fbpx

Kontserdikaja: Imeline ja eriline Pärnoja

11. oktoober 2007

“… Nad on jazzi sees, nemad ongi jazz! Ja kuidas nad oma pille armastavad – kui tahtmisest piisaks, oleks nad valmis ka pilli sisse minema! …” Publiku muljeid vahendab Roosi Keva.

Von Krahli teatri baaris kolmapäeval, 10. oktoobril toimunud Erki Pärnoja & Swedish Group’i kontserdi eel olid publiku ootused üles kruvitud. Põhjuseks nii Erki Pärnojale kevadel omistatud Noore Jazzitalendi 2007 tiitel kui ka tema tollal aprillirahutuste tuules ära jäänud kontsert Jazzkaarel. Usutavasti ei tulnud seekord kellelgi pettuda. Muusika, mida need noored tegijad endas kannavad ja edasi annavad, on tõeline väärtus.

Enda ja publiku muljed toob teieni Roosi Keva.

Meid iga päev saatva tümpsu-, popi ja liftimuusika ning peaaegu katkematu olmemüra taustsüsteemist tulnud kontserdikülastaja rebiti juba esimeste kargelt meelaste džässihelidega teravalt värske, fantaasiarikka, kohati svingilikult tulvavate rütmide maailma. Esitusel olid uskumatult andeka noore muusiku Erki Pärnoja autorilooming ning tema bändikaaslaste lood. Bändi moodustavad Erki ja tema muusikaõpingute kaaslased Rootsist. Džässilugude mõnusa jämmimise taustal oli lausa füüsiliselt tuntav muusikute omavaheline sünergia.

Muusika ise oli energeetiliselt sedavõrd laetud, et kohati kasvas pinge lausa orgastiliseks. Valdavalt olidki lood üles ehitatud pinge kruvimisele ja siis selle plahvatuslikule vabanemisele, kuid iga kord oli lahendus omanäoline, üllatav, lõbus ja huvitav. Kes sai kontserdilt kaasa hinge kriipiva kräunuva kassi, kes lakkamatult heliseva kellukese, kes ikka ja jälle algava ning siis vaibuva tormituule ulu, aga ükskõikseks ei jätnud see elamus kedagi.

Publiku arvamusi:

Maarja (18) ja Kaia (18), kultuurihuvilised õpilased: No meile meeldis väga, üllatavalt hea, viimane Jazzkaar, kus me käisime, oli üsnagi hea, kuid kiskus igavaks. Me tulime väikse eelarvamusega, aga polnud põhjust, sest poisid olid väga lahedad ja toredad. Mõnus kolmapäevaõhtu. Erki Pärnoja oli täiesti tundmatu nimi, täitsa ehku peale tulime. Tegelikult tahtis Kaia juba kevadel nende kontserdile tulla, aga siis jäi see rahutuste tõttu ära.

Katrin (21): Tore oli, ma ei kuula tavaliselt sellist muusikat, aga poisid olid väga lahedad. Ma ise ei olekski teadnud siia tulla, aga mu kaaslane on muusikahuviline ja kutsus mind ka.

Inga (linnaametnik), Virve (riigiametnik): Väga nooruslik. Ilusad noored poisid mängisid sellist nooruslikku muusikat, varem pole neid kuulnud, aga jäime esimese korra kohta väga rahule.

Urve (42): Meeletult mõnus elamus. Vähemalt need neli noort inimest teavad, mille jaoks nad siia maailma on sündinud, mida nad peavad siin tegema. Nad on absoluutselt omas elemendis: igaüks eraldivõetuna, saati veel sünergiliselt koos. Nad on jazzi tegemas, nad on jazzi sisse minemas, nad on jazzi sees, nemad ongi jazz! Ja kuidas nad oma pille armastavad – kui tahtmisest piisaks, oleks nad valmis ka oma pilli sisse minema.

Maarius (26), kokk: Väga tore oli, meeldiv kohata et eesti noored tegijad on ka huvitatud niisugust tüüpi muusika tegemisest. Nii noorte poiste kohta oli mängutase täitsa kiiduväärt. Väga positiivne elamus, olen rahul. Erki Pärnojat pole varem kuulanud, kuid tean inimesi, kes tunnevad teda ning tema loomingut, minu jaoks oli see aga esimene kord.

Liise (20), vabakutseline maalija: Väga hea kontsert oli, ma jõudsin küll alles lõpuks kohale, aga ka viimased lood olid väga head ja andsid suure elamuse. Muusika oli mõnus, lõõgastav ja vabastav, andis positiivse emotsiooni. Pärnojat küll varem esinemas pole näinud, aga pärast tänast lähen neid kindlasti uuesti kuulama, sest see andis mulle tohutult positiivse elamuse, soovitan kindlasti teistele ka: käige rohkem jazziüritusi kuulamas!

Tarvi (19): Kontsert meeldis väga. Väga mõtlik oli. Olen varem ka Erki Pärnojat kuulamas käinud. Minu meelest on ta väga omapärane ja teistest muusikutest erinev.

Mia (16): See on minu viimase aja üks paremaid kontserdielamusi. Esitatud lood, akustika ning valgustus moodustasid ideaalse terviku. Nii hea, et nii ilusad ja andekad muusikud on kokku saanud ja koos väga omapärase bändi moodustanud. Mul on Erki Pärnoja üle ka väga hea meel, et ta oma andekusega nii kaugele on jõudnud ja teeb muusikat, mis on tõesti eriline, omapärane ja sobib talle väga hästi. Ootan põnevusega juba nende järgmist kontserti.