hedvig Hansoni slovakkia jazziportaali www. skjazz.sk jaoks.

Juuni keskel Viinis toimunud kontserdiseeria European Jazz Nights fookuses oli Tallinn. Selle tulemus – Hanson-Maakeri duo, Free Tallinn Trio ja Raivo Tafenau ansambli menuka esinemise salvestus jõuab Austria riigiraadio ORFi ja EBU vahendusel lähitulevikus kümnete tuhandete kuulajateni üle Euroopa.

Austria jazziajakirjanik kiidab Tallinna jazzielu
Kontserdisarja European Jazz Nights korraldab ORF-i kultuurikanal Ö1, mille jazzisaadetel on üle 40 000 püsikuulaja. Idee autor raadio jazzitoimetuse juht Herbert Uhlir on võtnud südame asjaks tutvustada erinevate linnade jazzi. Valituks on osutunud linnad, mille jazzieluga on Uhlir ise kokku puutunud ja mida ta kõrgelt hindab. Tallinnale on eelnenud sarnased kontsert-salvestused Praha ja Müncheni jazzimuusikutega. Oktoobris sünnib läbilõige Milano jazzist.

„Tallinnas on põnev jazzielu,“ räägib Uhlir vaimustunult ja lisab, et plaanib Eestisse naasta puhkama juba septembris. „Teil on palju kõrgel tasemel muusikuid, kes on väga avatud erinevatele muusikavormidele. Näiteks kasvõi Free Tallinn Trio ja Jaak Sooäär. Tunnen juba kaua ka Anne Ermi, tean Jazzkaare festivali. Teil on palju huvitavaid jazzilavasid.“

Veebruaris viibis Uhlir Tallinnas kümmekond päeva, et valida muusikuid jazziõhtule esinema. Valik sai kirev, kus nii romantiliselt helget vokaali, fantaasiarikast modernset improvisatsiooni ja nauditavat mainstreami.

Kontserdipäeval võõrustas Eesti saatkond oma koduselt hubastes ruumides ka Eesti jazzmuusikuid. Nii suursaadik Katrin Saarsalu-Layachi kui ka kultuurielu korraldav Saale Kareda kinnitasid, et taolisi kultuuriprojekte on rahaliselt ja reklaami osas ülikeerukas korraldada, ent alati on kõik sündmused saanud kiitva tagasiside ning sündinud on palju uusi kontakte.

Kuulajaid tuli palju
Lämmatavat leitsakut trotsides kogunes Viini RadioKulturhausi õdusasse suurde saali Eesti jazzmuusikuid kuulama üle 150 inimese. Nii võõrsil elavaid eestlasi kui ka inimesi, keda huvitab eesti muusika.

Korraldajad pidasid nii suurt hulka oluliseks õnnestumiseks, sest tipptasemel muusikaeluga hiigellinnas on keeruline üldse silma jääda olenemata eelreklaami pingutustest. Head muusikat pakkusid samal ajal ka Viini eliitjazzklubid Porgy ja Bess, Jazzland ning Birdland.

Ometi oli Austria päevaleht Der Standard valinud just meie muusikute esinemise päeva soovituse rubriiki. Nädal enne kontserti oli aga Herbert Uhlir pühendanud Eesti jazzile oma iganädalase jazzisaate ning Austria suurim jazziajakiri Jazzzeit kirjutas Eestist kaaneloona koguni kuuel leheküljel.

Õhtu äratundmisrõõmu ja üllatustega
Kontsert Viini ühes mainekamas kontserdipaigas oli jagatud kaheks ning sellele järgnes jamsession samas majas asuvas ORF KulturCafes. Kuulajail oli põhjust rahule jääda, sest muusikud keskendusid originaalloomingule.

Rahulolu kinnitas ka kontserdi vaheaeg, mil kohalviibijad soovisid muusikuid isiklikult tänada ning osta kaasa autogrammi ja pühendusega plaat. Kursisolekut meie muusikute tegemistega näitas seegi, et näiteks Hedvig Hansonilt küsiti just „Ema laulude“ plaati, mida tal kõigile soovijaile ei jagunud.

Õhtu algas kammerlik-romantiliselt Hedvig Hansoni ja Andre Maakeriga, mis pakkus hõrgu läbilõike lauljatari viimaste aastate muusikast. Üks lugu kõlas avalikult koguni esmakordselt, nagu ütles Hanson, kes sümpaatselt ja avatult rääkis publikule iga pala kohta mõne isikliku detaili.

Teisena oli laval Free Tallinn Trio. Nende energiast ja fantaasiast pakatanud kava meelitas publikult õhtu tugevaima aplausi. Lisapalata ei lastud lavalt ka kontserdi teist poolt sisustanud Raivo Tafenau ansamblit. Tafenau lugude kõrval mängiti ka muusikat, mis bändikaaslaste Tanel Rubeni ja Ain Agana sulest.

Eestist jäi tugev märk Viini kultuuriellu
End seni pigem mainstreami austajaks pidanud Katrin Saarsalu-Layachi rääkis pärast kontserti, et teda üllatas kõige rohkem Free Tallinn Trio. „See oli minu jaoks nii värske, selles oli palju energiat. Hedvig Hanson on olnud minu suur lemmik, olen teda palju kuulanud,“ tõdes suursaadik rahulolevalt.

“Kuulates tänast kontserti julgen uskuda, et meie poolt olid väljas Eesti jazzi tipptegijad. Raadiotest on Ö1 Austrias väga hinnatud ja tuntud kultuurikanal. Meie muusikute esinemisest jääb tänu sellele kohalikku kultuuriellu tugev märk maha.“

Uue päeva esimesel tunnil tõmmati Euroopa jazziõhtu Tallinna-teema kokku ka ORF KulturCafes jämmil. Kohalike muusikutega käis laval küll vaid Jaak Sooäär, ent kontakte vahetasid kahe riigi muusikud sõltumata sellest usinasti.

Autor Madli-Liis Parts