fbpx

Estonian Dream Big Band tõi lavale eesti luule noored talendid… (või oli see nüüd vastupidi)

21. aprill 2015
Külli Haav

Jällegi haaras kevad saksofonist-helilooja-orkestrijuht Siim Aimla oma võimusesse ja pani talle pähe pöörase mõtte raju punkluule ning bigbänd kokku arranžeerida. Mida arvavad sellest osapooled?

Luuletaja Eda Ahi jaoks polnud selline sümbioos midagi võõrast:
Luule lugemiste puhul on tavaline kasutada muusikalist tausta, aga selle kontserdi puhul olid muusika ja luule võrdsed. Palad ja muusika olid komponeeritud arvestades luuletekste, ja muusika ning poeesia pidid üksteisega arvestama.

Kuidas dirigendi jälgimine sujus?
Väga hästi, dirigent Siim Aimla oli tasemel, sõbralik ja särtsu täis, ning tema dirigeerimise all oli oma tekste lugeda lausa lust.

Aga Siim Aimla, kuidas brass ja punk sobivad?
Väga hästi, kõik saab omavahel sobima panna. Kõige toredam ongi teha asju, mis esmapilgul kokku ei kuulu, aga mille puhul tuleb välja mõelda, mispidi neid liimida. Kahte kanamuna näiteks teravast otsast kokku liimida ei ole ehk ka kõige targem, aga kui otsida koht ja munakoort toksida – siis kleepuvad küll!

Kuidas tulid mõttele bigbänd ja luule ühendada?
Olin luuletajatega juba ammu koostööd teinud nii üksinda kui ka väikemate bändidega ja see konkreetne pakkumine tuli Jazzkaare poolt, et teha midagi bigbändiga. Minu jaoks väga meeldiv ja mõnus! Teiste kunstivaldkondadega, eriti luulega koostöö on mulle südamelähedane ja paneb mõtte tööle.

Loed ise ka luulet?
Olen vägagi kirjandushuviline, luulet loen päris palju, see on kodune mõju. Isa ja ema on mõlemad keeleinimesed ja isa (kirjanik Priit Aimla) kirjutab palju.

Kas see luule mõjutab või muudab kuidagi inimkonda, või on pigem selline vot-kus-alles-ütles-tüüpi?

Eks luule muudab inimkonda läbi inimese muutmise. Siin oli täna sellist ühiskonnakriitilist poeesiat, mis paneb inimese mõtlema. Osa luulest peegeldab maailma, see on suurel määral ilusti kirja pandud olustiku ja eluolu kirjeldus – nii saab mõne situatsiooni grotesksusest või mõne inimese imelikkusest paremini aru. Muuta saab ainult siis, kui keegi ise tahab muutuda.

„Armastuse võimalikkusest 21. sajandi Eestis“
18. aprillil Vabal Laval

Koosseis:
Eda Ahi ‒ luule
Sveta Grigorjeva ‒ luule
Asko Künnap ‒ luule
Jürgen Rooste ‒ luule
Siim Aimla ‒ dirigent, saksofon ja flööt
Estonian Dream Big Band