Jazziklubis näeb saare verd kitarriste mitmest põlvkonnast

08. september 2009

Jazzliidu 11. septembri kontserdi peategelasteks on Jaak Sooäär, Erko Niit ja Tiit Paulus.

Jazzliidu 11. septembri kontserdi peategelasi – kolme erinäolist kitarristi Jaak Sooäärt, Erko Niitu ja Tiit Paulust – ühendab see, et nad on kõik juurtega kinni Saaremaa maakamaras ning usuvad, et tee Saaremaa valsist Thelonious Monkini ei pruugigi väga pikk olla.
Triol on kontserdil kavas esitada palasid Paulus-Sooääre CDlt, samuti Niidu ja Sooääre laule.

Kitarristid Tiit Paulus ja Jaak Sooäär said tänu juhusele laval kokku Eesti Jazzmuusika Päevadel Peterburis 2006. aasta varakevadel. Kavas olid sellel kontserdil Tiit Pauluse seaded legendaarse ameerika pianisti ja helilooja Thelonious Monki lugudest. Kuna esimesest koosmängust jäi meeldiv mälestus, otsutati koos esinemist jätkata.

Et Paulus elab juba ligi kakskümmend aastat Saaremaal ning Sooäär on ka juurte poolest poolenisti saarlane, siis sobivad duo repertuaari Monki palade kõrval mitmesugused Saaremaaga seotud lood, mida seltskonnas ikka lauldud on ja millele Tiit Paulus mõnusad kitarriseaded on teinud. Nii sündiski mõte salvestada CD “Thelonious Monkist Saaremaa valsini”, mis ilmus möödunud aasta sügisel.

Tiit Paulust hakkas jazzmuusika köitma teismelisena. Jazziharidusest polnud tol ajal kombeks rääkida ja nii õppiski Tiit Paulus kitarrimängu omal käel, kuulsaid eeskujusid kuulates ja esialgu ka jäljendades. Tööd said muusikud 60. aastatel restoraniansamblites ja tollases filharmoonias mängides. Tiit Paulus osales ka mitmetel kontsertidel ja festivalidel kodu- ning välismaal. Tollased Nõukogude Liidu jazzikriitikud valisid Tiit Pauluse tihti liidu kitarristide esikolmikusse.

Tiit Paulus on osalenud ka CD-plaatidel “Basic Concept feat. Tiit Paulus” (1998), “Tiit Paulus /Muinaslugu muusikas” (2001) jt. Ta on kirjutanud laulutsükli Hando Runneli ja paljude teiste poeetide sõnadele.

Kitarrist ja helilooja Jaak Sooäär on üks Baltimaade aktiivsemaid jazzmuusikuid. Esimese Eesti jazzmuusikuna pälvis ta magistrikraadi Kopenhaageni Rütmimuusika Konservatooriumis. Sooäärel on mitmed regulaarselt tegutsevad rahvusvahelise koosseisuga ansamblid nagu The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Innanen-Sooäär-Bennink ning eesti ansamblitest Free Tallinn Trio, duo Tuule Kanniga ja Eesti Keeled, mis on ka tähelepanu äratanud mitmel pool Euroopas.

Viimastel aastatel on Jaak Sooäär esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Austrias, Saksamaal, Poolas, Kreekas, Türgis ja Venemaal. Tähtsamad festivalid: Moers Festival, Europhonics, Pori Jazz, Vossa Jazz, European Jazz Festival Ateenas, Baltic Jazz Festival Moskvas, Vilniuse Suvefestival, Kopenhaageni Jazzfestival, TUM Festival ja Jazzkaar.

Sooääre koostööpartneriteks on teiste hulgas olnud tunnustatud jazzmuusikud maailma eri paigust nagu Ray Anderson, Han Bennink, Will Calhoun, Anders Jormin, Joe Lovano, WDR Bigbänd, Pierre Dorge, Raoul Björkenheim, New Jungle Orchestra, Petras Vysniauskas, Arkadi Gotesman jpt.

Jaak Sooäär on ka kogenud ning mitmekülgne pedagoog. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika osakonna juhataja ja dotsent ning Eesti Jazzliidu juhatuse esimees ja asutajaliige.

Laulja ja kitarrist Erko Niit on pärit Kuressaarest ning Pauluse õpilasena osales ansamblis 2pluss2=5, mille külalisena Sooäär paaril korral musitseeris. Sealt hakkaski idanema mõte kolmekesi koos musitseerida.

Kontsert no99 jazziklubis
11. september kl 21.30
Esinevad Jaak Sooäär, Tiit Paulus, Erko Niit