Gianluigi Trovesi tuleb festivalile Täiuslik Vaikus

12. jaanuar 2010

Veebruaris toimuva festivali kavas on UMA, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Gianluigi Trovesi erinevate koosseisudega.

18. – 21. veebruarini toimub Tallinnas ja Tartus arvult kolmas muusikafestival Täiuslik Vaikus, mille esinejate seas on traditsiooniliselt legendaarse ECM-i plaadifirma artistid. Tänavuseks peaesinejaks on võrratu Itaalia klarnetist Gianluigi Trovesi.

Saksofonist ja klarnetist Gianluigi Trovesi on olnud üle 30 aasta Itaalia ning kogu Euroopa džässi keskseid kujusid. ECM-i plaadifirma on väljastanud mitmeid tema plaate, sealhulgas “In Cerca di Cibo” (1999) ning “Round about Weill” (2004) koostöös akordionist Gianni Cosciaga. Viimase albumiga sama nime kannab ka Tallinnas antav kontsert.

Trovesi on olnud Itaalia andekamaid muusikuid hõlmava avangard-bigbändi Italian Instabile Orchestra liige. Trovesi lavapartneriteks on olnud suur hulk Euroopa improvisatsioonilise muusika tippudest. Koos John Surmani, Michel Portali ja Evan Parkeriga peetakse teda üheks olulisemaks Euroopa džässipildi kujundajaks ning Ameerika traditsioonist emantsipeerijaks 20. sajandi teisel poolel. Alustanud oma karjääri pianist Giorgio Gaslini sekstetis, on ta nüüdseks üks tuntumaid Itaalia džässi eestkõnelejaid, kes annab praegusel hetkel kontserte nii duo-, trio-, kvinteti-, okteti- kui ka nonetiformaadis.

Trovesi viibimine Eestis on suursündmus. Tallinnas esineb vanameister kaks korda – 19. veebruari kammerlikule duokontserdile koos Gianni Cosciaga järgneb Gianluigi Trovesi Ottetto Monteverdi-aineline kontsert 20. veebruaril.

Festivalil Täiuslik Vaikus astub üles ka Eesti projekt UMA, kus teeb kaasa Šveitsi ansamblist Ronin tuntud löökpillimängija Andi Pupato. Robert Jürjendali-Aleksei Saksa ansambel on kogumas tuntust ka Eestist väljaspool, eelmise aasta üheks tipphetkeks oli nende jaoks esinemine mainekal Londoni džässifestivalil.

Klassikalise muusika sõpradele avaneb aga võimalus nautida Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüüri teoste ettekannet Tallinna ja Tartu kirikutes Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

Autor Ivo Heinloo

Festivali kava:
18. veebruaril kl 20 UMA (Eesti/Šveits/Taani), KUMU auditoorium
19. veebruaril kl 20 Duo Trovesi-Coscia, Mustpeade Maja
20. veebruaril kl 17 Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tartu Jaani kirik
20. veebruaril kl 20 Gianluigi Trovesi Ottetto, Mustpeade Maja