fbpx

Igapäevahelidest suurele lavale

27. aprill 2014
Emilie Toomela

Briti elektroduole Mount Kimbie, kuhu kuuluvad Dominic Maker ja Kai Campos, on tuuril olles ka Tallinna kontserdi ajaks liitunud nende hea sõber Tony Kus trummidel. Nüüdseks seitsmendat aastat tegutsev kooslus on andnud välja lisaks arvukatele EP-dele kaks kauamängivat.

Debüütplaat „Crooks & Lovers” nägi ilmavalgust 2010. aastal ning möödunud kevadel paisati fännide rõõmuks välja teinegi, krüptilise pealkirjaga „Cold Spring Fault Less Youth”, mis üllitati juba briti mõjukamaid elektrotegijaid ühendava Warp Recordsi alt. Leping maineka plaadifirmaga näib olevat neile hästi mõjunud, teiselt plaadilt kajanud julgus iseloomustab ka nende esitusviisi eile toimunud kontserdil. Lavale astutakse enesekindla ja iseteadlikuna ning pikema jututa hakatakse kontserdiga pihta.

Post-dubstep‘i pioneerideks tituleeritud, väidetavalt ka selle sõnapaarile tähenduse andnud artistid on tiitlile vastavalt viinud dubstep‘i domineerivast bassimürinast märksa helgema ja meloodilisema stiilini. Dubstep‘ile iseloomulikele enamasti üheülbaliselt pulsseerivatele sündihelidele on omalt poolt lisatud hea annus keerukust, luues mulje muusikalisest puslest, mille tervikpilti näeb alles iga loo lõpus. Mõõdukas helikaos, dubstep‘ist alles jäänud sünkopeeritud rütmid ja kõrvapaitavad üllatused iseloomustavad ka Jazzkaare kontserti, kus varem salvestatud atmosfääri-sämplite ja igapäevahelidest loodud tekstuuride kõrval kuuleme live-esituses kitarri, bassikitarri, trummi ja kummagi noormehe vokaale, mis kõik ühtseks helipildiks sulandatakse. Terviklikkust jätkub aga iga loo lõpuni, kontserdi kava mõjub küllalt katkendlikuna ning palade vahel ei suudetud saavutada sujuvaid üleminekuid. Kooskõla tõi aga vägev valguskujundus, mille elektriseeritud värvivarjundid ja rahvasekka saadetud udukosed lõid kontakti laval ja lava ees olevate inimeste vahel.

Londoni poisse on palju võrreldud 24-aastaselt Mercury Music Prize’iga (2013) koju jalutanud James Blake’iga, kes on ka nende lugudest remikse teinud, millest tuntum on ilmselt „Maybes” (2010). Kahtlemata on muusikud üksteist mõjutanud ja oma loominguks jõudu ammutanud. Eraelus on nad head semud ning toonud ühist sünergiat nii lavalaudadele kui ka teinud koostööd Mount Kimbie’ esimese plaadi salvestamisel stuudioseinte vahel. Viimasel albumil on andnud kaheks looks ka oma hääle punapäine punk-poeet King Krule („You Took Your Time“ ja „Meter, Pale, Tone“). Tõeliselt põnev on näha muusikuid laval nüüd iseseisvalt. Trendimuusikast tõsiselt võetavaks kujunenud kooslus näitab tänaseks end sõltumatute esinejatena, kes suudavad kaalukausi ka ilma teiste kuulsate nimedeta kallutada enda kasuks. Nende suureks rõõmuks, kellele Mount Kimbie’ teine kauamängiv oli rohkem meelt mööda, mängiti konsterdil lood just külma kevade nime kandvalt albumilt, millest jäid eriti kummitama „Home Recording” ja „Made to Stray”. Viimase plaadi suunal jätkamine tundub olevat Mount Kimbie’ jaoks ainuõige. Tõesti suurt kiitust väärivad valguslahendused koos erakordselt andekate muusikute esitusega jätsid kohalolijad lisa nõudma.

 

Mount Kimbie

26. aprillil kell 22.00 Merepaviljonis

Koosseis:

Dominic Maker – elektroonika

Kai Campos – elektroonika

Tony Kus – trummid