fbpx

Islandi päev rõõmustab 21. augustil

16. august 2011

Pühapäeval, 21. augustil toimub üle Tallinna Islandi kultuurifestival ISLANDI PÄEV, mille avab juba südaööl Tallinna Lauluväljakul suursündmuse Vabaduse laul raames Islandi president Ólafur Ragnar Grímsson. Islandi päevaga tänab Eesti riik ja välisministeerium Islandi riiki vapruse eest aastal 1991 Eesti taasiseseisvumist esimesena tunnustamast. Islandile pühendatud päeva raames astub erinevais Tallinna sisehoovides, kontserdipaikades ja Islandi Väljakul üles üle kümne saareriigi muusikakollektiivi, avatakse Islandi-teemalised näitused ning põhjamaadest inspireeritud toiduturg. Suur osa programmist on huvilistele vaba sissepääsuga. 

Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. aastapäeva tähistamiseks korraldavad välisministeerium ja Eesti välispoliitika instituut 20. augustil konverentsi „20.08.1991 – Twenty Years On“, millel osalevad ka mitme naaberriigi praegused ja endised välisministrid ning teised riigitegelased. Põhjamaade, Eesti, Läti, Leedu aga ka Poola ja Venemaa mitmed toonased ja praegused valitsusjuhid ning välisministrid keskenduvad konverentsil viimase kahekümne aasta jooksul saadud kogemustele ning uutele väljakutsetele.Konverentsil osalevad Soome endine peaminister Esko Aho, Poola endine asepeaminister Leszek Balcerowicz, Läti endine peaminister Ivars Godmanis, Islandi endine välisminister Jón Baldvin Hannibalsson, Venemaa endine asevälisminister Fjodor Shelov-Kovedyaev, Islandi välisminister Össur Skarphéðinsson, Rootsi välisminister Carl Bildt, Taani välisminister Lene Espersen, Soome välisminister Erkki Tuomioja, Läti välisminister Audronius Ažubalis ja Leedu välisminister Ģirts Valdis Kristovskis. Välisminister Urmas Paeti sõnul toimub Islandi päev ja välispoliitika konverents tänuavaldusena Islandile tähistamaks Eesti ja Islandi erilist suhet. “Islandi otsus taastunnustada Eestit esimese riigina vaid mõnikümmend tundi pärast taasiseseisvumise väljakuulutamist on ja jääb Eestile ajalooliseks pöördepunktiks,“ ütles Paet. „Islandi julge samm muutis otsustamise lihtsamaks paljudele teistele riikidele, kes seda eeskuju järgisid,” lisas ta.

“Fakt, et Eesti riik on otsustanud pühendada oma iseseisvuse taastamise 20. aastapäeva ühele teisele riigile, nimetades selle Islandi päevaks, on meie riigile suur au. Seda, kui kõrgelt me Eesti otsust hindame, peegeldab ka fakt, et Islandi päeva avab 20. augusti südaööl Lauluväljakul Islandi president. Ma olen kindel, et see päev, täis muusikat, disaini, kirjandust ja fotograafiat, tugevdab meie riikide kultuurilisi sidemeid veelgi,“ kommenteerib Islandi suursaadik Elín Flygenring.

Islandi päeva avab 21. augustil kl 12:00 Jazzkaare brunch Katusekinos, kus esineb mainekas islandi uue generatsiooni helilooja ja pianist Olafur Arnalds koos keelpillikvartetiga. Katusekinos jätkub Islandi päev ka hilisõhtul kuulsa Islandi ansambli Sigur Rósdokumentaalfilmiga “Heima”. Kell 13:00 avab Islandi välisminister Össur SkarphéðinssonViru keskuse Rahva Raamatus kirjandusplakatite näituse “Imeline Island: tänapäeva kirjanike portreed”, kus on kohal ka tõlgete kaudu Eesti lugejaile tuttavad kirjanikud Andri Snær Magnason ja Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson.

Päeva sündmuste tuiksooneks on Islandi Väljak toiduturuga, mille teemaks “inspireeritud Islandist”. Islandi kööki tutvustavad tunnustatud islandi kokad Ragnar Omarsson ja Bjorgvin Myrdalning põhjamaade- ja islandi mõjutustega menüüsid pakuvad ka mitmed Eesti restoranid. Toiduturu Islandi Väljakul avavad Eesti ja Islandi välisministrid. Islandi Väljaku laval astuvad üles Karlakori meeskoor ning islandi noore põlvkonna šikimaid peobände Retro Stefson.

Üheks päeva tippsündmuseks on kindlasti ka islandi kaasaegse disaini näituse avamine Islandi presidendi poolt Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, millele järgneb muuseumi sisehoovis islandi post-rock neliku For A Minor Reflection kontsert, keda tihti võrreldud kaasmaalastest Sigur Rós’iga.

Restoranis SFÄÄR avab Islandi välisminister Össur Skarphéðinsson fotograaf Pall Stefanssoni loodusfotode näituse “Valgusaastad” ning päev jätkub muusikamaja sisehoovis, kus huvilistel avaneb võimalus kohtuda kahe maineka islandi kirjaniku Adalsteinn Asberg Sigurdssoni ja Andri Snaer Magnasoniga. Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone sisehoovis tutvustab islandi võtmes americana saundi laulja-laululooja Lay Low, Tornide Väljakul kaigub Mosfelli segakoor, Meistrite Hoovis kuuleb neofolkarit Snorri HelgasoniningGustav Adolfi Gümnaasiumi hoovi täidab elujaatava  barokkpopiga miniorkester Hjaltalin.

Rootsi-Mihkli kirikus on võimalus osa saada islandi kolme põlve tippheliloojate Atli Heimir Sveinssoni, Atli Ingólfssoni ja Páll Ragnar Pálssoni loomingust eesti-islandi koosluse Konveier Ensemble eestvedamisel.

Islandi päevale paneb punkti suur Islandi päeva pidu, mis vallutab kell 21:00-03:00 terve Von Krahli teatrimaja. Krahli klubi- ja teatrisaalis ning terrassil teevad etteaste kuus päeva jooksul vanalinna hoovides ja näitusesaalides esinenud põnevat ja erikõlalist artisti, kellele lisandub energiline Reykjaviki elektrotrio Sykur ning peo finaalis dj-setiga islandi elektroonilise souli suunanäitaja-bändi GusGus asutajaliige, multitalentPresident Bongo.

“Islandi päev on harukordne ja eriline sündmus – üks väike riik tuleb teisele väiksele riigile külla, võttes kaasa olulise osa oma kultuuripildist. Võimalus näha-kuulda ühe päeva vältel siin samas Tallinnas aktuaalset ja põnevat tipptasemel Islandi muusikat ja kunsti on tõeliselt suur kingitus meile nii Eesti kui Islandi riikide poolt,” kommenteerib Islandi päeva korraldaja Helen Sildna.

Islandi päeva ellukutsujateks on välisministeerium ning Islandi riik, sündmuse korraldaja on Musiccase ning projektipartneriteks Islandi muusikaeksport, Islandi filmikeskus, Islandi disainikeskus, Islandi kirjandusfond (Bókmenntasjóður), Fabulous Iceland ,Tallinn Music Week, Jazzkaar, Konveier, PÖFF, Katusekino, Eesti Disainerite Liit, Disainiöö, EMTD, Carma Group

Lisainfo:

www.20.ee/islandipaev
Helen Sildna helen@musiccase.ee
Islandi päeva korraldaja

Kristiina Herodes
Kristiina.Herodes@mfa.ee
Välisministeeriumi pressitalitus
Tel: 6377613, mob: 51 11528