fbpx

Heavy Beauty raputav jazz-rock

26. aprill 2015
Mariliis Rannama

Jazzkaar oma mitmekülgsuses ei tohiks külmaks jätta küll ühegi muusikalise eelistusega inimest. Sestap ei ole ka miskit imestada, kui karmimate helide armastajatele oli laupäeva õhtul Punase Maja lavale kutsutud esinema jazz-rock’i või pigem isegi jazzmetal’i maiuspala Heavy Beauty. Ühe tegusaima ja tuntuima Eesti jazzkitarristi Jaak Sooääre kõrval painutasid laval pille ja helisid Henno Kelp basskitarril, Andrus Lillepea trummidel ja Liudas Mockunas bass-saksofonil.

Heavy Beauty mitteametlikuks staariks võiks pidada ehk bass-saksofoni, mille nägemine ja kuulmine oli kindlasti juba elamus omaette. Kui Jaak Sooääre kitarrimängust õhkas Jimi Hendrixi vaimu, siis bass-saksofonisti Liudas Mockunase kirjutatud lugudes oli tunda Ameerika saksofonistist heliloojale John Zornile omast piireületavat free jazz’i ja metal’i segunemist. Bass-saksofoni madal ning kaunis heli törtsus rutakalt rock’i rütmis ja lendles põrisedes kõrgemates registrites; vahepeal haaras aga Mockunas bass-saksofoni asemel kätte hoopis selle väiksema sugulase alt-saksofoni, millega sugugi selle suuremale vennale alla ei jäänud.

Kogu etteaste jooksul flirditi erinevate kombinatsioonide ja võimalustega jazzi ja rock’i maailmaid üksteise sisse sulatada – eriti põnevalt ilmnes segunemine Andrus Lillepea trummimängus, mis oma jõulisuses ning konkreetsuses säilitas siiski jazzile omase esteetika. Kontserdilt ei puudunud ka mitmeid minuteid kestev, meisterlikult kardaaniga küllastatud trummisoolo. Henno Kelp tõi basskitarril kuuldavale nii keerukaid soolosid, kui ka funk’ilikku slap-tehnikat; basskitarri- ja kitarrihelid olid hooti küllastatud põnevate efektidega, mis sobisid ilmestama õrnemaid ja vaiksemaid lugusid.

Kogu Heavy Beauty kontsert oli balansseerimine mõtliku ning täiskasvanulikult tõsise jazzi ning veidi krutskeid täis ja poisiliku rock’i vahel, sama dünaamika valitses ka intensiivsemate ja rahustavamate lugude vahel. Lood nagu „L.M.“ – nimi, mis viitas Liudas Mockunasele –, ning „Propaganda“, olid lausa eufooriliselt kaasahaaravad, tekitades teatavaid painajaliku joovastuse ilminguid. Au tuleb anda kuulajatele, kes Heavy Beauty rütmikaid ning karmikõlalisi lugusid kuulates rahulikult istuma suutsid jääda – kontsert oli sedavõrd elav, et üks või teine kehaosa kippus ka toolile istutatult paratamatult rütmides vappuma.

Heavy Beauty
25. aprillil Punases Majas

Koosseis:
Liudas Mockunas (Leedu) – bass-saksofon, alt-saksofon
Jaak Sooäär – kitarr
Henno Kelp – basskitarr
Andrus Lillepea – trummid