fbpx

Ehe eestimaisus Nigulistes

03. detsember 2012

Nii nagu detsembrit ei kujuta ette ilma Jõulujazzita, ei oleks ka Jõulujazz mõeldav ilma kirikukontsertideta. Eriti arvestades, et jazzi kuuleb viimasel ajal suurte kontserdipaikade lisandudes järjest harvemini. Saarsalu-Agana-Maakeri trio esituses kõlas Niguliste kirikmuuseumis ehe ja eestimaine muusika, mis pühadeootusele vastavalt mõtlik, kirjutab Ivo Heinloo.

Võttis aega, et harjuda sellise üsnagi ebatavalise koosseisuga, seda enam, et kitarride subtiilse dialoogi erinevad nüansid tundusid algul saksofoni paksude kõlavärvide alla mattuvat, kuid kontserdi edenedes nihkus kõik paika ja instrumendid mõjusid üksteist üllatavalt tasakaalustavalt. Lembit Saarsalu astub viimasel ajal harva üles ja seda oodatumad need hetked on. Ain Agan ja Andre Maaker on kitarristidena küllaltki erinevate lähenemiste ja filosoofiaga, mis avaldub nii nende loomingus kui tehnikas.

Programmis oli kaunis ballaad Maakeri sulest, Ain Aganalt “Hämarik”, mis tuntud Agana mitmetest erinevatest projektidest ning ka näiteks üks kunagise populaarse estraadihelilooja Viktor Ignatjevi lugu. Mõttelise keskme moodustasid aga Edgar Arro oreliviiside seaded, mille kõla vastabki ehk kõige täpsemini meil kauaotsitud n-ö “rahvusliku jazzi” ideaalile ning mida Niguliste akustika eripära oluliselt aitas avardada.

Loodetavasti nende kolme Eesti tippmuusiku koostöö jätkub – kui just mitte üllatav, siis äratundmisrõõmu ja kinnitust juba teadaolevale pakkus kontsert kindlasti.

Lembit Saarsalu, Ain Agan ja Andre Maaker 2. detsembril kell 18.00 Niguliste Muuseumis