fbpx

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 jazziprojektid olid väga inspireerivad

22. detsember 2011

Jazzkaare, Eesti Jazzliidu ja SA Tallinn 2011 koostöös sündisid sel aastal erilised ja edukad jazziprojektid, mis rikastasid  oma sündmustega Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 kirevat muusikaprogrammi. Mitmed uskumatuna näivad unistused said teoks ja hindamatud kogemused rikastasid meie muusikute ja kuulajate teadmiste ja tunnetuste pagasit.

Legendaarse helilooja-vokalisti-visionääri, 10 Grammy auhinda pälvinud Bobby McFerrini meistriklassidest said osa mitusada eesti ja naabermaade muusikut ning mitmed neist said võimaluse ka maestroga laval improviseerida 29. aprillil Nokia kontserdisaalis Jazzkaare kontserdil. Ka lummatud ja Jazzkaarele omane musikaalne kontserdipublik laulis sel õhtul kaasa McFerrini väikseimagi märguande peale ligi 1800 häälel.

Residentartist, maailma saksofonistide ja pedagoogide tippklassi kuuluv David Liebman moodustas ansambli eesti tippmuusikute Jaak Sooääre, Tanel Rubeni, Kristjan Randalu ja Mihkel Mälgandiga. 26. ja 27. aprillil Tallinnas ja Jõhvis toimunud kontserdid võeti vastu suure vaimustusega nii kuulajate kui Tallinnas viibinud muusikaajakirjanike ja Euroopa raadiote jazziprodutsentide poolt, kontserdi salvestas ka Eesti Televisioon. „Kohalikud muusikud said osa tundest, mida tähendab maailma tippklass ja kui tugevalt tuleb pingutada, et jazzigurule väärilist partnerlust pakkuda“, kommenteerib Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm.

Euroopa Ringhäälingute Liidu bigbänd European Jazz Orchestra, mis sünnib igal aastal Euroopa parimatest noortest jazzitalentidest, jõudis oma turnee lõppsihina 2011. aasta Euroopa kultuuripealinnadesse Tallinnasse 27. aprillil ja Turusse 28. aprillil, kus kontserdid salvestati ja need jõudsid eetrisse paljudes Euroopa raadiotes. See oli Eesti Rahvusringhäälingu ja Jazzkaare koostööprojekt, Eestit esindas orkestris väärikalt bassist Peedu Kass, suurepärase muusika kirjutasid heliloojad Raul Sööt ja Jere Laukkanen.

Eriline sündmus kevadise Jazzkaare kavas oli ka Norra ekslusiivse festivali Punkt külaskäik Tallinnasse. Punkti formaat on kahe paralleelmaailma loomine ühest ainesest, kus kontsertidele järgnevad vahetult live remix’id. Festivalil esinesid silmapaistavad Norra ja Eesti muusikud Sidsel Endresen, Eivind Aarset, Jan Bang ja Erik Honore, Weekend Guitar Trio, Segakoor Noorus Veljo Tormise kavaga ja Ensemble U. USA jazziportaali Allaboutjazz.com toimetaja John Kelman on seda hinnanud aasta üheks parimatest jazzisündmustest.

Jazzkaare raames toimus koostöös Tallinna G.Otsa nimelise Muusikakooli, British Councili ja SA Tallinn 2011-ga teistkordselt Linnaruumi projekt, kus nädala jooksul esinesid Norra, Shoti ja Eesti muusikud kõige erinevamates ootamatutes paikades Kadrioru pargist lennujaama ja laevasadamateni, tänavatelt ja trammist kaubanduskeskuste ja linnaväljakuteni.

Septembris võõrustasid Jazzkaar ja Eesti Jazzliit Euroopa jazzifestivalide juhte, produtsente ja ajakirjanikke, kes on koondunud organisatsiooni European Jazz Network.  Tallinn Jazz Weekendi raames rohkem kui sajale väliskülalisele pakutud kontserdiprogammi pärliteks kujunesid Inglise tipp-helilooja ja arranzeerija Django Batesi muusikaga ja tema juhatatud eesti orkestri kontsert „Spring is Here“  ning kahepäevane showcase-festival, kus osales 14 jazziansamblit nii kohalike kui rahvusvaheliste koosseisudega. Euroopa jazzispetsialistid ja Django Bates kinnitasid üksmeelselt, et orkestriprojekti näol oli tegemist väga tugeva noortekollektiiviga, mis andis silmad ette paljudele euroopa professionaalsetele orkestritele, samuti said showcase’il esinenud kollektiivid palju tähelepanu. Django Bates teatas kontserdi ajal lavalt publikule: „Palun tooge see orkester mulle jõulukingiks!“. Jazzkaare ja Vox Clamantise koostöös sündis programm „Sacred Voices II“ koos tuneesia geniaalse muusiku – laulja ja udimängija Dhafer Youssefiga, mida kuulsid ja hindasid kõrgelt lisaks kohalikule publikule ka siin viibinud sajad Maailma Muusikafoorumi külalised.

Jõulujazzi festivalil kulmineerus kahe kontserdiga vokaalansamblite spetsialisti ja laulja Britt Quentini (USA)  ja eesti uue vokaalansambli Estonian Voices koostöö. Residentuuri eesmärk oli jagada teadmisi ja kogemusi ning vokaalseadete finesse noorele kollektiivile, et nad saaksid juba väga teadlikult edasi minna valitud teel – põhjaliku koostöö tulemusena oligi ansambel aasta jooksul teinud suure kvalitatiivse hüppe ning võeti publiku poolt väga soojalt vastu.

Jazzkaar ja Eesti Jazzliit tänavad SA Tallinn 2011 usalduse ja võimaluse eest viia need suurepärased projektid ellu aastal, mil Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn. Samuti täname kõiki oma koostööpartnereid – Jazzkaare kuldsponsor Elion, peasponsorid Eesti Päevaleht, Sokos Hotel Viru ja ERGO, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Kultuuriväärtuste Amet ja eratoetajaid, kohalikke ja välisinstitutsioone, meediapartnereid, väsimatuid Jazzkaare vabatahtlikke, rõõmsaid kuulajaid ning inspireerivaid muusikuid!

Kohtumiseni aastal 2012!

www.jazzkaar.ee

www.tallinn2011.ee