Felix Lajko mängib filmis Delta

31. märts 2009

Alates 27. märtsist on muusika- ja kinosõpradel võimalus näha kinos Sõprus Ungari-Saksamaa mängufilmi “Delta”, kus peaosa mängib Ungari viiulivirtuoos Felix Lajko. 20. aprillil esineb Felix Lajko duo Jazzkaare kontserdil Kumu auditooriumis.

Alates 27. märtsist on muusika- ja kinosõpradel võimalus näha kinos Sõprus Ungari-Saksamaa mängufilmi “Delta”, kus peaosa mängib Ungari viiulivirtuoos Felix Lajkot . 20. aprillil esineb Felix Lajko duo Jazzkaare kontserdil Kumu auditooriumis.

Vaikse ja sõnaahtra loomuga Mihail pöördub pärast pikka eemalviibimist tagasi kodukülla, välisilmast ära lõigatud paika Doonau jõe suudmealal. Seal kohtub mees esmakordselt oma noorema õega, kelle olemasolust tal seni aimugi polnud. Ema ja tema uue mehe kõrtsimajas pole Mihailile kohta, seetõttu kolib mees isast alles jäänud kaldapealsesse onni, et hakata ehitama jõe keskele oma maja. Malbe, ent iseteadlik õde liitub Mihailiga. Õe ja venna peaaegu sõnatust koosolemisest kasvab lähedus ja sügav kiindumus. Emal, kasuisal ja külaelanikel on aga nende arusaamade kohaselt ebaloomulikku suhet raske aktsepteerida …

2008 aastal Cannes’i festivalil FIPRESCI auhinna pälvinud DELTA teema pole sugugi mitte verepilastus. Hoopis rohkem kõneleb film inimeseks olemise väärikusest, vabadusest ja julgusest tunnistada loomusunnilist külgetõmbejõudu isegi sel juhul, kui see ei vasta tavanormidele, kuid laiemas tähenduses tolerantsusest teistsuguse mõtlemise suhtes ning selle mõistmisest. Sisult lihtsa ja poeetilise seisundifilmi meeleolu loovad rahulik tempo, kaunid looduspildid avarast veteväljast, vaikus ja loodushääled, – kuidagi väga orgaaniliselt sulanduvad sellesse tervikusse vägivallastseenidki. Lummava muusika on filmile kirjutanud ning sisse mänginud Serbia aladelt pärit suurepärane ungari etnoviiuldaja Félix Lajkó, kes kehastab filmis ka peaosa. Filmi poeetika laseb aimata autori hingesugulust ungari aeglaste kaadrite meistri ja DELTA stsenaariumi kaasautori Béla Tarriga.

Film linastub ungari keeles, eesti ja venekeelsete subtiitritega.

Rohkem infot kino Sõpruse kodulehelt www.kino.ee.