fbpx

Jazzkaare avakontsert: Ülo Krigul – lend lahustunud helides

19. aprill 2014
Liis Uustal

Jazzkaare juubelifestivali avakontsert toimus 18. aprillil Lennusadamas. Ülo Kriguli loodud teos „Lend nr JK025“ kõlas angaarides müstilise helirännakuna, andes kümme päeva kestvale festivalile võimsa avapaugu. Korrates Anne Ermi tervitussõnu: „Olgu see festival kui ülikoolilõpp, kus noored inimesed on seiklusjanu ja tahtmist täis!“

Kontserdi algus oli ootamatu ning tekitas põnevust – ei avanenud mitte tavapärased saaliuksed, vaid publikul tuli istekohtadele jõudmiseks läbida pime, kitsas ja looklev tunnel. Tunneli lõppu jõudes sai publikule nähtavaks võimas vaatepilt – kõrged angaarid ja näituseeksponaatide vahel mängivad eesti jazzmuusikud. Kontsert oli alanud juba siis, kui kuulajad tunnelisse suunati. Kõlasid kohaspetsiifilised helid – veealuse maailma salapära kujutav muusika.

Ülo Krigul on tuntud nii helilooja kui ka bändimehena ning ei jäänud pelgalt Lennusadamas kõlanud teose autoriks, vaid oli ka üks muusikute seast. Füüsiline kokkupuude heliga ja selle tekitamine reaalajas – see on midagi, mis jääb heliloojal tavaliselt kogemata, küll aga saab seda nautida bändimehena laval.

Kogunevad kuulajad suunati istuma tol hetkel veel üsna tühja lava poole – näha võis ainult suuri gonge ja tütarlast, kes neist kõue häält välja lõi. Ülejäänud muusikud olid enne lavale jõudmist aimatavad ainult heliruumi kaudu – nad olid olemas, kuid mitte nähtaval. Teos aina kestis, hoolimata muusikute liikumisest lava poole. Vaikselt täitus lava mitme meessiluetiga, kes üheskoos klaveri sisemusse peidetud abivahendite, näiteks nööride ja traatide, abil eriskummalisi helisid otsima hakkasid. Kogu teost võiks iseloomustada kui muusika alguse otsingut. Kordagi ei kõlanud konkreetseid noote, kogu heli oli summutatud ja justkui vees lahustatud. Kadri Voorandi maagilised häälemängud lisasid veelgi müstilisust. Visuaal, mis oli projitseeritud muusikute selja taha Lennusadama seinakonstruktsioonile, mängis teosega kokku – mustrid ja erinevad värvid liikusid helidega samas rütmis.

Publik tajus väga hästi tekkinud muusikalist pinget, kuid oli sisimas ehk valmistunud ka kulminatsiooniks – näiteks karjatuseks või kõrvulukustavaks kõueheliks. Ehmatus jäi siiski ootuseks. Võb-olla oli terve teos kulminatsioon – tõlgendamisruumi jäi piisavalt. Heli ja ruumi dialoog oli kohalviibinutele võimas kogemus.

JAZZKAARE AVAKONTSERT: ÜLO KRIGUL „LEND NR JK025“
18. aprillil 2014 kell 20.30 Lennusadamas

Koosseis:

Kadri Voorand – vokaal
Kaia Karjatse – gongid
Mart Taniel – prepareeritud klaver, elektroonika, visuaalsed lahendused
Peedu Kass – bass
Reigo Ahven – löökpillid
Siim Aimla – saksofonid
Tammo Sumera – helirežii
Ülo Krigul – prepareeritud klaver, harmoonium, fonogrammid