fbpx

Intervjuu lauljatar Alina Rostotskayaga

06. november 2008

19-aastane Moskva lauljatar-pianist pälvis sel kevadel tähelepanu Nõmme rahvusvahelisel Noorte muusikute konkursil.

Alina Rostotskaya on 19-aastane Moskva lauljatar-pianist, kes pälvis selle aasta kevadel tähelepanu Nõmme rahvusvahelisel Noorte muusikute konkursil. Samas jäi silma ka tema kitarristist abikaasa Maksim Šibin. Nüüd on nad Tallinnas juba täispika oma kontserdikavaga. Alina vastas Jazzkaare küsimustele.

Hakkasid klaverit varakult mängima, kas sa unistasid lapsena pianistikarjäärist?
Ma hakkasin klaverit mängima viieselt, kuid see oli rohkem oma lõbuks. Ka hiljem polnud mul plaani saada professionaalseks pianistiks. Kuid armastan klassikalist muusikat, eriti vaimulikku koorimuusikat. Klaverit õpin praegugi edasi, kuid keskendun nüüd jazzklaverile.

On sul klassikast mõni lemmiklugu?
Skrjabini etüüd Cis-moll

Kas sa mängid ka teisi instrumente peale klaveri?
Mängin kitarri ja veidi ka löökpille.

Kes on su lauluõpetaja Gnessinite nimelises Muusikakeskkoolis?
Tema nimi on Irina Tomajeva, ta on suurepärane vene laulja ja helilooja, palju olen õppinud ka Sergei Manukjanilt ja Anna Buturlinalt. Ma olen õnnelik, et sellised suurepärased kunstnikud on mu kõrval ja mul on võimalus nendega laulda ja nende nõuandeid kuulata.

Kes on momendil su lemmiklaulja?
Raske on ühte nimetada, neid on palju: Tierney Sutton, Lizz Wright, Bobby McFerrin, Joni Mitchell, Carmen McRae, Ella Fitzgerald, Al Jarreau, Nat King Cole, Ivan Lins, Tania Maria, Dianne Reeves, Dianne Schuur, Roberta Gambarini jpt. Nad kõik on erinevad, aga nende muusika puudutab mu hinge.

Millised omadused on olulised, et saada n.ö. Unistuste Artistiks?
Hea vokaaltehnika, sügavad tunded, südamlik laulmismaneer, huvitav improviseerimistehnika, suurem osa materjali peaks olema originaallooming.

Kas sa oled ise laule loonud?
Jah, ma kirjutan laule peamiselt ingliskeelsetele tekstidele, aga kirjutan ka instrumentaalmuusikat. Kaks kuud tagasi lõpetasin töö filmimuusikaga, see oli ühe noore režisööri lõputöö ja minu jaoks oli see ka väga huvitav.

Milline on lemmikpaik Moskvas, kus jazzi kuulad?
Heliloojate liidu saalis.

Kas pead lugu ka teistest muusikazanritest – popist, rockist, soulist?
Ma armastan Stingi, Tracy Chapmani, Earth Wind and Fire’t, Elton Johni, Chaka Khani ja Suzanne Vega’t. Vene pop-rock lauljatest-ansamblitest meeldivad mulle selliseid nagu Nikolay Noskov, Zemfira, Leonid Agutin, Alina Orlova, Uma Turman…

Kas teie perekonnas on muusikuid?
Mu vanaema oli viiuliõpetaja ja onu Aleksandr Rostotsky on Venemaa parimaid basskitarri mängijaid. Ema ja isa on mõlemad muusikalise haridusega, kuid nad ei tööta muusikutena.

Mida laulad Tallinnas?
Laulan oma armastatumaid lugusid, mõned neist on jazzistandardid, mõned olen kirjutanud ise.

Kas sul on hobisid?
Mul pole üldse vaba aega, aga kui midagi nimetada, siis ma oskan oma kitarristist abikaasale keeta väga head suppi.

Mis on kolm esimest asja, mis meenuvad kui öelda sõna Eesti.
Vaikus, sõbralikud inimesed, kartulid.

Tallinnasse tuleb Alina suurepärase instrumentaalkvartetiga Jazzmobile, kus mängivad ka kitarrist Maksim Šibin, noor andekas pianist Vladimir Kapõrin, trummar David Tšebutšava ja bassist Igor Ivanuškin, kes on mänginud pea kõigi Moskva tuntud jazzmuusikutega ja on ansambli kõige teenekam mängija.

Alina Rostotskaya & Jazzmobile (Venemaa)
4. detsembril kell 19.00 Lindakivi Kultuurikeskuses
5. detsembril kell 21.30 NO99 Jazziklubis