fbpx

Imelapse Andreas Varady trio meeleolukas ajarännak jazzis

27. jaanuar 2015
Kristiina Veerde

Talvejazzi avakontsert kinos Sõprus oli kui üks hea vitamiinipomm ja suvine päikesesära keset luitunud jaanuarikuud. Kolm rõõmsameelset ja üliandekat kahest generatsioonist muusikut, kelle sünergia laval nakatas kõiki saalisolijaid positiivsusega, on musternäited loomingulisusest ning virtuoossusest. 

 

17-aastane Andreas Varady, kes on oma meisterliku kitarrikäsitsusega ära võlunud nii mõnegi jazzimaailma tuntuma nime, nagu näiteks Quincy Jones, väärib nimetust imelaps – tema erakordselt küps lavaline olek, suurepärane meloodiatunnetus ning loominguline interpretatsioon teeb nii mõnelegi temast kümneid aastaid vanemale kitarristile silmad ette, rääkimata erakordsest tehnikast ning mänguoskusest, mida võib võrrelda noormehe iidoli George Bensoniga. Eriti hästi tuli Andrease vabadus pillimängus esile Steely Dani loo „Do It Again“ voolavate ja nõudlike soolokäikude ajal. Publiku südame võitis ning eriti suure tähelepanu pälvis aga Andrease väikevend Adrian, kelle oskuslik ja täpne mäng trummidel pani nii mõnegi publiku seast vaimustusest rõkkama. Mõlema pillimehe nooruse reetsid vaid südamlikud vaherepliigid. Poiste isa Bandi mängis väga nauditavaid bassipartiisid, iseäranis nauditav oli walking loos „Mr. Tickle“. 

 

Kontsert oli kui ajarännak jazzi algusaastatesse ning seda toetas ka omanäoline atmosfäär stalinistlikus kinosaalis – kontserdil tekkis nii mitmelgi korral tunne, et istud mõnes New Orleans’i või New Yorgi jazziklubis ja kuulad, kuidas vanad jazzikarud laval musitseerivad. Kontsert oli tervikliku ülesehitusega ning koosnes positiivse, lausa elujaatava kõlapildiga kompositsioonidest. Säravad meistrid, kes nautisid kuni viimase noodini seda, mida nad teevad, võlusid põhjamaise publiku nii ära, et tormilise aplausi lõppedes esitati lausa kaks lisapala. Selline hoogne, värvikas ja inspireeriv reede õhtu oli positiivne süst jaanuarikuu nädalvahetusse. 

 

Andreas Varady Trio 

23. jaanuaril kinos Sõprus

Koosseis: 

Andreas Varady – kitarr 

Bandi Varady – bass

Adrian Varady – trummid