Eestlastel läks Nõmmel hästi

17. mai 2010

Laura Põldvere noppis Nõmme Jazzi konkursilt enim esinemisvõimalusi.

Nõmme konkurss – üks mitmetest meeldivatest traditsioonidest Eesti džässielus – toimus 15. mail kümnendat korda. Kestus – nagu ikka – kaks päeva: kõigepealt heideldi kvalifikatsioonist edasipääsemise ja siis juba auhinnaliste kohtade nimel.

Vahendab Ivo Heinloo.

Vokalistidest võitis peaauhinna 19-aastane Läti noormees Daumants Kalnins, kuid enim magusaid esinemisvõimalusi noppis hoopis Laura Põldvere. Mis tõestab veel kord, et kohtade jagunemisel pole Nõmmel erilist tähtsust. Ega kellelgi teisel Põldvere vokaalsele väljenduslikkusele midagi vastu panna polnud ka – tema hääles on nii palju erinevaid varjundeid ja repertuaarivalik tõi selle ka kenasti esile. Olgugi, et tema finaalikava oli äravahetamiseni sarnane eelvooru omaga.

Kalnins tegi Rokas Kucinskas’t – sarnaselt kahe aasta tagusele võitjale oli ka temas peidus tõeline meelelahutaja, kelle silmade sära ja paipoisilikkus tuletasid rohkem kui ühes mõttes meelde 2008. aasta sündmusi. Teisel päeval Kalnins aga minu arust midagi uut pakkuda ei suutnud ja vokaalselt jäi ta Kucinskasele kohe kindlasti alla.

Trummarite seas oli konkurents veelgi tugevam – kahest favoriidist, Tatu Rönkköst (Soome) ja Jakop Janssonnist (Norra) üks lõpuks võitiski, nimelt põhjanaabrite esindaja. Lavalisi kogemusi oli neil kahe peale kõvasti ning see avaldus ka konkursi etteastetes. Janssonn näitas norrakatele omast kõrget taset ning tema portfellis oli ka üks omaenda kirjutatud lugu.

Kõige üllatavam oli aga see, et kogu konkursi jooksul kõlas vaid üks spetsiaalselt trummidele kirjutatud soolopala, mille esitas Viaceslav Krasnopiorov Leedust. Kaarte segas Aleksandra Anstal, kes esines mõlemal päeval soliidselt, teisest Eesti esindajast Mihhail Nikitinist jäi natuke rabe mulje, aga jõudu edasiseks karjääriks tuleb soovida tallegi.

Selle taga, et konkursantide valdav enamus jäi võistluseks lugusid valides turvaliselt standardite raamidesse, on küllap mingi mõjuv põhjus, kuid pilti oleks võinud ilmestada ka pisut julgem ja värvikam repertuaarivalik – ajalugu on näidanud, et peale tehniliste oskuste on Nõmme võistluse võitjad tihtipeale ka selles kategoorias olnud uuenduslikud ja omanäolised. Üldiselt pakkus aga kahepäevane mõõduvõtt vaid ülevaid emotsioone.