fbpx

Kontserdikaja: Esmaspäev: Kimmo Pohjonen mängis täismajale

26. aprill 2005

Kimmo Pohjonen mõjus Jazzkaare publikule kui kummaline palsam, mida on raske sõnadesse panna, ent tundena jääb pikaks ajaks meelde. Loe, mida arvas kontserdist Draamateatri kõik vabad saalisopid täitnud publik.

Esmaspäeval 25. aprillil andsid Eesti Draamateatris sügava ja emotsioonirikka kontserdi akordionist Kimmo Pohjonen ja trummar Eric Echampard. Muusika, mida duo tekitas, oli kord kärarikas, kord rahulik, tekitades korraga väga erinevaid tundeid. Raske on sellist muusikat mõista, kuid sellegi poolest oli saal välja müüdud ning hõivatud olid ka seisukohad.

Jazzkaare veebitoimetusest oli kohal Katrin Kvade ja Mari Hiiemäe.

Kimmo poolt mängitud meloodiates oli tajuda rahvamuusika motiive ja voolavaid viise, mis vaheldusid dissonantsidega ja elektriliste helidega. Ehmatama panevad trummilöögid läbisid terve keha ning võimatu oli jääda ükskõikseks.

Kohati kõlas akordion agressiivselt ja lärmakalt, sulades ühte tempoka ja tehnilise trummifaktuuriga. Kimmo ja Eric suhtlesid omavahel läbi muusika, mõistes üksteist ilma sõnadeta, minnes rütmidega kaasa. Kontsert jättis igati võimsa tunde.

Pingestatud põnev esinemine haaras publiku kogu tähelepanu, pinevust jätkus kuni kontserdi lõpuni. See oli muusika, mille kulg polnud etteaimatav, kuid selle tabamine ei olnud samas ka raske – ta lihtsalt tungis kuulajale niivõrd lähedale.

Plaadimüüjate arvates oli publik justnagu shokis ja ei suutnud muule peale äsjakogetu suurt mõelda. Plaadimüügist osteti 12 Pohjoneni plaati ja mõned DVD-d, ei teatud ju, et Pohjoneni plaadid vaid sel õhtul müügil on.

Publikus tekkis erinevaid meeleolusid:

Laura, õpilane:” Igas köögis on omad käärid. Kimmo on Kimmo. Väga meeldis ka trummar ning tema omapärased beat`id. Trummari kohta võiks öelda isegi ülikõva. Kimmo on aga see, kes ta on, teda on raske sõnadega kirjeldada. Kui tuleb veel mõni Kimmo kontsert, siis kindlasti külastan seda, kuna jazz on minu puhul alati teretulnud.”

Aarne:”See muusika ei olnud seeditav, aga miskit see tegi mulle küll. Sellest pole veel arusaanud, mida täpselt muusika tegi, võibolla saan kodus aru. Olen suur Kimmo austaja, kuulan teda nii palju kui võimalik, see kontsert on juba neljas. Kunstnikud ikka otsivad keerulisemaid asju ning kohati läks see muusika raskeks ja arusaamatuks. Kuid sellegi poolest jäin kontserdiga rahule.”

Maret:”Kimmo muusika mõjus spirituaalselt. See tekitas positiivseid ja negatiivseid tundeid korraga. Kohati mõjusid akordionihelid hüpnotiseerivalt, tekitades palju tundeid ja emotsioone. Raske on sellisest muusikast aru saada.”

Anu (32), disainer:”Räägin ainult ülivõrdes, kuulan teda iga kord kui saan, mulle on see teine Pohjoneni kontsert. See haarab kaasa kõikide meeltega, lausa tundub, et mingi nõidus on mängus. Olen mõlemat laivis näinud (Pohjoneni ja Echampardi), tulin nende mõlema pärast ega pidanud üldse pettuma.”

Mart (35), käsitööline:”Ma olen täielik fänn, ma olen Pohjoneni neljal kontserdil käinud, Jazzkaarel, Soolalaos, Leigo järve ääres. Teda kuulan alati, see on niivõrd hea.”

Kairi (17), õpilane:”Mõtted settivad alles, ma ei oska neid niimoodi sõnadesse seada. Võimas igatahes. Ise pole varem kuulanud, siit-sealt olin kuulnud, mida see endast kujutab, eelreklaam oli tugev.”

Erkki (35), automüüja:”Ma olen kolm korda üritanud, nüüd siis lõpuks õnnestus kontserdile pääseda. Ja see oli seda väärt. Mõistmiseks aitas kaasa see, et olen korduvalt Lapimaal käinud, sealse looduse nägemine aitab seda muusikat mõista. See on see Pohjoneni inspiratiivne alge, seda pole raske sealt leida. Augusti kolmas nädal on Lapimaal kõige ilusam. Minge kindlasti, saate Pohjoneni mõistmiseks sügavust juurde.

Tatjana (47), ajalehe toimetaja:”Väga hea mulje jäi. Tulin sellepärast, et kuulsin reklaami, tahtsin kuulata, mida see endast kujutab. Ma olen muidu traditsioonilise jazzi austaja. Tulin spetsiaalselt Pohjoneni kuulama. Järgmisele kontserdile läheksin kindlasti, aga plaadi ostmises ma ei ole nii kindel. Pohjoneni puhul on vajalik esitus, muusika nägemine.”

Aila Sauramo, Soome Sümfooniaorkester:”Tulime spetsiaalselt Soomest Eestisse, et Pohjoneni esinemist näha, kuna Soomes ei õnnestunud kontserdile jõuda. See oli spetsiialselt välja valitud kontsert, rohkem Jazzkaare kontserte praegu ei külasta.”

Indrek, arhitekt: „Minu jaoks on selline elektrooniline muusika üsna uus. Tänast duot varem kuulnud polegi, sõprade soovitusel otsustasin kontserdile tulla. Ainus, mis häiris, olid trummid, mis vahepeal minu kõrvale liiga kõvasti mängisid. Ma istusin ka üsna lava ees ja trummid matsid vahepeal akordioni käigud täiesti enda alla.”

Priit (20), torulukksepp: „Kimmo Pohjonen tekitab eufooriat.”

Riikka (22), müüja: „Ma olen Pohjoneni tõeline fänn. Kokku olen tema kontsertidel käinud juba 7 korda. Alati on midagi uut. Phjoneni muusika on üsna sünge ja tõsine, aga mind see haarab.”

Ille (31), õpetaja: „Mulle tegelikult taoline ulmeline muusika ei meeldi. Tuttavate kiitmise peale tulin siiski kohale. Magama sellise muusikaga ma ei suudaks jääda, proovisin isegi. Liiga raske minu jaoks.”