fbpx

Aasta-aastalt: JAZZI JA BLUESI PÄEVAD 1990

25. aprill 2014

10.-14. oktoober 1990

26 kontserti Tallinnas, 10 väljaspool Tallinna 

190 muusikut, 49 koosseisu, 16 riigist

7 kontsertpaika – Linnahallis bluesiparaadid (5-6 bändi ühel kontserdil), lisaks Linnahalli väike saal, Sakala keskus, Raekoda, Kirjastus “Valgus” Baar, Restoran Vana Toomas, hotell “Viru” varietee, Eesti Raadio Valge Saal 

8500 kuulajat

Anne Erm sõnab, et festival algas pisut kummalisel moel ja talle ootamatult. Ta töötas raadios ja muu hulgas kuulusid tema toimetajatöö hulka ka jazzisaated. Ta käis tööasjus mööda toonast Nõukogude Liitu ringi ja nii sigines hulk tutvusi. Mitmel pool küsiti, et oi-oi-oi, Tallinn oli ju nii kuulus jazzilinn ja 60ndate aastate festivalid on kõigile nagu mällu sööbinud – kas teil ei toimu festivale või? Tõepoolest, meil tollal ei toimunud festivale. Mõned pisemad sündmused korraliku festivali mõõtu välja ei andnud nagu Tudengijazz või Aravete Jazz. Või Pärnu Fiesta, mis ei toimunud Tallinnas ega saanud kuidagi ennast 1967. aasta varju alla sättida. Paljud ikkagi unistasid, et Tallinna rahvusvaheline festival saaks taastatud. Eesti Kontserdist püüti seda teha, aga ei õnnestunud. Aastal ‘89 küsiti Tbilisi festivalil, et kas siis ikka kuidagi ei saa esinema tulla või, ning Anne lausus seepeale, et hea küll, korraldame siis mingi ürituse.

Esimesel korral oli väga palju kontserte, esines väga palju muusikuid ja festival oli üle ootuste suur. Peaesineja oli Ray Andersoni grupp USA-st, kuid nende kohale sõidutamise lisakulu lõi festivali eelarve uppi. Praegu imelikuna tunduval põhjusel jäi võlg Anne Ermi isiklikuks mureks. 

Selle aja meenutusi Anne Ermilt ja Valter Ojakäärult saate kuulata Klassikaraadio vahendusel siit.