fbpx

Eksperimentaalõhtu kirkad tähed: Sofia Jernberg ja Maria Faust

25. aprill 2019
Kleer Keret Tali

Punase Maja saal oli kevadisel esmaspäeval täitunud ootusärevust täis publikuga. Esimesena astus lavale Sofia Jernberg, kes kutsus publiku endaga kaasa vokaalsele helimaastikule. Tema meisterlik häälekasutus andis võimaluse leida tema etteastest viiteid loodusele, linnuhäältele, joigumisele või ka isegi urbanistlikule helipildile. Seistes üksinda laval, täitis ta ühel hetkel terve saali eriskummaliste helidega. Teisena tuli lavale Maria Faust. Aplausist oli tunda, et publik on teda väga oodanud.

 

Sel aastal, tähistades enda 40ndat sünnipäeva, astus Maria Faust Jazzkaarel üles uue koosseisuga: koos Weasel Walteri ja Tim Dahliga on valminud uus album “Farm Fresh”, mis kõlas kontserdil oma esimeses värskuses. Nagu Maria Faustile ikka tavaks, ei ole ta valinud kaasmuusikuteks tavalisi artiste. Weasel Walteri muusikaline väljenduslaad on tihedalt seotud death metal’i ja no wave’iga. Tim Dahl on sealjuures kontrabassistist laulja, kelle muusika seob endas noise rock’i, kui ka jazzi. Uus kava oli üllatav, värske ja ehe. Millise muusikalise elamuse pakkus kontsert publikule?

 

Maarja Nuut, muusik (48):
“Mina olen suur Maria fänn – tema kohalolek on see, mis mulle meeldib. Lisaks ka see, et Maria pole kunagi ootuspärane. Ta ongi artist, kellelt oodataksegi alati midagi uut ja üllatavat.“

 

Malle Maltis, helilooja (42):

“Mind tõi siia täna Maria Faust, sest et tema on minu kooliõde ajast, mil käisin Otsakoolis. Käin teda alati kuulamas, kui vähegi saan. Täna oli üsnagi üllatuslik kontsert, kuna sattusin ka kuulama Sofia Jerbergi loomingut, mis avaldas mulle isegi suuremat muljet. Ta viis mind kuidagi täiesti teise meeleollu, millest ei tahtnud kohe välja tulla. Pärast tema etteastet oleksin soovinud korraks pausi teha või minna korraks ära, et see tunne edasi kestaks. Just selline tunne, et pärast Sofia esitust oleks tahtnud enda sees veel kuuldut meenutada/settida lasta ning kui nii kiiresti uus etteaste peale tuleb, siis on keeruline seda vastu võtta.”

 

Eda, lastekaitse valdkonnas töötaja (40):

“Mind tõi siia kontserdile Maria Faust isikuna. Käisin eile kuulamas artisti vestlusringi Jazzkaarel ning tekkis tema muusika vastu suurem huvi. Ta on nii huvitav isik! Kontserdile ei olnudki varem sattunud ning võin öelda, et väga kaasahaarav ja äge kontsert oli. Mind vaimustas just see eksperimentaalsus ja ettearvatamatus. Seda dialoogi – võib ka öelda trialoogi – mis muusikute vahel laval tekkis, oli väga äge kogeda. Saan aru, et need kaks meest olid väga erineva taustaga – üks oli isegi metal muusik. Ta ise ka ütleb, et ta viljeleb kõiki stiile, ei sea endale raame ja saab nii mitmetest stiilidest inspiratsiooni.
Esimene artist tegi erinevaid Aafrika loodusehääli, ilmselt enda pärimusest ja etnost pärit helisi. Tegu oli justkui performance’iga, mis algas hästi vaikselt ja siis arenes. Väga huvitav oli jälgida, kuidas vokaalis tekkis areng, kulminatsioon ja siis lõpp. Väga meeldis!“

 

Sofia Jernberg (Rootsi) & Maria Faust-Tim Dahl-Weasel Walter (Eesti-USA)

22.aprillil 2019 kell 21.00 Punases Majas

 

Koosseis:

Sofia Jernberg – vokaal

 

Koosseis:

Maria Faust – saksofon

Tim Dahl – basskitarr

Weasel Walter – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!