fbpx

Hullust ja improvisatsiooni neljal käel ja jalal

24. aprill 2019
Arvi Tapver

Duo Peter Brötzmann & Heather Leigh tõi esmaspäevasele improvisatsioonilisele jazziõhtule alguseks kaasa saalitäie hullust, mis tembituna nii kaksühele tehnilise täpsusega, kandus lainetena Andaluusia meloodiatest cool jazzi ja Berliini linna-nostalgiani.

 

Peter Brötzmann on saksofonist ja klarnetist, kes alustas muusikateed juba 60ndate lõpul, külma sõja aegses poolitunud Saksmaal ning valis just free jazzi.

 

Pedal steeli nimelist elektroonilist keelpilli mängiv Heather Leigh sündis kümme aastat hiljem Texases ja Brötzmann on varem ühes usutluses tunnistanud, et tal ei olnud pea poole noorema naise loomingust õrna aimugi. Leigh oli see, kes otsis muusikalist partnerlust vanameistriga. Alates 2015. aastast alates on too eripalgeline tandem avaldanud kolm plaati. Laval on kõik tunnetuslik, ei mingit partituuri. Pelgalt muusikute omavaheline “äratabamine”. Sellest palju vabamaks ei saa improvisatsioon minna.

 

Brötzmanni on Eesti “jätsu-fännid” saanud kogeda juba 1991. aastal Pärnu Fiestal. Tänavust kooslust Brötzmann & Leigh aga mitte. Jazzkaar küsiski saalisviibijate seast, millise emotsiooni jättis etteaste.

 

Sanna ja Kivi Larmola (filmitootjatest, fotograafist ja muusikust/koomiksikunstnikust koosnev abielupaar Soomest):

Me ei olnud varasemalt Brötzmanni loominguga väga tuttavad. Siin oli selgelt tunda, et Brötzmann improviseeris ja Leighi osa oli hoida pigem struktuuri koos, kuigi ka temal tundus olevat tehnilisi võimalusi sama teha. Meeldis päris mitu motiivi – algul see Hispaania arabesk, mis kandus kuidagi üle cool jazzi ja sealt juba selliseks omamoodi Berliini blues-motiiviks. Nüüd kuidagi kolmveerandi peal etteastest tundus, et improviss jookseb kokku – hakkab end ammendama, kuni päris lõpus taas tekkis tõus. Kogu etteaste kulges nagu lainetuses.”

 

Enn Mikker alias Vormsi-Enn, jazzihuviline (75):

See oli hullus. Seal pidi seda hullust tulema ja tuli ka.”

 

Peter Brötzmann & Heather Leigh

22.aprillil kell 18.00 Punases Majas

 

Koosseis:

Peter Brötzmann – altsaksofon, tenorsaksofon, tarogato

Heather Leigh – pedal steel

 

Vaata pildigaleriid siit!