fbpx

Energilis-tantsisklev ja põhjamaiselt karge jazz

25. aprill 2014
Mariell Raisma

Teater NO99 Jazzklubis toimus ühel õhtul kaks vastandlikku kontserti. Õhtut alustas laulja Kadri Voorand, kelle karismaatilist häält, esitust ja isikupärast loomingut teavad kõik. Nii oligi NO99 Jazzklubi ääreni täis inimesi, kes soovisid sellest osa saada. Õhtu lõpetas põhjamaise jazzkontserdiga Norra kollektiiv Hanna Paulsberg Concept.

„Naised pole nagu ajakirjad, et neid võib läbi lapata ja siis minema visata. Nad on raamatud ja iga päev võib neist lugeda erinevat lugu,“ juhatas Kadri Voorand sisse loo, mille käigus ta žestikuleeris jõuliselt ja muutis häälekõrgust ja -tugevust nii tihti, kui inimesel on vaja hingata, võib-olla tihedamini. Õhtu oli saanud hoo sisse!

Energiline ja tantsisklev lavakeel muutus ootamatult. Muusika muutus aina vaiksemaks ja sõnad lauldi lõpuks peaaegu sosinal, pillide heli oli vaevu kuulda, kuni viimaks kostus vaid ruumi tagaosast tulev jutt.

Ootamatult sai kontserdi esimene pool läbi, muusikud jooksid lavalt. Tagasi tulnuna hüüdis Kadri Voorand: „Jess!“ millele järgnes väike paus. „Mul on nii hea meel. Üleüldse!“ kostis ta seejärel, lai naeratus näol.

Teise kontserdi peategelase Hanna Paulsberg Concepti eredad seaded, tugevad meloodialiinid ja pillimängu meisterlikkus andsid muusikutele suure improvisatsiooni-vabaduse. Grupi heliloomingu juured on ühelt poolt afro-ameerika jazztraditsioonis, teisalt ka põhjamaiselt avaras helipildis. Lood olid meditatiivsed ning publikut vaadates paistis nende uinutav mõju – nii mõnigi naine oli toetanud pea oma kallima õlale.

Seegi kontsert lõppes ootamatult, muusikute lava eest mööda tuhisemisega. Ent meditatiivsus ja rahu jäid kuulajatesse veel kauaks.

Publiku muljeid vahendas Mariell Raisma:

Kristo (28), rahandusspetsialist: “Väga meeldis! Olen suur luulefänn ja Kadri muusika on eesti luule põhine – see on väga äge. Siin oli päris palju improviseeritut. Kui voog tekkis, lasti minna ja oli näha, et nad ise nautisid mängu. Kellele ei meeldiks seda näha?”

Marko (35), andmebaaside administraator (DBA): “Väga vahva. Minu jaoks on Jazzkaar nagu PÖFF – teed eeltööd ja kunagi ei tea, kuhu satud, aga tavaliselt on etteasted head. Täna oli just selline mõnus kontsert. Kadri Voorand ise on nii värvikas tegelane. Võimas, kuidas ta suudab oma häält kasutada ja tehnikat hallata (kogu aparatuur). Muusika oli hästi meditatiivne. Eelviimast kohustustest rääkivat lugu alustati klassikaliselt ja mindi maitsekaks müraks ja pärast tagasi vanadele radadele. Helimassiiv oli raputav.”

Elvi (56), toitlustusettevõtte manager: “Ma olen Jazzkaarel esimest korda ja tänane oli väga hea üllatus. Kadri oli minu jaoks täielik üllatus. Ilmekas, võimekas, särav. Igal minutil oli üllatav hääl. Saksofonisti lood olid nii hilise kellaaja kohta natuke rasked. Kuigi ta on väga võimekas saksofonist ja ta oskused on palju suuremad, võiks ta võimsamalt esineda – olla ise julgem ja elavam.”

 

Märt (35), analüütik: “Voorand meeldis väga. Esimest korda kuulsin teda instrumentaalbändiga esinemas. Ilus kuulata ja haaras kaasa. Teine pool kontserdist oli klassikaline põhjamaade jazz – mõtlik ja külm, mitte halvas mõttes. Ma arvan, et nad on nii erinevad, et peaksid eri aegadel olema, sest nende helikeel on nii erinev.”

Virva (26), üliõpilane: “Väga meeldis. Õpin muusikat, seega olen Kadrit palju esinemas kuulnud. Ma olen alati tema lugude kõnelemisviisist vaimustunud! Ka Hanna Paulsberg meeldis väga. Minu jaoks oli see kombinatsioon vanast ja uuest jazzist. Kadri laulu ajal tekkis mul rohkem pilte silme ette, kuna ta lood on enamasti sõnadega, mis muutsid mõtted konkreetsemaks. Instrumentaalmuusika annab aga palju erinevaid tõlgendusvõimalusi.”

Kadri Voorand Group/ Hanna Paulsberg Concept

24. aprillil kell 22.00 Teater NO99 Jazzklubis

Koosseis:

Kadri Voorand Group:

Kadri Voorand – laul

Jussi Kannaste – saksofon

Mihkel Mälgand – bass

Joel Remmel – klaver

 

Hanna Paulsberg Concept:

Hanna Paulsberg – saksofon

Oscar Grönberg – klaver

Trygve Waldemar Fiske – kontrabass

Hans Hulbækmo – trummid