fbpx

Häälekunstnik ALA.NI õrn jõulisus

28. november 2017
Minna Sild, Eeva Trei

Tänavuse Jõulujazzi saatis tabamatu kergusega teele Suurbritanniast pärit häälevõlur ALA.NI. ALA.NI on suurepärane näide sellest, kuidas vähem on rohkem: minimalistlike kitarrikäikude taustal laseb ta kõlada oma õhkõrnal, soojal ja kindlal häälel, meloodiad lendlevad ja vahelduvad ning kõik see toimub ülima loomulikkuse ja kohaloleku vahendusel. Lauljatar lubab endal olla laval nii haavatav, et see tekitab kuulajana kõige paremas mõttes aukartust ja paneb kohati imestusest hinge kinni hoidma.

 

ALA.NI kogus oma esimese täispika albumi väljaandmiseks pikalt julgust. Eelmisel aastal sai julgust meie kõigi rõõmuks piisavalt ning ilmus album „You & I”, mille nostalgiahõngulised lood viivad kuulaja kümneid ja kümneid aastaid ajas tagasi. ALA.NI ise ütleb albumi kohta mänglevalt, et ta lihtsalt kirjutab muusikat, millega ise üles kasvas ning mis teda alati elus edasi kandnud on. Äratundmisrõõmu lisamiseks tuleks ka mainida, et lauljatari läbi aegade üks lemmikuid on Julie Andrews oma repertuaariga filmis „Helisev muusika” nii, et pole ka ime, et ALA.NI muusikastiili tabavalt süngeks disney’ks nimetatakse.

 

Ka publikuga suheldes on ALA.NI naiselik, soe ja lihtne: ta soovib esimesest hetkest inimestega tõeliselt kontakti luua, pöörab kergusega naljaks oma esmakordselt laval seljas oleva kauni siidkleidi, mis osutub kitarrimängimiseks liiga libedaks ja tülikaks, ning kutsub publiku kaasa endaga koos laulma ja laululinnuna vilistama. Lauljatari lavalises sarmis kumab kindlasti tema kuulsa vanaonu Leslie „Hutch” Hutchinsoni mõjutusi, kes oli 1920.–1930. aastatel kuulus Hollywoodi kabareeartist.

 

Kontserdinautijate muljed kirjutasid üles Jazzkaare veebireporterid Minna Sild ja Eeva Trei.

 

Maarja (tudeng) ja Kadri (juuksur):
M: Hästi siiras ja armas oli. Ta oli väga aus, koos oma heade ja oma vigadega. Võiks öelda, et perfektne ebaperfektsus, väga inimlik.
K: Mul on kahju, et ma ei võtnud oma tütart kaasa, arvan, et ka 7-aastane plika oleks seda kontserti väga nautinud. ALA.NI on hästi habras ja õrn ning samas väga võimas. Väga sümpaatne oli, et ta oskas oma segava lavakostüümi nii soojalt naljaks keerata.

 

Martin (disainer) ja Hanna (füsioterapeut):
H: Kontsert meeldis väga, tal on väga äge hääl. Lood olid pärit justkui 1920–30ndate armastusfilmist, mustvalge film tuli silme ette.
M: Mul oli hea meel, et lisaks tema enda lugudele näitas ta oma karakterit ka sellega, et liikus läbi publiku ja improviseeris publiku poolt etteantud tekstidele. Kõige lummavam oli see, kuidas ta suutis kogu saali enda omaks teha, millele aitas kindlasti kaasa tema vaba hinge karakter. Usun, et kontserdi lõpus tundis igaüks, et teda on puudutatud.

 

Lauri (ettevõtja): Mõtlesin terve kontserdi aja, milline see keskkond peaks olema, kus ma tahaksin seda muusikat ideaalis kuulata. ALA.NI laulis väga hästi ja tema kava oli pigem kurvameelne, aga koht oleks võinud olla intiimsem ning kindlasti laudadel ka punane vein. Ideaalis oleksin tahtnud tema kontserdile sattuda lihtsalt Pariisi tänavatel ringi uidates ja sisse põigates pisikesse suitsusesse jazziklubisse. Ta oli väga vahetu ja otsekohene, kuid mulle tundus, et ta siiski päris sada protsenti endast ei andnud. Minu jaoks oli kõige suurem positiivne elamus see, et heli oli täiesti müstiliselt hea, justkui oleks lauljatar terve aja just minu kõrva ääres laulnud.

 

Martin (kaubandusspetsialist): Kui ilusasti üks naine võib laulda! Tekkis tunne, nagu oleksin mustvalges filmis ja kuulaksin suure toruga grammofoni. Vanaaegse vaibiga muusika tekitas tunde, nagu oleksin ka ise saanud kontserdi ajal 80-aastaseks, istun kiiktoolis ja meenutan nooruspõlve armastust. ALA.NI sobis väga hästi Jõulujazzi avaesinejaks, kuna kõikidest tema lugudest kumas natuke läbi jõulumeeleolu.

 

Guido Kangur (näitleja) ja Anna Kangur (tütar):
G: Ei ole ju öelda midagi! Kõik oli väga ilus, väga õrn ja hell, äärmiselt liigutav, hingepuudutav! Ostsime plaadi ja jätkame kodus kuulamist.
A: Olen kõigega nõus, väga ilus oli!

 

Maire ja Kristina:
M: Väga siiras ja vahetu esitus!
K: Hästi õrn ja hingeline! Kõnetas publikut, ei olnud diivalikkust ega distantsi hoidmist.

 

Liilian (töötab koolis): Väga positiivne elamus, see kontsert tuli mulle täna juhusliku võimalusena, ma ei teadnud lauljast suurt midagi. Väga meeldis ALA.NI väga soe suhtlemine publikuga!

 

Elisa ja Grete (muusikud):
E: ALA.NI rääkis hästi siiralt, laulis südame ja hingega, rääkides julges aga nalja teha ja veidi lollitada. See oli ideaalne kontsert, mida kuulata kinniste silmadega!
G: Mulle meeldis, et oli vaheldus ja hea energia: aeglane ja siiras laul, siis oli aga jälle kiirem, nii et ei muutunud vahepeal liiga kurvaks.

 

 

ALA.NI
Vabal Laval 24. novembril 2017. a.

 

Koosseis:
ALA.NI – vokaal, akustiline kitarr
Thomas Naïm – elektrikitarr

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit.