fbpx

Heliotroop Tartu Jazzklubis: rõõmsad otsingud ja nooruslik värskus

20. aprill 2013
Mari Hiiemäe

Heliotroobi esitatud lauludest Tartu Jazzklubi kontserdil 18. aprillil jäi kõrvu rõõmus otsingulisus, katsetamistahe ning nooruslik värskus, kirjutab kontserdil viibinud Mari Hiiemäe.

Kogu kava koosnes paladest, millele olid omased hüplikud muutused ning mänglemine, palju huvitavaid katsetusi ning energiat. Vaheldusid bändiliidri Mingo Rajandi ning klahvpillimängija Kirke Karja kirjutatud palad erinevate autorite tekstidele – iga lugu oma näoga ning omamoodi kirju. Nii tempo kui ka meloodiakäsitluse mõttes oli palades ettearvatavust minimaalselt.

Huvitav oli kogu kava mitmes plaanis. Esmalt meloodiakäikude ning rütmiga mängimise poolest, teisalt esituse mõttes. Kadri Voorand pole ennast solistina kunagi tagasi hoidnud ja vaoshoituks jäänud, rahutu ja otsinguline on ta oma esituses olnud alati, nii ka seekord. Ainuüksi Voorandi muusikasse põimitud skätiseeriad olid väga mõnusalt ja julgelt esitatud. Tema jõuline alt ning hääle omapära andis lisaplussi. Huvitava efekti tekitas parralleelmikrofonide kasutamine – üks tavaline ning teine pika kajaefektiga varustatud.

Heliotroobi laulude puhul olid sõnad samamoodi olulised meloodia loomise komponendid kui noodidki. Lauludes kasutati ohtralt fraasikordusi häälikute sobivuse alusel. Mõned sõnad said tugevamalt rõhutatud ning korratud lihtsalt tänu konkreetse sõna kõlale. Alates avaloost „Armsam, kust sa nii ilusaid sõnu said“ kasutati ohtralt ka sõnadeta vokaali.

Tugev ja kõrvujääv pala oli Kirke Karja „Ulg“ Hasso Krulli tekstile. „Kuu lööb särama“ oma võimsa kõla ja sugestiivsete kordustega oli ehk kogu kontserdi kõige võimsamini mõjuv pala. Eraldi jäi meelde ka kontserdi ainus ingliskeelne lugu William Blake´i tekstile.
Ametliku lõpuloona kõlas Rajandi „Ennemuistse püssi kuul“, mida Voorand mitteametliku nimega lihtsalt „Püssiks“ kutsus. Lisalooks sai Birgit Õigemeelele pühendatud „Birgit“, algse pealkirjaga „Meditatsioon“. „Nüüd põhihitt alles tuleb!“ teadustas Voorand viimase pala eel.
Heliotroobi laulud on sobilikud uudishimulikule kuulajale, kes armastavad muusikas üllatusi. Tartu Jazziklubisse kogunenud kolm-nelikümmend kuulajat said oma üllatused kätte.

Heliotroop
18. aprillil Tartu Jazzklubis

Koosseis:
Mingo Rajandi – kontrabass
Kirke Karja – klaver
Kadri Voorand – laul
Meelis Vind – klarnetid
Madis Meister – kitarrid
Eno Kollom – löökpillid