fbpx

Festival „Tummfilmid tõstavad häält

04. veebruar 2011

Veebruari keskpaigast märtsi alguseni toimub kolmel nädalavahetusel erinevates Tallinna kino- ja kontsertpaikades uus festival “Tummfilmid tõstavad häält”, mis on osa Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmist.

Festivali kontseptsioon on korraldajate sõnul hägustada piire filmi ja muusika vahel, pakkuda publikule üllatavaid ja ootamatuid lahendusi, mis lõppkokkuvõttes panevad tummfilmid meiega rääkima ainulaadses ja kõigile mõistetavas keeles.

„Festivali alateema „puhas kultuuriline piiritus“ osutab sellele, et kultuuritaju puhul võib-olla polegi suurt vahet, mis ajastul ja mis geograafilises piirkonnas me sünnime – inspiratsioon ei tunne piire. Näiteks Kongo muusik 21. sajandist vaatab sada aastat enne teda elanud sakslase filmi Bora-Bora elaniku armastusest seksuaalse tabuga märgistatud tüdruku vastu – ja tema silmis läigatab arusaav tuluke. Festival pakub just selliseid ootamatuid arusaamis-hetki“ ütles festivali produtsent ja SA Tallinn 2011 filmiprogrammi kuraator Ave Ungro.

Kokku toimub festivali raames viis kontsertlinastust ja üks loeng-linastus. Festival kestab 19. veebruarist 5. märtsini Kumu auditooriumis, kinos Artis ja Vene Kultuurikeskuses.

Linastuvatele filmidele annavad kohapeal improvisatsioonilise muusika abil oma näo ja keele nimekad bändid ja esinejad kogu maailmast, Aafrikast Ameerikani.

Festivali vaieldamatuks suursündmuseks on maailma suurlavade ja mitme olulise muusikaauhinna võitja, Kongo etnofuturistliku ansambli Konono No 1 esinemine Vene Kultuurikeskuses 5. märtsil. Bänd loob muusikat saksa filmiklassiku Friedrich Wilhelm Murnau eksootilisele klassikale “Tabu”.

Valgelt kinoekraanilt näeb lisaks veel filmiklassika pärli nagu Dziga Vertovi “Inimene filmikaameraga”, tehakse kummardus omamaisele filmile “Noored kotkad” ning eesti publikule seninäitamata saksa linnafilmile “Berliin, suurlinna sümfoonia”. Kuna tummfilme vändatakse ka tänapäeval, siis on programmis ka üks käesoleva sajandi mõjusamaid ja visuaalselt lummavamaid tummfilme “Antenn” 2007. aastast.

Kaasaegse ja lummava helikeele abil panevad tummfilmid meiega kõnelema elektroonilise tango üks viljelejaid Argento Tango Fusion Hispaaniast, kitarrivirtuoosidest koosnev spagetivesterni stiilis duo Dead Combo Portugalist, ameerika räppar ja beatboxer Napoleon Maddox USAst koos eesti džässklarnetisti Meelis Vindiga ning kultuslik Eesti müramuusika bänd ÖÄK.

Tasuta loenguga tutvustatakse festivali raames Jaapani tummfilmi ja hääbuvat benshi ehk dialoogide ettekandmise kultuuri. Publikule näidatakse rariteetset filmi “Madu” (1925), mille teksti ja dialooge kannab lavalt ette tunnustatud Jaapani benshi Saito Yuko.

Festivali korraldajad loodavad, et see saab populaarseks nii muusikast kui ka filmist lugu pidava Eesti aga ka rahvusvahelise publiku hulgas ning saab jätku ka järgnevatel aastatel.

Festivali korraldab SA Tallinn 2011, koostööpartnerid on MTÜ Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival ja Booking Agency Rampade Org.

Festivali piletid müügis Piletilevis ja kohapeal tund enne ürituse algust.

Festivali kava:
19. veebruar – Kumu auditoorium
Napoleon Maddox (USA) / Meelis Vind (Eesti) – “Noored kotkad” (Eesti 1927, rež Theodor Luts)

20. veebruar – kino Artis
Jaapani benshi kultuuri tutvustav loeng koos filmiga “Madu” (Jaapan 1925, rež: Futagawa Buntaro). TASUTA ÜRITUS

25. veebruar – Kumu auditoorium
Dead Combo (Portugal) – “Inimene filmikaameraga” (Nõukogude Venemaa 1929, rež: Dziga Vertov)

26. veebruar – Kumu auditoorium
ÖÄK (Eesti) – “Berliin, suurlinna sümfoonia” (Saksamaa 1927, rež: Walter Ruttmann)

4. märts – Vene Kultuurikeskus
Argento Tango Fusion (Hispaania) – “Antenn” (Argentina 2007, rež: Esteban Sapir)

5.märts – Vene Kultuurikeskus
Konono Nº1 (Kongo) – “Tabu” (USA 1930, rež: Friedrich Wilhelm Murnau)

Lisainfo:
Helmut Jänes
Festivali programmijuht / pressiesindaja
56 23 7992
helmut.janes@poff.ee
skype: helmutjanes

Ave Ungro
Festivali produtsent
56 2011 10
ave.ungro@tallinn2011.ee