Jazzahead 2010 – kohtumispaik lennusegadustest hoolimata

24. aprill 2010

22.-25. aprillini toimub Bremenis jazzimess ja Saksa jazzi showcase-festival Jazzahead, kus on esimest aastat esindatud ka Eesti Jazzliit.

Bremeni mastaapses messikeskuses 5. sünnipäeva tähistav Jazzahead on muutnud linna vähemalt aprilli kolmandaks nädalavahetuseks Euroopa jazzi pealinnaks. Sündmuse juhtmõtteks on “Avastame muutusi”.

Ehkki osa delegaate oli sunnitud lennusegaduste pärast sõidust loobuma ja nii mõnigi esindus jäi ilma messimaterjale sisaldanud pagasist, kihab keskus nagu sõbralik mesilastaru kohtumistemaratoni ja kontsertide lainel. Messil osaleb 276 eksponenti, kellest 189 on välismaalt, kokku 23 riigist. Messile täienduseks toimub tihe ja stilistiliselt mitmekesine muusikaprogramm, kus osalevad grupid üle Euroopa. Bremeni messikeskuse kõrval toimuvad kontserdid ka Kanuti gildi saali meenutavas Schlachthofi kultuurikeskuses ning moodsas muusikateatris.

Esmakordselt on kohal ka Eesti Jazzliit ning tutvustatakse Euroopa kultuuripealinna Tallinna plaane 2010.-2011. aastaks. Kui muusikaprofessionaalid otsivad eelkõige koostöövõimalusi rahvusvaheliste ühisprojektide loomiseks, siis kultuuripealinna puhul huvitab inimesi enim suuremate jazzifestivalide programm ning erakordsed sündmused 2011. aasta muusikaprogrammis.

Kuna 2011. aasta septembris toimub Euroopa jazzielu korraldajaid ühendava European Jazz Networki aastakonverents just Tallinnas ja selle üheks osaks on ka Eesti jazzi showcase-festival Tallinn Jazz Weekend, siis uuritakse juba praegu palju meie jazzmuusikute ja festivalide kohta. Jazzliidu poolt välja antud Eesti jazzi kogumikud leiavad kiiresti tänulikud omanikud.

Saksa jazzi tutvustava German Jazz Meetingu kvaliteedisõela läbis tänavu 12 koosseisu. Jazzaheadi ühe korraldaja Peter Schulze sõnul on kolmandat korda toimuval showcase´il olnud positiivne mõju, sest programmis osalenud bändidele on tekkinud märgatavalt rohkem rahvusvahelisi esinemisvõimalusi.

Üha olulisemaks on rahvusvahelisel areenil muutunud noorema põlvkonna suhted impromuusikaga. Jutt pole ammu enam muusikatudengitest või koolide muusikatundidest. Jazzi saab põnevalt tutvustada ka eelkooliealistele, näiteks liites klassikalise tsirkuse ja jazzmuusika.

Jazziajakirjanike kokkusaamisel käsitleti sügavuti noorte muusikakriitikute pealekasvu teemat, sest mitmel riigil, sh Eestil on suurepärane kogemus noorte jazzihuviliste ajakirjanike toetamisel ja innustamisel. Pühapäeval keskendub õpitoa-programm erinevas eas noortele. Õpitoad kannavad pealkirju “Proovi ja katsu”, “Jazz kohtub hip-hopiga”, lisaks laulutoad. Samal ajal kui lapsed on haaratud muusikast, saavad vanemad rahulikult süveneda plaaditurgu.

Jazzahead 2011 toimub 22.-25. aprillini.

Autor Madli-Liis Parts
Bremen