fbpx

Gospelipidu kirikusaalis

11. detsember 2014
Minna Sild

Kui tavaliselt iseloomustab eestlasest kontserdikülastajat mõtlik pilk ja vaid aimatav naeratus, siis teise advendi õhtul Kaarli kiriku publik justkui transformeerus. Seda võis märgata nii raskustest paigal püsida kui ka kõrvuni naeratustest. Sellise ime tõid meieni Harlem Spirit of Gospel ja Anthony Morgan New Yorgist.

Gospeli sünnimaalt pärit koosseis on tegutsenud aastast 2006, mil kuus kuulsa Harlemi gospelkoori lauljat omaette grupi moodustasid ning gospelmuusikat üle maailma levitama asusid. Nüüd jõudsid nad koos saatebändiga Tallinna ning haarasid publiku alates esimestest taktidest endaga kaasa. Jahe kirik täitus soojuse, tempokate rütmide ning võimsate vokaalsete kooskõladega. Grupi esilaulja Anthony Morgan liikus publiku vahel ringi, soovides muusikat võimalikult lähedalt jagada, ja õpetas juba esimese loo lõpus eestlastele selgeks, kuidas gospelipäraselt halleluujat lauldakse.

Rahva meeleolu muutumist oli silmaga näha – kirikus tagasihoidlikult käituma harjunud eestlased nõksutasid aina rohkem päid ja julgemad tõusid püsti, et end gospeli, rütmi ja bluusi, funki, jazzi ja popi segul ringi lennutada lasta. Koosseis esitas teiste lugude hulgas ka 18. sajandil kirjutatud tuntud kristliku hümni „Amazing Grace“, millest esimesena kõlas rahva peibutuseks rahulik versioon ning seejärel vahetas sama lugu täielikult meeleolu, kui esilaulja päästis valla külmavärinaid tekitavalt kuuma (jah, lugesite õigesti!) ja energiat tulvil vokaali. Esitusele tulid veel värskendavad versioonid tuntud lugudest „Silent Night“ ja „Oh Happy Day“.

Oli tunda, et gospelgrupp tõeliselt armastab ja hingab oma loomingu rütmis ning kogu esitus oli selgelt pühendatud loojale endale. Paljude saalisviibijate jaoks võis see viimane aspekt küll kaugeks jääda, kuid jõulujazzisõbrale tekitab naudingut ju muuhulgas see, kui suur on esineja kirg muusika ja selle teistele jagamise vastu, ning selle lati tõstsid kauged külalised väga kõrgele.

 

Harlem Spirit of Gospel feat. Anthony Morgan 7. detsembril 2014 Kaarli kirikus