Eksootiline inuiti kurgulauljatar Tanya Tagaq Eestis - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

05/02/2009 Eksootiline inuiti kurgulauljatar Tanya Tagaq Eestis

Uudised

20. ja 21. veebruaril esineb Eestis Tanya Tagaq, keda peetakse Kanada parimaks pärimusmuusikuks.

20. veebruar kl 20.00 Pärimusmuusika Ait, Viljandi
21. veebruar kl 19.00 KUMU, Tallinn, Diplomaatilised noodid/Kanada, sarja lõppkontsert

Veebruari lõpus esineb Eestis Björkiga koostööd teinud inuiti kurgulauljar Tanya Tagaq. Kanada parimaks pärimusmuusikuks (2005) tunnistatud lauljatar ühendab aborigeenide ürgse kurgulaulmise indie-rockiga, laiendades seeläbi emotsioonide piire ja väljendades primitiivseid instinkte, mida ta usub ikka veel meis kõigis sügaval pesitsevat.

Ekstaatiline, sensuaalne, maa- ja metsalähedane on see tunne, mis haarab Tanya Tagaqi plaati kuulates. Ja nimelt plaadi „Veri“ (aborigeenide keeles auk) materjali tulebki ta Eestisse esitama, kaasas elektroonilisi hääli lisav Michael Red ja trummidel pulseeriv Kenton Loewen. Elektroonilise taustaga laulud on uitamised fantaasiamaastikel – leebemad ja unistavamad, trummariga koos lauldu agressiivsem ja häbenematum. Mõlemad aga viivad omal moel transsi ja see on üks lauljatari olulisi omadusi.

Põneva ja mitmekülgse lauljana on Tanya Tagaq teinud koostööd Björkiga, saates teda „Vespertine“ tuuril ja salvestades heliplaati „Medulla“ ning filmimuusikat. Samuti on tal koostöökogemus klassikamaailmas maineka keelpillikoosseisuga Kronos Quartet. „Tanya on muusikaliselt otse seotud millegi sellisega, mida võib nimetada hingeks või vaimuks. Minu jaoks on see midagi erilist – osa maast, loodusest, keskkonnast,“ ütleb Kronos Quarteti liige David Harrington. „Tanya muusika on nagu Edith Piaf või midagi sellist… Totaalselt emotsionaalne,“ leiab Björk.

Kanada arktikas elavad inuitid on Kanada põlisrahvas, mille kultuur ulatub eelajalukku. Nii võib arvata, et ka ürgne kurgulaul pärineb hinnanguliselt 12 000 aasta tagant. See on mäng kahe naise vahel, kus esilaulja suunab oma viisi selles suunas, kuhu tahab juhtida kogu mängu. Laulu käigus tehakse järgi looduse helisid ning helivõimendusena kasutatakse teineteise suukoobast.

Kurgulaulja kontsert on eriline ka seetõttu, et see on Tallinna Filharmoonia sarja “Diplomaatilised noodid” ametlik lõppkontsert. Sari, mis on kaheksa hooaja vältel toonud Eestisse erinevatest maadest just neid kõige sügavamalt iseloomustavad programmid, pannakse lukku. Oleks lõpetatud juba sügisel Tšiili kontserdiga, aga kuna lõpuks ometi tuli võimalus, mida aastaid oodatud, saab sari endale väärika lõpu. Publikule on Tallinnas kontserdil ka kingitus.