fbpx

Hõimupäevade peaesineja on Ulla Pirttijärvi

17. oktoober 2013

18. oktoobril kell 19.00 Kumus

25. hõimupäevade peakülaliseks on lummava häälega saami lauljatar Ulla Pirttijärvi oma ansambliga Ulda. Kontsedid toimuvad Hõimupäevade ja Sügisjazzi koostöös.

Pirttijärvi on särav isikupärane artist, kuuludes samasse klassi Mari Boine ja Wimmega. Tema looming keerleb ümber traditsiooniliste joigude – korduvad lihtsad sõnaderead, mis räägivad saami tavadest, aga ka poeetilistest nähtustest- erilisest põhjavalgusest, kuust, huntide ulgumisest, mida ta põimib väga loomutruult oma lauludesse jne.

Muusikakriitik Chris Nickson on Pirttijärvi muusika kohta kirjutanud: “Algupärane joig on vastupandamatu. See läheb otse südamesse, manab silme ette jäised väljad ja saami põdrakasvatajad. Õhustikus, mis ei ühine liialt new age’i helidega, koob Pirttijärvi kaunist kangast. Tema helikeel on pehme, kuid samas jõuline, rütmikas ja värviline. See on põhjamaiselt jahe ja võluvalt kaunis.“

Saamid asusid põhja-aladele elama üle kümne tuhande tagasi ja arvatakse, et joig ongi Euroopas kõige vanem musitseerimise vorm, mis on säilinud tänaseni algupärasel kujul. Ulla Pirttijärvi on saami kultuuri edasiviija, õpetades lastele saami keelt ja saami joige. Tema kõige esimesed oma lood olidki kirjutatud lastele ja see album kandis nime „Honkonk Dohkka“.

Ulla Pirttijärvi on pärit Põhja-Soomest Angelist. Ta on üks kogu maailmas tuhandeid heliplaate müünud Angelin Tytöt endistest liikmetest. Oma soolokarjääri alustades pühendus ta joiu esitamisele, püüdes seejuures säilitada algupäraste laulude olemust ja tuuma. Tema rahvusvaheline karjäär solisti, joiguja ja heliloojana sai alguse sooloalbumiga „Ruossa Eanan“ (1998). Teine sooloplaat „Mattarahkku Askai“ (2002) jutustas esivanemate lugusid, selle kavaga käis Ulda täpselt kümme aastat tagasi esinemas Eestis ning andis meeldejääva kontserdi Sakala keskuses. Kolmas plaat „Aibbaseabmi“ ilmus 2008. aastal ning 2012. aastal nägi ilmavalgust Ulda, mille nimi tähistab Saami müütilist maa all elavat hinge. Ulda on poeetilise saami muusikaga esinenud Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Eestis, aga ka Kreekas, Saksamaal ja mitmel pool mujal.

Ulla Pirttijärvi Sügisjazzi kontserdi partner on Fenno-Ugria. Juubeliks kutsuti hõimupäevadele kümmekond folklooriansamblit Venemaa soome-ugri aladelt, Soomest, Saamimaalt ja Ungarist. Muusikud rändavad üle Eesti, annavad kontserte koolides ja rahvamajades ning kogunevad kokku suurkontsertidele 17. oktoobril Tartu Ülikoolis, 18. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 19. oktoobril Tallinnas Mustpeade majas.

Piletid on müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal.