fbpx

Efektne sünnipäev: Jimi Hendrix 75

29. november 2017
Eeva Trei

Tänavuse aasta novembrikuus tähistame rokkmuusika ajaloo ühe mõjukaima kitarristi Jimi Hendrixi (1942–1970) 75. sünniaastapäeva. Washingtonis Seattle’is sündinud ja üles kasvanud Hendrix pidas oma inspiratsiooniallikaks ameerika rock’n’roll’i ja bluusi. Hendrixi eksperimentaalsus seisnes nii žanrite ja muusikavormide miksimises, ainulaadsetes kitarrimängutehnikates kui ka eri efektide loovas kasutamises muusika salvestamisel. Levimuusikaajakiri Rolling Stone on Hendrixi korduvalt valinud läbi aegade parimaks kitarrimängijaks. Suurima tuntuse saavutas Hendrix 1966. aastal loodud ning tema eluaja lõpuni tegutsenud power-trioga The Jimi Hendrix Experience, kuhu kuulusid lisaks temale bassist Noel Redding ning trummar Mitch Mitchell. Varalahkunud artist on postuumselt vastu võetud 1992. aastal Rock’n’roll’i Kuulsuste Halli liikmeks ning 2005. aastal Suurbritannia Muusika Kuulsuste Halli liikmeks.

 

27. novembri õhtul tähistasid eesti silmapaistvamad muusikud koos Kumusse kogunenud publikuga Jimi Hendrixi sünnipäeva. Ühe kuuga olid oma ala tegijad Jaak Sooäär, Robert Linna, Kristjan Kallas ja Henno Kelp suutnud lavale toomiseks ette valmistada kõikvõimalikke näiteid Jimi Hendrixi äärmiselt laiast muusikalisest ampluaast, kõlasid nii tuntud kui ka vähemtuntud lood legendi viimase nelja eluaasta jooksul välja antud albumitelt. Kuulajaid köitsid nii laulud kui ka esituste vahel jagatud mõtted, taustainfo Hendrixi muusikalise käekäigu ja teda loomingus inspireerinu kohta. Publikule suudeti anda muljetavaldav kokkuvõte noorelt lahkunud artisti panusest muusikamaailma. Kontserdilt ei puudunud kontrast, tugev emotsioon ja trikid pillikäsitsemisel.

 

Avanumbrina kõlas „Freedom“, üks kuulsamaid palu Hendrixi repertuaarist. Sellega tagati vaba õhkkond ka ülejäänud kontserdiks. Nagu kord ja kohus demonstreeriti rahvale looga „Burning of the Midnight Lamp“ legendi muusikas domineerinud wah-pedaaliga tekitatud kõlaefekti. Wah-wah jäi kontserdi lõpuni kõrvus kajama. Ka jazzmuusika ei puudunud The Jimi Hendrix Experience’i laiast repertuaarist. Ulmekirjandusest inspireeritud „Third Stone From The Sun“ esitati intensiivselt: Robert ja Jaak kordamööda wah-pedaalidel teineteisega mõõtu võtmas, Robert Hendrixile omaselt sõrmi mööda pillikaela keeltel libistamas, Kristjan trummidel iga taktiga õhustikku pingelisemaks kruvimas. Saal sai mõnusalt kumisema. Seejärel seilati koos publikuga unustatud pisarate ja vana armuvalu merele: „Drifting“ tekitas suvesooja meeleolu. Ballaad oli kontrastiks järgmisena kõlanud funk’iliku groove’iga laulule „Wait Until Tomorrow“, mis räägib Jimi ebaõnnestunud katsest põgeneda Seattle’ist koos oma kunagise armastatuga. Laulu kurblik sõnum kõlas rõõmsa meloodia saatel helgelt, Kumu mustas saalis tundus olevat rohkem valgust kui eales varem. Jätkati Hendrixi ühe vähemtuntud palaga „1983… (A Merman I Should Turn To Be)“. 1968. aastal välja antud albumil „Electric Ladyland“ kõlanud 13-minutiline kompositsioon oli tollase rokkmuusika kohta ennekuulmatult pikk. Suurvormi osade kontrastsus ja vahelduv kõlapilt tekitasid põnevust. Mõnusa vaheldusena kõlas kergem ja helgem „Castles Made of Sand“, pärast mida võeti jällegi karmim suund. Lauluga „Machine Gun“, mille ajatut päevakajalisust esinejad rõhutasid, näitasid lavalolijad taas huvitavaid mängutehnikaid ja kuulda sai kõikvõimalikke kitarrisaunde. Lõpuplokki kuulusid hitid nagu „Ezy Rider“, „Little Wing“ ja „Fire“, millest tulenenud äratundmisrõõm tekitas saalis elavnemise ja pani iga kuulaja – olgugi sundolukorras toolile naelutatult – kaasa õõtsuma. Lisalugudena esitati ballaad „Angel“ ning aegumatu „Purple Haze“, millega esinejad tõid rahva ette ka oma viimased vigurid: heli muundamiseks nühiti nii pillikeeli vastu kitarrivõimendeid kui ka pöörati pill pea alaspidi. Vaid hambad jäid veel mängust välja!

 

Jaak Sooäär, Henno Kelp, Kristjan Kallas feat. Robert Linna
„Tuntud ja tundmatu Jimi Hendrix 75“

 

Kumu auditooriumis 27. novembril 2017. a.

 

Koosseis:

Robert Linna – vokaal
Jaak Sooäär – kitarr
Henno Kelp – basskitarr
Kristjan Kallas – trummid

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit.