fbpx

JAZZKAAR TULEB JÄLLE!

02. veebruar 2011

20.- 30. aprillini vallutab linna ja maa taas kevadine suurim jazzipidu Jazzkaar 2011!

VAATA KAVA SIIT!

22. korda toimuv kevadine suursündmus Tallinna Rahvusvaheline festival Jazzkaar toob muusikaelamused üle maailma koju kätte – 11 päeva jooksul annavad euroopa, ameerika ja aasia muusikud enam kui 40 põnevat kontserti üle Eesti nii kontserdisaalides kui linnatänavail. Jazzkaar täidab mitmed muusikute, korraldajate ja kuulajate unistused, rikastades sel aastal ka Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 kirevat muusikaprogrammi. Kultuuripealinna-aastal kostuvad helid varasemast enam ka väljaspool kontserdisaale täna linnaruumiprojektile, mille raames panevad linnatänavad ja pargid-väljakud helisema šoti, norra ja eesti noored muusikud. Festivali peakorraldaja Anne Erm kommenteeris: “Rõõmustame selle üle, et tänavuse festivali eriline, loominguline ja koostöödele avatud atmosfäär muudab meid kõiki ja meie elukvaliteeti paremaks.“

Jazzkaar 2011 algab Tallinn 2011 kultuuriprogrammi kuuluva norra külalisfestivaliga Punkt, mille kunstilised juhid, produtsendid ja remiks-formaadi autorid on norralased Jan Bang ja Erik Honoré. Kahepäevasel üritusel Punkt Tallinn esinevad Mustpeade maja kahes saalis Norra ja Eesti silmapaistvad muusikud: improlaulja Sidsel Endresen, kitarrist Eivind Aarset, trompetist-vokalist Arve Henriksen, Weekend Guitar Trio, segakoor Noorus Veljo Tormise muusikaga, ansambel U: ja muidugi heliloojad-remiksijad Jan Bang ja Erik Honoré. „Punkti“ paneb järelpidu Mustpeade maja keldrisaalis põnevate kohalike ansamblite ja DJdega.

Reede toob ajaloolisse interjööri veel põnevaid helisid – üle maailma tuntud helilooja, tablamängija ja DJ Talvin Singh koos india sitarivirtuoosi Niladri Kumariga ning Michael Schiefeli kontsert virtuoosse ühemehe-vokaalbändiga. Vaiksel laupäeval kutsub Jazzkaar kõiki muusikalisele jalutuskäigule Kadrioru hubastesse muuseumitesse, kus esinevad varahommikust hilisõhtuni head eesti muusikud – Joel Remmel, Siim Aimla, Mari Pokinen jpt. Pühapäeval tasub sammud seada Oleviste kirikusse, kus Rebecca Kontus küsib „Võin ma tulla“ jazziharmooniatesse rüütatud koraalide kavaga.

Uus nädal toob Jazzkaare tagasi linnasüdamesse, kus esmaspäevast neljapäevani toimuvad kontserdid Vene Kultuurikeskuses. Hedvig Hanson koos oma suurepärastest muusikutest koosneva grupiga tuleb kuulajate ette värske kevadeteemalise kavaga. Teisipäeval, 26. aprillil on samas esinemas kõik neli senist Elioni Jazziauhinna laureaati: kontserdi esimeses pooles saab kuulda Raivo TafenauSiim Aimla kvintetti ja teises pooles maailma ühe põnevama saksofonisti ja prestiižika jazzipedagoogi David Liebmani kvintetti koos eesti tähtede Kristjan Randalu, Mihkel Mälgandi, Jaak Sooääre ning Tanel Rubeniga – see koosseis on osa jazziresidentuuride projektist koostöös SA Tallinn 2011 ja Eesti Jazzliiduga.

Jazzkaare kuldsponsor on Elion, kelle toetusel antakse viiendat korda välja Jazziauhinnad. Jazziauhindadena antakse üle 3200 euro (50 000 krooni) suurune stipendium, Noore Jazzitalendi auhind ning Jazziedendaja preemia. „Lisaks sellele, et tahame tuua inimesteni kordumatuid muusikaelamusi, on meie soov toetada Eesti jazzmuusikat rohujuure tasandil – seal, kus valdkonda tõeliselt arendatakse. Ma usun, et nii nagu ettevõtetes nii ka muusikamaailmas saab valdkond olla nii tugev ja püsiv, kui palju energiat sinna iga päev pannakse, kui palju panustatakse inimestesse ja kuivõrd avatud ollakse kõigele uuele. Näha on, et Eesti jazzmuusika eestvedajad teevad väga head tööd ning ma usun, et just see on põhjus, miks siinsed muusikud on nii kõrgel tasemel ning Jazzkaar kogub iga aastaga üha rohkem publikut. Meil on hea meel olla osa sellest ning anda oma panus,“ rääkis Elioni juhatuse esimees Valdur Laid.

Kolmapäeval, 27. aprillil on Vene Kultuurikeskuse lava vallutamas Euroopa parimad noored jazzmuusikud, kes mängivad Euroopa Jazzorkestris Raul Söödi ja Jere Laukkaneni värsket muusikat. Muusikute poolel on Eestit esindamas bassist Peedu Kass. Kontsert jõuab Klassikaraadio vahendusel pea kõikidesse Euroopa riikidesse. Neljapäeval, 28. aprillil esinevad Vene Kultuurikeskuses kaks väga erilist jazzlauljat – uus tõusev täht Anna Buturlina Moskvast ja austraallaste südamed vallutanud mahehäälne laulja-trompetist Neilsen Gough.

28. aprillil jõuab Tallinna armastatud vokalist-helilooja-visionäär Bobby McFerrin (USA), kelle muusikaline tegevus ja eeskuju on paljuski avardanud nii jazzilauljate kui koorijuhtide loomingulist ampluaad. McFerrin annab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kaks meistriklassi – kooridirigentidele ja lauljatele. Reedel, 29. aprillil täidab McFerrin oma häälega Nokia Kontserdimaja lava – tuleb valmis olla rohketeks üllatusteks! Festivali „unistuste kontsert“ saab teoks koostöös Euroopa kultuuripealinnaga.

Laupäeval, 30. aprillil võib Nokia Kontserdimajas kuulda noort lauljatari Mayra Andradet Prantsusmaalt, kelle soojas-helges muusikas on vikerkaarevärve Roheneeme saartelt, kus lauljatar on sündinud. Kameruni päritolu bassist ja laulja Richard Bona ei luba meil ära unustada aafrika rütme ja duala keele kõla. Ja olge taaskord valmis kaasa laulma!

Jazzkaare nädalalõppu mahub veel kaks suurt klubiõhtut Rock Cafes – 28. aprillil kuumad rütmid ansamblitelt Omar Puente Group (Kuuba-UK) ja Hamleto Stamato Samba Quartet (Brasiilia), reedel 29. aprillil aga funky ja hip-hopi artistid Milk & Jade by Dana Leong (USA) ja Funky P Society feat. Isaac Roosevelt (Luksemburg-USA). Punkt üksteist päeva kestvale peole saab pandud aga 30. aprillil Von Krahli kahel korrusel, kuhu tulevad linnaruumis esinenud bändid, põnevad ansamblid ja DJd.

Tänavusel Euroopa kultuuripealinna aastal toob Jazzkaar koostöös SA Tallinn 2011-ga jazzi ka avalikku linnaruumi –festivali ajal asuvad toimetama šoti kvartett Brass Jaw ning kohalikud muusikud-tantsijad-poeedid-kunstnikud norra trummari Jakop Janssonni ja eesti saksofonisti Siim Aimla eestvedamisel eesmärgiga üllatada publikut ootamatutel hetkedel ebatavalistes asukohtades. Lisaks toimub festivali raames palju erinevaid tegevusi nagu jazziplakatite näitus, workshopid, traditsiooniks saanud JazziMaali kontsert ja palju muud. Festivali kajastavad operatiivselt vabatahtlikud reporterid ja fotograafid, mitmetest kontsertidest toimuvad otseülekanded ja salvestused Eesti Rahvusringhäälingu vahendusel.

Jazzkaare suurimad toetajad on kuldsponsor Elion, Kultuurkapital ja Tallinna linn. Peasponsorid on Eesti Päevaleht, ERGO ja Sokos Hotel Viru, aastasponsorid Aktaprint, Estonian Air, Tallink ja Info-Auto. Jätkuvalt oluline on ka Kultuuriministeeriumi, välisinstitutsioonide ja kohalike koostööpartnerite toetus.

Jazzkaar 2011 piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee alates 3. veebruarist. Nokia Kontserdisaalis toimuvate kontsertide piletid on müügil ka Ticketpro müügipunktides (www.ticketpro.ee). Elioni kliendile on piletid alati vähemalt 10% soodsamad. Jazzkaare piletiinfot saab numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee.

Kohtumiseni aprillis!