Jazzikuu: Naissoo konkursil võidutsesid tuttavad tegijad

04. aprill 2010

3. aprillil toimunud Uno Naissoo nimelisel noorte loominguvõistluse võitis Mingo Rajandi.

26. Uno Naissoo nimelisel noorte loominguvõistlusel sai peaauhinna Mingo Rajandi kompositsioon “Elu”. Äramärkimist leidsid mitmekesisel konkursil teisedki kooslused. Aukülaline Uno Loop ütles, et noorte areng on taaskord olnud märkimisväärne.

Ivo Heinloo tegi nähtust-kuuldust omad järeldused.

Mingo Rajandi pala “Elu” edus polnud kindlasti väike roll seda esitanud ebaharilikul koosseisul: Liisi Koikson, Virgo Sillamaa ning Marti Tärn, viimane seekord hoopis klaveri taga. Kolmandat kohta välja ei kuulutatud, nii sai teisi kohti kaks. Eristada ei suudetud nimelt Peedu Kassi ning Liina Saart. Peedu Kass 005 kutsuti taaskord Nõmme Jazzi festivalile, Liina Saar sai rahvusringhäälingult salvestusvõimaluse. Parim interpreet oli Mai Jõgi, kes esines oma bändiga Garlic.

Konkursi skaala oli lai: auhinnatud Peedu Kassil ning Liina Saarel on mõlemal juba tuntuks mängitud ansamblid ning mitmesuguseid teeneid Eesti džässi arendamisel, seevastu paljudest teistest noortest osa võtnud muusikutest polnud ma varem midagi kuulnud.

Ansamblid olid väga erineva suurusega – vastukaaluks jalgpallimeeskonnale lähenevatele koosseisudele, kuhu isegi taustalauljad kaasa haaratud, oli Lauri Lehtsaare ja Martin Kuuse klaveri-klarneti duett kaunilt väljajoonistatud palaga “Think Twice”, mis küll žürii tähelepanu ei pälvinud, kuid kui see olnuks mõne suvaliselt kättesattunud plaadi avalugu, oleksin kindlasti plaadi huviga lõpuni kuulanud.

11 loo seas midagi sellist, mis oleks väga ülejäänust eristunud, kõrva ei hakanud – ehk oleks mõni eksperimentaalsem värvilaik lõuendile ära kulunud. Seda enam, et Naissoo konkurss on reglemendi järgi avatud külllalt erinevale muusikale, millele viitab ka Uno Naissoo poolt loodud estraadimuusika osakonnast nüüdseks välja kasvanud popjazz-osakonna nimetus.

Žürii otsuseni jäänud aega sisustati Uno Naissoo muusikaga ning aukülaline Uno Loop pidas sisuka loengu…otse loomulikult Naissoost. Erakordselt soe õhkkond, mis võtab vastu vist küll iga Otsakooli sisenejat – selleks ei pea muusik olemagi – ,täitis õhtupooliku igati meeldival moel.

Naissoo konkursil on selle pika ajaloo jooksul osalenud väga paljud nüüdseks Eesti tippudeks saanud muusikud. Kedagi eraldi välja tuua poleks aus ja vajalikki. Piisab teadmisest, et jalanõud, millesse tänavused auhinnatud astuvad, on erakordselt, kuid loodetavasti mitte ületamatult astronoomilise suurusega.